Talán a legfontosabb, s nemcsak a menőknek, hanem mindenkinek: az olimpia alpesisí-versenyeinek helyszínein, Sestriére-ben és San Sicarióban jelenleg csak ötven-hatvan centi a hó vastagsága, de holnap némi csapadék várható. Korábban éppen a hóhiány témakörében jól összeveszett a NOB és a sportág világszövetsége (FIS), előbbi szerint semmi nem akadályozhatja meg a viadalt, utóbbi viszont a balesetveszélyre hívta fel a figyelmet. Egy szó mint száz, a múlt heti égi áldás ellenére nem fulladnak a hóba a rendezők, de egyelőre nincsenek veszélyben a szakági események.
Ezeket az idény Világkupa-sorozatában is domináló klasszisok uralhatják. A hölgyeknél a horvát Janica Kostelic négy éve Salt Lake Cityben három arany- és egy ezüstérmet szerzett, csak lesiklásban nem állt dobogóra. Tavaly aztán ebben a szakágban is vb-t nyert Bormióban (ahol háromszor állhatott a dobogó tetejére), a friss idényben pedig élete első lesikló Vk-diadalát zsebelte be. Összetettben, szlalomban és kombinációban vezeti a Vk-pontversenyt, de sehol nincs a negyedik helynél lejjebb. Elvakultabb hívei – s ilyenből akad bőven Horvátországban – a maximális öt győzelmet sem tartják lehetetlennek. Tényleg nem az. A svéd Anja Pärson és az osztrák Michaela Dorfmeister persze másképp gondolja, ők követik szorosan Kostelicet a pontversenyben, a többiek messze lemaradtak. A négy éve lesiklásban, illetve szuper G-ben váratlan diadalt arató francia Carole Montillet 30., az olasz Daniela Ceccarelli 48. a sorban, de egy olimpián minden lehetséges. Egy tipp: a spanyol Maria José Rienda-Contreras szenzációs formába lendült a múlt héten.
A férfiaknál a Vk-pontverseny alapján osztrák–amerikai rivalizálás várható, az első ötöt három „sógor” (Benjamin Raich az 1., Michael Walchoffer a 2., Hermann Maier a 4.) és két tengerentúli csillag (Bode Miller a 3., Daron Rahlves az 5.) alkotja. Az élen álló, tavaly két vb-diadalt aratott Raichnak már most oda lehetne adni a kombináció aranyát, Walchoffer a lesiklás, az idény első öt versenyét sorozatban megnyerő, az olimpiai esküt mondó olasz Giorgio Rocca a szlalom favoritja. Millernek is két vb-aranya van tavalyról, no meg sok botránya, de hát akinek egy amerikai sörmárka a neve… Hermann Maier egy emlékezetes bukás után lett 1998-ban kétszeres olimpiai bajnok, ám Salt Lake Cityt súlyos motorbalesete miatt kénytelen volt kihagyni. Visszatérése után tavaly megnyerte a vb óriás-műlesiklását, formája jó, ám néhány honfitársával együtt jelenleg lázas beteg, doppinglistás szert tartalmazó antibiotikumot nem szedhet, marad a mézes tea… A Salt Lake City-i győztesek közül az osztrák Stephan Eberharter visszavonult, Fritz Strobl (lesiklás) és a francia Jean-Pierre Vidal (szlalom) ott lehet a legjobbak között. No és persze a Vk-összetett 7. helyén álló, 35 éves norvég legenda, Kjetil Andre Aamodt, aki négy éve két aranyat, tizenkét éve két ezüstöt, tizennégy éve egy aranyat és egy bronzot termelt.
Honfitársainkat nem fenyegeti ez a „veszély”, Tuss Réka és Marosi Attila célja végigmenni a pályán a szlalom és az óriás-műlesiklás során. Mert mint Coubertin óta jól tudjuk, a részvétel a fontos.
Műkorcsolyában ennél persze többre számítunk, hiszen Sebestyén Júlia Salt Lake Cityben nyolcadik volt, két éve megnyerte a budapesti Eb-t, Pavuk Viktória pedig ezen negyedik lett. Az idei kontinensbajnokságon három hete Lyonban viszont mindketten kiszorultak az első tízből, Pavuk a 12., Sebestyén csak a 14. helyen zárt. Jégtáncban a Hoffmann Nóra, Elek Attila kettős a 12., Tóth Zoltán a 26. lett. S az biztos, hogy Torinóban még nehezebb dolguk lesz.
Négy éve persze az orosz Alekszej Jagugyin, illetve az amerikai Sarah Hughes győzelme is a címlapokra került, de ezeken legalább annyit szerepelt Marie-Reine Le Gougne francia pontozó. A hölgy kikotyogta, hogy a francia szövetség elnöke egy háttéralku miatt kötelezte, a párosok versenyében mindenképpen az orosz Berezsnaja, Sziharulidze duót sorolja az első helyre. Később aztán hiába visszakozott, a sarat nem tudta lemosni magáról. Ám a Nemzetközi Olimpiai Bizottság azon döntését sem övezte teljes egyetértés, hogy a versenyben második helyezett kanadai Sale, Pelletier kettősnek is aranyérmet adott. A pontozót és az említett elnököt eltiltották, s még az FBI is nyomozott, mert a háttérben állítólag egy orosz maffiafőnök keverte a kártyákat. A teljes igazságra talán soha nem derül fény, mindenesetre a történtek következményeként alapjaiban megreformálták a pontozást. Az új rendszer lényege, hogy a bírók immár elemenként értékelik a látottakat, ha nem is kiirtva, de kétségkívül csökkentve a szubjektivitást.
A négy évvel ezelőtti bajnokok közül már senki nem versenyez, s Torinóban a két egyéni számban éppen a Salt Lake City-i ezüstérmeseknek áll a zászló, két orosz versenyzőnek, Jevgenyij Pljuscsenkónak és Irina Szluckajának. Három hete mindketten megnyerték a lyoni Eb-t, s Szluckaja a világbajnoki cím védőjeként érkezik az olimpiára. Tavaly a moszkvai vb-t a férfiaknál nem kis szenzációként a svájci Stephane Lambiel nyerte, de azon a versenyen Pljuscsenko a rövid program után sérülés miatt visszalépett. Februárban pedig betegen is hatalmas fölénnyel verte Lambielt. Mindazonáltal az olimpiai aranyérmet nem életműdíjként adják, ezt leginkább az amerikai Michell Kwan tudhatja, aki Naganónak és Salt Lake Citynek is nagy esélyesként futott neki, de ötszörös világbajnok létére az olimpiákról csak egy-egy ezüstje és bronza van. S bizony most már nem ő az esélyes.
Akárcsak egyéniben, a párosok között és jégtáncban is orosz a top favorit, jelesül a Totmjanyina, Marinyin és a Navka, Kosztomarov duó. Salt Lake Cityben még csak a negyedik, illetve a tizedik helyen végeztek, s Navkáék jelenlegi pozíciója több mint figyelemre méltó a jégtáncban, ahol jobbára csak „kihalás” révén lehet előrébb araszolni. Totmjanyináék öt, Navkáék három Európa-bajnokságot nyertek zsinórban, de a jelek szerint övék a világ is: a legutóbbi két vb-n ők integettek a dobogó tetejéről. S kell-e mondani, hogy erre készülnek Torinóban is.
ORFK: Aki ilyen küldeményt kap, értesítse a hatóságot!