Megerősítették a hazai vizsgálatok, hogy madárinfluenzában pusztult el a horányi révnél talált bütykös hattyú – közölte Batiz András kormányszóvivő. – Az állat-egészségügyi intézet szerint feltehetőleg a H5N1 vírus betegítette meg a szárnyast, de ezt még az EU weybridge-i referencialaboratóriumának is igazolnia kell – tette hozzá.
Horány körül három kilométeres védő-, illetve tíz kilométeres megfigyelési zónát jelöltek ki. Az előbbi Dunakeszit, Alsógödöt, Szigetmonostort, Horányt és Pócsmegyert, az utóbbi pedig Sződöt, Sződligetet, Felső-Gödöt, Fótot, Leányfalut, Szentendrét, Pomázt, Ürömöt és Budakalászt érinti. A nagy forgalom miatt itt nincs lehetőség arra, hogy minden áthaladó gépkocsit ellenőrizzenek, mint ahogyan azt teszik Bács-Kiskun megyében, ahol elsőként találtak beteg vadmadarat. Így a rendőrség csak azokat a járműveket állítja meg, amelyek nagyobb mennyiségű madár szállítására alkalmasnak tűnnek – szögezte le Süth Miklós országos főállatorvos, hozzátéve: sem az autósoknak, sem pedig a tömegközlekedéssel utazóknak nem kell arra számítaniuk, hogy átnézik csomagjaikat.
*
Noha a horányi rév területén feltételekhez kötik a baromfi kivitelét, az élelmiszerüzletekből és a piacokról nem tűnik el a szárnyashús. A főállatorvos szerint az ellenőrzés mindenhol szigorú, így az ott kapható termékek biztonságosak, nyugodtan fogyaszthatók. Hangsúlyozta: hazánkban eddig sem emberre, sem pedig háziszárnyasra nem terjedt át a madárinfluenza vírusa. Megkezdték tegnap a szakemberek a szárnyasállomány felmérését Horány környékén, ahol több állattartó telep, vágóhíd, baromfikeltető és hűtőház található. Megérkezett a visszaigazolás az angliai referencialaboratóriumból, hogy a múlt héten kiküldött vadmadárminták is madárinfluenzával fertőzöttek, így eddig összesen hét Magyarországon talált madártetemben mutatták ki a betegséget.
Közben Németországban egy macskában is azonosították a H5N1-es vírust – ezt a szövetségi állat-egészségügyi hatóság (Friedrich Loeffler Intézet) közölte az MTI-vel. Az állat tetemére Rügen szigetén bukkantak rá, ott, ahol két és fél hete az első madárinfluenzával fertőzött hattyút találták. A térségben felszólították a macskatulajdonosokat, hogy ne engedjék szabadon házi kedvenceiket, hiszen még mindig találnak beteg madarakat. Thomas Mettenleiter, a Loeffler-intézet vezetője úgy nyilatkozott: Ázsiában állatkerti vadmacskában és házi cicában is előfordult már megbetegedés. Lapzártakor Süth Miklós még nem kapott hivatalos értesítést erről a németországi esetről. Mint mondta, biológiai lehetőség van arra, hogy madárról macskára terjedjen át a vírus, de ennek minimális a valószínűsége. A szakemberek jelenlegi álláspontja szerint szinte kizárt – jegyezte meg a főállatorvos. Ha mégis megtörténne, az felülírná a tudósok véleményét – tette hozzá.
Kényszervágás romániában. Aggasztó méreteket ölt a madárinfluenza terjedése Romániában, ahol tegnap három újabb megye féltucatnyi településén azonosították a kór H5-ös vírustörzsét baromfikban vagy vadmadarakban. A legsúlyosabb helyzet a Fekete-tenger mentén húzódó Constanta megyében alakult ki, ahol a már meglévő hat gócponton kívül tegnap újabb három településen mutattak ki pozitív eredményt a madártetemeken végzett gyorstesztek. Ráadásul az egyik községből, Topaluból származó baromfikon Bukarestben végzett laborvizsgálatok bebizonyították, hogy a H5N1-es vírus terjed a háziszárnyasok között, emiatt a hatóságok tegnap vesztegzár alá helyezték a falut, és nekiláttak a 17 ezres állomány kényszervágásának. Emellett megkezdték a helyiek emberi influenza elleni védőoltását. Constantán kívül immár az ugyancsak kelet-romániai Braila, Ialomita, valamint a Bukaresttel határos Calarasi megyében is megjelent a madárvész. Az országban ezzel meghaladta a negyvenet a madárkór által fertőzött települések száma. (R. Sz.)
Újabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjének