Ilyen a boksz

2006. 02. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Negyedik jókora pofonját kapta Magyarország tegnap a nemzetközi hitelminősítőktől. A Fitch Ratings, a Standard & Poor’s és a Moody’s után a Japan Credit Rating Agency rontotta le a magyarok adóskockázati besorolásának kilátását. Ez a pofon minden jel szerint a sorozat része. Mintha csak a hitelminősítők egymást biztatnák a romló magyarországi folyamatok hatására: üsd ki, üsd ki és üsd ki!
Az újbóli figyelmeztetés üzenete a magyar kormánynak: ne áltassa magát, hogy a gazdaságpolitikája megerősítést nyert. Sőt a helyzet egyértelmű: a romló költségvetési folyamatok, az éves deficitcél több éve tartó, folyamatos fölfelé módosítása, illetve el nem érése – a világ szemében legalábbis – immár tarthatatlan. Vagyis a lerontás hátterében az a „pénzügyi egyensúlytalanság” áll, amit lassan az egész ország lakossága már oda-vissza fúj: magas az államháztartási hiány, annak fő táplálója, az államadósság pedig duzzad. Ráadásul egyszerre nő mind a külső, mind pedig a belső hiány. S eközben az unió az új euróbevezetési programra adott átmeneti haladékot szeptemberig. Nyilván azért, mert Brüsszel nem különösebben bízik a pannon puma erejében.
A PSZÁF tegnap publikált éves jelentéséből az is kiderül, hogy a tavalyi gazdasági várakozások túlteljesítése jelentős részben a statisztikai módszertan változásából származott – ilyen dübörgés zajában ezt már nem is kommentáljuk. Amúgy a gondot csak fokozza, hogy az államkötvények – amelyek a magas deficit finanszírozói – egyre jelentősebb része kerül külföldi befektetők tulajdonába. A friss pofon tehát azért is fájhat nagyon-nagyon, mert a devizában lévő államkötvényeknek csaknem tizenöt százaléka már japán jenben van. Magyarán csak addig nincs nagy baj, amíg külföldről hajlandók finanszírozni a költségvetés deficitjét, és amíg a forint árfolyama rohamosan el nem kezd gyengülni. Persze azért tartsuk fejben, hogy a magyar forint elleni támadás kockázatát bizony erősíthetik a szóban forgó leminősítések. Egy olyan országban pedig, ahol tarolnak a devizaalapú hitelek, és lassan a svájci frank lesz a fizetőeszköz, hazardírozás nem komolyan venni az ilyen figyelmeztetéseket.
A helyzet nem csak pénzügyileg kényes. Politikailag is. Tudniillik a parlamenti választásokat megelőzően egy befuccsolt gazdaságpolitikát felmutató kormánytól aligha várható el, hogy végre őszintén beszéljen. Többek között arról, hogy a pénzügyi lyukakon kívül mit is hagy hátra. S milyen, a következő kormányt terhelő kötelezettségek esnek még ki a szekrényből, továbbá arról: a fájdalmas reformok bizony nem halogathatók. Jóllehet a „lényeget” már a nyilvánosság előtt is pedzegeti Kóka János gazdasági miniszter, aki szerint a politikai elitet figyelmeztetni kell, hogy a következő ciklust az államháztartás rendbetételével kell kezdeni. Még az amúgy nagyon óvatos Hiller István is elszólta magát Debrecenben. A szocialista pártelnök ugyanis nem vállal garanciát arra, hogy az ígéreteket egy választási győzelem esetén be is tartják. Tehát a választási kampány nem egyenlő a kormányprogrammal.
Visszatérve a komoly következményekkel járó pénzügyi figyelmeztetésekre, a populista ígéretverseny gerjesztői azt kockáztatják, hogy a jelenleginél csak drágábban kaphat kölcsönt Magyarország.
Azt a következtetést vonhatjuk le, hogy a kormány mozgástere sem közelről, sem pedig távolról nem korlátlan a nemzetközi ringben. Ebben a meccsben nem is üthet vissza.
Ilyen a boksz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.