Februárban Magyarországra érkeznek az Eurotransplant Nemzetközi Szervcsere Szervezet vezetői, hogy tárgyaljanak hazánk esetleges csatlakozásáról. A szervezet jelenleg hat országot – Ausztriát, Szlovéniát, Németországot, Belgiumot, Hollandiát és Luxemburgot – tömöríti, s rajtuk keresztül kaptunk donormájat a hétfőn elhunyt, négyéves kislány második műtétjéhez. Rebeka egy intézmények közti együttműködés alapján, Ausztria jogán kerülhetett fel a szervezet várólistájára – mondta Rácz Jenő egészségügyi miniszter. Hozzátette: az eddigi feltételek mellett nem volt érdemes csatlakoznunk az Eurotransplanthoz, de most, hogy új ajánlatot tettek, már meg kell fontolnunk.
Az ajánlat szerint a speciális – úgynevezett hiperimmunizált – vesebetegek, a szervátültetésre váró gyermekek, valamint a sürgős transzplantációra szorulók teljes jogú betegként felkerülhetnének a szervezet várólistájára, s így jelentősen megnőne az esélye annak, hogy megfelelő donorszervet találjanak nekik. Ezért hazánknak fizetnie kellene, kérdés, hogy mennyit. Nem kerülne egyébként minden hazai agyhalottól származó szerv a „közös kalapba”, csak a külföldről kapott szerveket kellene viszonozni, illetve azokat lehetne felajánlani, amelyeket Magyarországon nem tudunk felhasználni. Ez sem lenne azonban kötelező.
– A szakemberek közül sokan nem támogatták eddig az Eurotransplanthoz való csatlakozásunkat – mondta a miniszter. – Ezért más lehetőségeket is vizsgálunk a nemzetközi együttműködésre – tette hozzá. A megállapodás célja az volna, hogy a magyar betegeknek mihamarabb találjanak donort, és azokat a szerveket se kelljen kidobni, amelyek itthon egyetlen páciensnek sem felelnek meg.
Rácz Jenő tegnap beszámolt a kormánynak az elhunyt Rebeka esetéről, akin Magyarországon elsőként végeztek élő donoros májátültetést, sajnos sikertelenül. A tárcavezető hangsúlyozta: a kabinetnek is azt a tájékoztatást adta, hogy mindent rendben talált, még akkor is, ha sajnos a kislány életét végül mégsem sikerült megmenteni.
Megszólalt Jákob Zoltán a budapesti raktártűzről