Újabb magyarországi településeken kellett intézkedéseket elrendelni a madárinfluenza miatt, miután Szlovákia határ menti részén találtak fertőzött vadmadarat, és védelmi területet jelöltek ki a szomszédos ország Bős (Gabcikovo) községében. A zónák a magyar határon is átnyúlnak – mondta tegnap Batiz András kormányszóvivő. A szigorított zóna nem érint lakott vidéket Magyarországon, csak a Duna árterületét és szigetes részét. A megfigyelés azonban nyolc hazai településre – Kisbodak, Püski, Dunaremete, Darnózseli, Lipót, Hédervár, Ásványráró és Mecsér – terjed ki, ahol csaknem kétezren élnek. Itt sehol sem találtak fertőzött madarat – hangsúlyozta Batiz.
A magyar szakhatóságok már kedden megkezdték az előkészületeket, tegnap pedig hozzáláttak a térségben a háziszárnyasok felméréséhez. Felügyelniük kell az állatok mozgását, s a településeken tilos vásárt, piacot, állatbemutatót és vadászatot tartani. Komolyabb rendőri fellépésre nincs szükség – tette hozzá a kormányszóvivő. A környéken egyébként egy nagyobb pulyka- és egy csirketelep, valamint egy vágóhíd található.
Szlovákiában egy vándorsólyom tetemében mutatták ki a vírust. Egyelőre nem tudni, hogy a madárinfluenzának mely altörzse fertőzte meg az állatot – mondta el Süth Miklós országos főállatorvos. Azt majd csak az Európai Unió angliai referencialaboratóriumában végzett vizsgálat után lehet biztosan tudni, hogy a szélsőségesen ritka esetben emberre is veszélyes H5N1 vírusfajtáról van-e szó. Süth Miklós hozzátette: érdekes, hogy eddig szinte kizárólag bütykös hattyúkban mutatták ki Európában a madárinfluenzát, most viszont egy vándorsólyomban azonosították a betegséget. Feltételezések szerint fertőzött táplálékkal kerülhetett a madár szervezetébe a vírus.
Úgy tűnik, Ausztriában, Graz környékén háziszárnyasokra – tyúkokra és kacsákra – is átterjedt a vírus. Süth Miklós szerint Magyarországon továbbra sem veszélyezteti az embereket és a baromfiállományt a madárinfluenza. Közben újabb hat bütykös hattyú tetemét találták meg tegnap a Duna– Dráva Nemzeti Park munkatársai Nagybaracska mellett. Tüske Ferenc hatósági állatorvos elmondta, hogy a madártetemeket az Országos Állat-egészségügyi Intézetbe szállították.
Oltják a háziszárnyasokat. Hozzájárultak az unió országai tegnap ahhoz, hogy Franciaországban és Hollandiában madárinfluenza elleni védőoltást adjanak a baromfiállomány egy részének – írta az MTI. Rendkívüli segélyként 8,35 millió eurót juttat az Európai Bizottság Törökországnak, hogy elősegítse az országban négy emberéletet követelő madárinfluenza terjedésének megakadályozását – jelentették be tegnap Brüsszelben.
A brüsszeli Magyar Ház előtt támadták meg a HírTV riporterét a szélsőbaloldali tüntetők, a rendőrök mentették ki