Több száz tonnányi használatból kivont eszközt semmisítettek meg, illetve adtak el a honvédség raktáraiból. A honvédségnél felhalmozott 54 ezer tonna veszélyes anyagból viszont – nem számítva a lőszereket és a robbanóanyagokat – tavaly mindössze 50 tonna különleges összetételű anyagot sikerült megsemmisíteni – tudta meg lapunk. A Honvédelmi Minisztérium (HM) eladott viszont 538 darab különböző típusú gépjárművet, köztük több száz lepusztult katonai teherautót, amelyekért mindössze 38 millió forint bevétel gazdagította az államot.
A járművek egy részéért a HM tulajdonában lévő Armcom Rt. fizetett, de vett belőlük két magáncég, a Poligon-Transz Kft. és a Realfém 3000 Kft. is. A szaktárca közlése szerint teljesen kiürítették a honvédség Marcaliban működő, úgynevezett inkurrencia-raktárát, ahol a hadrendből kivont eszközök nagy részét tárolták, köztük a teherautók jelentős részét is.
Gömbös János miniszteri biztos tavalyi bejelentése szerint a HM 600 tonnányi akkumulátor, 300-400 tonnányi gumihulladék és 600 tonnányi vegyes elektromos hulladék ártalmatlanítására is kiírt pályázatot, de ezeknek csak egy részén sikerült „túladnia” a honvédségnek.
A pontos mennyiséget a szaktárca üzleti titokra hivatkozva nem árulta el, de azt sikerült kiderítenünk, hogy selejt savas akkumulátorokat vásárolt FeFerrum Kft. 17 millió forintért, és 1,7 millió forint értékben eladtak lugos akkumulátorokat is a Metalloglobus Rt.-nek. A hulladék gumiabroncsok egy részét az Euro-Novex Kft.-nek adták el 1,4 millió forintért, a felhalmozott vegyes elektromos hulladékból pedig szintén a szaktárca cége, az Armcom Rt. vásárolt 15 millióért.
A honvédség 2005 elején 42,5 ezer tonna felesleges lőszerrel rendelkezett, illetve nagy mennyiségű robbanóanyaggal is, amelyeket szintén meg kell semmisíteni. A HM szerint ebből 2000 és 2003 között kilencezer tonna vegyes lőszert az ÁPV Rt. vett átt a honvédségtől, és a megsemmisítést saját hatáskörben végezte. A fennmaradó felesleges lőszerekből összesen 12 ezer tonnát semmisítettek meg, ezt a Trend-Fix Kft. és a Nyír-Uncia Kft. közreműködésével. Mint megírtuk, az utóbbi társaságnak Kabai Károly nyírbogáti szocialista vállalkozó a vezetője, és 292 millió forintot kapott a tárcától a megbízásért. A vállalkozó első rendű vádlottja egy adócsalási eljárásnak a Nyíregyházi Városi Bíróságon.
Meglepő fordulatot tartogat az időjárás