Dél-Tirol Ausztriához tartozna

Úgy tűnik, a jólét nem söpör el minden területi, kulturális és nyelvi különbséget. Dél-Tirol, vagyis a német ajkú észak-olasz tartomány polgármesterei ugyanis Ausztriától remélik az önrendelkezési jog visszaállítását. A dolomiten.it internetes portál összeállítása szerint a 113 helyi vezető már Bécshez fordult az ügyben, ám a császárváros még „beszédesen” hallgat.

2006. 02. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ausztria „Erdélye” Európa egyik legismertebb és talán leginkább példaértékűnek tartott autonómiájának számít. Az 1919 óta Olaszországhoz csatolt terület, olaszul Alto Adige, lakossága félmillió fő, és a területe 7400 négyzetkilométer. A tartományban élők 64 százaléka német anyanyelvű, egynegyede pedig olasz. A fennmaradó népesség négy százaléka „őslakos” ladin-rétoromán, s a bevándorlók a hét százalékot teszik ki. Szakértők szerint a dél-tiroli sikermodell titka, hogy miközben Olaszország fenntarthatta területi integritását, addig Ausztria kulturális és nyelvi tulajdonát – országhatárain túl is – képes volt megtartani. Ennek persze ára volt, hiszen egészen a hetvenes évek végéig terrorista merényletekre került sor a Svájccal és Ausztriával határos térségben.
Számos osztrák–olasz egyezmény született, amely gyakorlatilag Európa-szerte a legszélesebb autonómiát biztosítja anyagilag is, hiszen az adóbevételek túlnyomó része helyben marad, és nem „tűnik el” a római nagy kalapban. Mutatóban még néhány eredmény: a német mint hivatalos nyelv minden közhivatalban az olasszal egyenrangú, s zárt „ladin területeken” még a ladin is. A fontos javak, mint például a közhivatali állások betöltése, kulturális vagy szociális lakásépítési támogatás elosztása a részarányrendszer szerint történik, amely mindhárom említett nyelvcsoportot szigorúan a népesség arányában veszi tekintetbe. Egy 1955-ben Ausztria és Olaszország között kötött tanulmányi egyezménynek köszönhetően a német ajkúak egyetemi kiképzésüket Ausztriában, anyanyelvükön végezhetik. A felsoroltak ellenére az olaszok és a német ajkú, elcsatolt osztrákok között akkora a hasonlóság, mint a tűz és a víz között. Ezt erősíti, hogy Dél-Tirol székhelyén, Bozenben, a tavalyi önkormányzati választásokon a legnagyobb bizalmat a Südtirol Volkspartei kapta. Az olasz közvélemény az utóbbihoz, a Dél-Tiroli Néppárthoz kapcsolja a hatvanas-hetvenes évek bombarobbantásait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.