A vásárlók nem érzik az áfacsökkentést

Csak részben jelent meg a fogyasztói árakban a januártól érvényes áfacsökkentés, azaz a kereskedők lenyelték az adóváltozásból adódó különbözetet – derül ki a KSH legfrissebb jelentéséből, amely szerint a múlt hónapban az átlagos infláció többszörösével nőtt a gáz és az áram ára.

Szabó Eszter
2006. 02. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába mérséklődött január elsejétől az áfa felső kulcsa 20 százalékra, az adóváltozás csak kismértékben jelent meg a fogyasztói árakban, így a várt csökkenés helyett a múlt hónapban nőtt az infláció – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap közzétett inflációs jelentéséből, amely szerint januárban a várakozásoknál magasabb, 2,7 százalékos volt a pénzromlás éves üteme. A statisztikai adatsor értelmében az adóváltozások mindössze 1,1 százalékkal mérsékelték az árszínvonalat. Az átlagosnál nagyobb mértékben, 3,5 százalékkal drágultak az élelmiszerek, s ugyancsak az átlagot meghaladóan emelkedtek a szolgáltatások árai: a helyi tömegközlekedésért 12,4, a szemétszállításért 9, a csatornadíjért pedig 9,9 százalékkal kell többet fizetni, mint egy évvel ezelőtt. Legnagyobb mértékben a háztartási energia drágult: az átlagos infláció többszörösével, 5,9 százalékkal emelkedett a vezetékes gáz, s 6,9 százalékkal az elektromos energia ára.
*
Az előrejelzéseknél rosszabbul alakult inflációs mutatókat a szakértők elsősorban a gyorsan emelkedő élelmiszerárakkal indokolták, valamint azzal, hogy az áfacsökkentés messze nem jelent meg annyira az árakban, mint az várható volt. A most közölt inflációs adat negatív hatással lehet a jegybanki alapkamat alakulására is.
Trippon Mariann, a CIB Bank elemzője a KSH jelentését értékelve elmondta: a pénzromlás üteme a múlt hónapban ugyan magasabb volt a vártnál, azt azonban nehéz volt pontosan előre jelezni, hogy a január elsejétől érvényes áfacsökkentés milyen mértékben befolyásolja a fogyasztói árakat. Hangsúlyozta: az infláció szempontjából elvileg nincs akadálya a jegybanki alapkamat mérséklésének, a kamatszintre vonatkozó döntésnél azonban nagyobb súllyal esnek latba a piaci folyamatok, valamint az államháztartással és a külső egyensúlyi helyzetünkkel kapcsolatos kockázatok. E tényezők miatt a CIB Bank a választásokig változatlan, hatszázalékos alapkamatot jelez előre.
Hasonlóan fogalmazott Palócz Éva, a Kopint Datorg Rt. tudományos vezérigazgató-helyettese, aki lapunk érdeklődésére kifejtette: az adóváltozások miatt a múlt hónapra vonatkozó inflációs előrejelzéseket a szokásosnál is nagyobb bizonytalanság övezte. Mint fogalmazott, az elemzői prognózisok arra számítottak, hogy az áfacsökkentésnek mintegy fele jelenik meg a fogyasztói árakban. A jegybanki alapkamat alakulásával kapcsolatban Palócz Éva emlékeztetett: az inflációs adatok eddig is okot adhattak volna a kamatszint mérséklésére, az erről szóló döntésnél azonban más tényezőket, így például az államháztartási kockázatokat is figyelembe kell vennie a jegybank monetáris tanácsának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.