Áldozatokra, hősökre emlékeztek

Az elesett katona nem ellenség többé – hangzott el tegnap a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, illetve a budavári önkormányzat megemlékezésén, ahol Budapest ostroma befejezésének hatvanegyedik évfordulóján a polgári áldozatok és a hősök előtt tisztelegtek. Az MSZP és egy antifasiszta szervezet megemlékezésein ismét felszabadulásról beszéltek a szónokok.

2006. 02. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emlékezni jöttünk az 1944–45 telén a budavári harcokban elesett polgári áldozatokra és hősökre, nem téve különbséget katona és katona között – mondta a Kapisztrán téri Magdolna-toronynál beszédében Holló József Ferenc vezérőrnagy, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója. Hangsúlyozta: az egyszerű katonák a halálban mind hőssé válnak, attól függetlenül, hogy melyik oldalon álltak, és nem tehetők felelőssé az értelmetlen pusztításért.
Nagy Gábor Tamás, Budavár fideszes polgármestere kijelentette: békeidőben nem szeretünk a háború borzalmairól beszélni, de emlékezni kell, mert az megerősít bennünket. – A múlt komoly figyelmeztetés: a béke a legnemesebb emberi adottság és kívánság. A katonák feladata ma a béke megőrzése – emelte ki.
Budapest felszabadulásának 61. évfordulójára emlékezett tegnap a Szabadság téri szovjet katonai emlékműnél az MSZP. Steiner Pál V. kerületi polgármester a szocialisták elnöksége részéről arról beszélt, hogy 1945-ben ezen a napon véget ért a fővárosban az emberiség legszégyenteljesebb háborúja a véres és értelmetlen harcok után. Egy barbár pokoltól szabadult meg Budapest – jegyezte meg a politikus, aki egyértelműen nemmel válaszolt arra a kérdésünkre, miszerint nem sértheti-e sokak érzékenységét a vörös csillagos szovjet katonai emlékműnél tartott megemlékezés és a felszabadulás emlegetése, miután számos ártatlan civil esett áldozatul a „felszabadítóknak”.
Molnár Gyula, az MSZP budapesti elnöke azzal kapcsolatban, hogy az orosz megszállásra sok ezer megerőszakolt magyar nő és a kivégzett civilek hozzátartozói másképpen emlékeznek, mint a koszorúzók, azt mondta: tudja, hogy szubjektív, a budapestieket megosztó az évforduló megítélése, de ők annak most nem a rossz oldalát ünnepelték. – A főváros szempontját nézve Budapest 1945-ben mégiscsak felszabadult – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.