Az euró nem tervgazdálkodás

2006. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez nem az a játék, mint a szocialista tervgazdálkodás idején: mondunk egy szép számot, elbukjuk, és aztán megmagyarázzuk, hogy miért nem sikerült az euróbevezetés – így kommentálta Balázs Péter hazánk eurós tervezését az Indexnek. A volt uniós biztos szerint Magyarország új esélyt kapott azzal, hogy a választások után az új kormány tisztább fejjel elkészíthet egy tartható konvergenciatervet. A szakember megjegyezte: a közös nyugat-európai pénz bevezetése nemcsak lehetőség, hanem kötelezettség is. Balázs egyébként úgy tartja: a közös fizetőeszköz átvétele nélkül sem számít Magyarország másodrendű EU-tagállamnak.
A volt uniós biztos kitért az 1991 decemberében Maastrichtban megalkotott, és 1993-ban hatályba lépett európai uniós szerződésre, amely rögzíti, milyen követelményeket kell teljesítenie annak az országnak, amely a Gazdasági és Monetáris Unióhoz akar csatlakozni. Ebben négy olyan főbb kritériumot sorolnak fel, amit mérni lehet: az államháztartás éves deficitje a bruttó hazai termék (GDP) arányában, az állami eladósodottság mértéke a GDP arányában, az infláció szintje és a kamatszint. Bár ezt a szabályt az unió akkori tizenkét tagállama alkotta meg, ezek teljesítése nélkül senki nem lehet az EMU, az euróövezet tagja. Magyarország az uniós szerződés aláírásával vállalta, hogy megfelelő gazdaságpolitikai lépésekkel teljesíti ezeket a feltételeket – hangsúlyozta a szakember, aki a konvergenciaprogram átdolgozásával kapcsolatosan úgy gondolja, hogy ha egy ország évente átdolgozza a programot, akkor a hitelessége azért csorbul. Végezetül Balázs Péter megjegyezte: miután a magyar büdzsében a kiadások meghaladják a bevételeket – méghozzá jelenleg a GDP több mint hat százalékával –, a deficitet jelentősen le kell faragni. Ehhez fel kell mérni, milyen mértékben csökkenthetők a kiadások, és növelhetők-e a bevételek. Utóbbira az adóemelés lenne a legjobb eszköz. A kiadások mérséklése csak részben képzelhető el az állami apparátus lefaragásával, hiszen számos alapvető fontosságú közszolgáltatás már most is alulfinanszírozott – tette hozzá végezetül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.