Nem érte váratlanul a kormányt és a hatóságokat az Európai Unió angliai referencialaboratóriumának jelentése, amely megerősítette hazánkban a H5N1-es vírus jelenlétét – mondta Batiz András kormányszóvivő tegnap. Hozzátette: nincs szükség újabb intézkedésekre. Hétfőn, illetve tegnap egyébként újabb két-két, hazánkban elhullott hattyúban mutatták ki a madárinfluenzát, és gyanítják, hogy ezeket is a H5N1-es típus betegítette meg. A tetemekből vett mintákat szintén elküldték az angliai laborba. A kormány tegnapi ülésén úgy döntött: 5,8 milliárd forintot csoportosít át a madárinfluenza miatt szükséges kiadásokra. Ebből 3,5 milliárdot a földművelésügyi tárca büdzséjéből haszonállat-támogatásra szánnak, míg a központi költségvetés általános tartalékából 2,3 milliárd forintot fordítanak többek között a 20 ezer adag oltóanyag ampullázására, a rendőrök pluszbenzinköltségére, a gyorstesztekre és egyéb kiadásokra. További 200 millió forint pedig a tájékoztató jellegű marketingköltségekre fordítható.
*
Szóbeszéd útján terjedt a hír, hogy Zala megyében több mint ezer baromfi pusztult el esetlegesen madárinfluenza miatt. Süth Miklós leszögezte: ez nem igaz, az állatok azért hullottak el, mert zárt tartóhelyükön elromlott a szellőzőberendezés. Az országos főállatorvos leszögezte: a betegség egyelőre nem terjedt át a baromfiállományra, húsuk továbbra is nyugodtan fogyasztható. Magyarország exportálhat szárnyast az EU-ba, hétfőn azonban már akadt olyan unión kívüli állam – Horvátország, illetve Thaiföld –, amely jelezte, hogy nem veszi át a hazánkból érkezett baromfihúst.
A főállatorvos megerősítette: egyelőre nincs szükség újabb intézkedésekre. Szóba sem került a háziszárnyasok tömeges leölése vagy oltása, mint ahogy az sem, hogy az emberek védőoltást kapjanak. A 189-es ingyenes kormányzati számra eddig 5620 hívás érkezett, ebből 1031 esetben jelentettek be beteg vagy elhullott madarat, a többi hívásnál a betegségről érdeklődtek.
A miniszterelnök tegnap bejelentette, hogy újrakezdődik az állat-egészségügyi zárlat időtartama Nagybaracska és Csátalja körzetében. A múlt héten elrendelt zárlatot nem kell kiterjeszteni a brit vizsgálatok eredményeinek ismeretében sem. A legszűkebb, három kilométeres védőkörzetben a huszonegy napos, míg a tíz kilométeres megfigyelési területen a harmincnapos zárlat indul újra. Nagybaracskán és Csátalján különösebb gondot nem jelent a miniszterelnöki bejelentés. Az érintett települések polgármesterei arról számoltak be lapunknak, hogy nem kaptak erről lakossági visszajelzéseket. Nagybaracskán tegnap az ÁNTSZ szakemberei óvodákban és iskolákban tartottak játékos ismertetőt a gyermekeknek a madár- és a humáninfluenza közötti különbségekről.
Csongrád fokozottan veszélyeztetett terület a madárinfluenza szempontjából. A szakemberek megpróbálják a vírust a vadmadár-populációban tartani – mondta tegnap a helyi főállatorvos. A szakember szerint a teendők elsősorban a 248 telephelyen elhelyezett, gazdasági célból tartott baromfiállomány megóvására irányulnak. Az Európai Unió határozata értelmében már február 15-től olyan rendelkezéseket léptettünk életbe, melyeket a H5N1 vírus esetén kell alkalmazni – közölte tegnap Bács-Kiskun megye főállatorvosa.
Hazánk nem tartja szükségesnek a háziszárnyasok védőoltását, mert a madárinfluenza vírusa nem fordul elő a hazai állományban – közölte tegnap a Bruxinfónak nyilatkozva Gráf József földművelésügyi miniszter. Emlékeztetett arra is, hogy a vakcinázás révén a hatóságok bevinnék az állományokba a betegség vírusát. Egyes tagállamok, így Franciaország és Hollandia ugyanakkor előreláthatóan a héten kap zöld utat Brüsszelben arra, hogy megkezdje a baromfiállomány megelőző jellegű beoltását. Az agrárminiszterek heti uniós tanácskozásán a háziszárnyasok megvédését nevezték az egyik legfontosabb feladatnak, amikor néhány héten belül újra megindul a költöző madarak vándorlása.
Pusztuló madarak. Szlovákiában a H5-ös vírustörzshöz tartozó kórokozót mutattak ki egy Bős közelében talált sólyom és egy Pozsonyban elpusztult kis bukó tetemében. Az Európai Unió brit laboratóriumába elküldött mintákból a hét végére derülhet ki, a H5N1 vírus végzett-e a madarakkal.
A németországi Rügen-szigeten és környékén már több mint száz elhullott hattyút és más vadmadarat találtak, noha az érintett körzeteket igyekeznek elszigetelni, fertőtlenítik az érkező és távozó járműveket, és óvatosságból háziszárnyasok ezreit vágják le. A H5N1-es vírust mutatták ki abban a hattyúban is, amelynek tetemére a múlt héten találtak rá a horvátországi Ciovo szigetén – írta a Reuters. A mezőgazdasági minisztérium az Európai Unióban is alkalmazott óvintézkedéseket léptetett életbe. Szerbiában a hivatalos közlés szerint a múlt év októbere óta negyvenhatezer madártetemet találtak, de eddig mindössze kétezer esetben végeztek tesztvizsgálatot, eredményük negatív volt.
Apáti Bence: Magyar Péter 25 milliós kérdése - kép