Tovább dráguló banki szolgáltatások

Leginkább a készpénzes műveletek díjtételeinek emelkedésére számíthatunk az idén a hazai bankoknál, míg az elektronikus banki szolgáltatások költségszintje stagnálhat. Ugyanakkor a Magyar Bankszövetség szerint a pénzintézeteknek nincs igazán módjuk arra, hogy a díjakban és a jutalékokban számottevő emeléseket vigyenek véghez. Jóllehet az internetes bankolás még gyerekcipőben jár, akár veszélyes is lehet.

2006. 01. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Joggal panaszkodnak a megtakarítók – legalábbis az ügyfél szemszögéből nézve –, hogy amikor betétet helyeznek el, sokszor még a pénzük reálértékét sem tudják megőrizni, amikor pedig hitelt vesznek fel, „iszonytató” terheket is vállalnak. A kettő közötti különbség a bankszektor nyeresége, amit a napi tapasztalatok alapján nem különösebben indokol a bankrendszer hatékonysága. Magyarán: változatlanul drága a „bankolás”; rengeteg a fölösleges banki járulék, jutalék. Úgy fest, a helyzet az idén sem változik.
Az OTP Banknál egy bankon belüli forintátutalás a korábbi 110–1200 forint helyett minimum 160, maximum 1600 forintjába kerül az ügyfélnek, míg a bankon kívüli utalások díja a 220–5200 forintos összeghatár helyett 280 és 6000 forint között mozoghat. A felszámított költség ugyanakkor nem változott: a bank továbbra is 0,2 százalékkal számol, csak a sávhatárok mozdultak feljebb. Jelentősen, 30-ról 50 forintra nőtt a bankon belüli rendszeres átutalási megbízások díja, míg ugyanilyen szolgáltatásért bankon kívüli irányba a korábbi 80 helyett 100 forintot kell fizetni.
A csoportos beszedési megbízások 45 forintos díjtétele ugyanakkor nem változott – derül ki a Napi Gazdaság öszszeállításából, amely szerint jelentősen átírta kondíciós listáját az MKB Bank is: a pénzintézetnél a forintban és valutában a számláról történő kifizetések forgalmi jutaléka 0,25 százalékról 0,3 százalékra emelkedett. Az utalások közül bankon belüli utaláskor a korábbi 120 forint helyett 135-be kerül a TeleBANKár szolgáltatáson keresztüli utalás, míg a papíralapú utalások esetében a korábbi 250 forint helyett minimum 275 forintot biztos elkér a bank. Ugyanakkor az Erste Bank szétválasztotta a diákok számára készített elektronikus számlacsomagot. A diákszámláról kifelé irányuló utalásokért elkérhető pénz nőtt, míg a netes utalásokért pénzt nem kérő elektronikus számlacsomagot választó diákok a korábbiaknál rosszabbul járnak, ha személyesen próbálják ügyeiket intézni.
– Egy-két éven belül a hazai bankok marzsa (a betéti és a hitelkamatok közötti különbség) akár másfél százalékkal is mérséklődhet, s így elérheti a nyugat-európai hitelintézetek szintjét – vélekedett a téma kapcsán Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke. A szervezet legutóbbi sajtótájékoztatóján a szakember kifejtette, hogy a hitelintézeti marzsok már 2005-ben is érezhetően csökkentek. Ugyanakkor mindez nem látszik az összegző kimutatásokban. Ennek oka: a nagyobb kamatrésű háztartási hitelek állománya gyorsabban nő, mint a kisebb kamatrésű vállalkozási kölcsönöké. Erdei szerint a pénzintézeteknek nem nagyon van módjuk arra, hogy a díjakban és a jutalékokban jelentősebb emeléseket vigyenek véghez, e tételek növekedését elsősorban az új szolgáltatások bevezetése idézheti elő. Azt ugyanakkor a Magyar Bankszövetség elnöke is valószínűnek tartja, hogy a drága készpénzes tranzakciók (például készpénzfelvétel) díjtételei 2006-ben is jelentősen növekedni fognak, míg az elektronikus banki szolgáltatások költségszintje stagnál, vagy jobb esetben akár még csökkenhet is.

Veszélyes internetezés? Hiába az internetes bankolás elterjedése, az ügyfelek többsége – az Európai Unió legtöbb országában, így természetesen hazánkban is – igényli a személyes kapcsolatot a bankkal, ezért szívesebben intézik az ügyeket a bankfiókokban. A bankfiókok jelentősége tehát a közeljövőben aligha szorul vissza. Éppen ellenkezőleg, az európai bankok reformokkal, átalakításokkal próbálják még ügyfélközpontúbbá és hatékonyabbá tenni a fiókokat. Így van ez Magyarországon is, a legtöbb hitelintézet az egységek bővítésébe kezdett. Egyébként hazánkban az internetes bankolást nehezíti, hogy a fejlett nyugat-európai országokhoz képest igen kevesen használják a világhálót. Ennek oka, hogy folyamatosan csökkennek ugyan az internetezés költségei, ám egy átlagos fizetésű ember számára még mindig túl drága szolgáltatás a világhálón történő „szörfözés”. Jóllehet a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) adatai szerint Magyarországon ez idáig nem volt jellemző a nagyszámú netes csalás, ám fel kell készülni arra, hogy az esetek száma emelkedni fog – figyelmeztet a Nemzetbiztonsági Hivatal egyik tanulmánya. A kockázat növekedésére azért számítanak a szakértők, mert az országban már hozzávetőleg félmilliónyian vesznek igénybe rendszeresen e-banki szolgáltatásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.