Rendbe kell tenni a büdzsét

A gazdaságnak az a területe működik jól, ahol az államnak nincs döntő szava és befolyása, el kell kezdeni a költségvetés rendbetételét. A bankszektor eredményét egy ilyen költségvetési konszolidációs folyamat nem fogja befolyásolni 2006-ban, hiszen 2007-ben fognak a hatások igazából jelentkezni – jelentette ki lapunknak adott interjújában Csányi Sándor, az OTP Bank Rt. elnök-vezérigazgatója.

2006. 02. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elemzői várakozásoknál is eredményesebb tavalyi évi gazdálkodásról számolt be tegnap az OTP Bank, amely az idei évre is két számjegyű növekedéssel számol. Mi áll a robogás hátterében? – kérdeztük Csányi Sándor elnök-vezérigazgatótól.
– Jelentős átalakításokat sikerült végrehajtani a múlt esztendőben, különösen az értékesítési területen. Új ösztönzési rendszert alakítottunk ki, és eközben tartani tudtuk pozícióinkat egy igen-igen agresszív piaci versenyben. Ugyanakkor több tényező negatívan hatott, ilyen volt a nettó kamatbevétel után fizetendő adó és az extra társasági adó csoportszinten. Ez mintegy 12 milliárd forintos tételt jelentett. Eközben áttértünk a nemzetközi számviteli szabványok szerinti elszámolási rendszerre, amelynek 10 milliárd forintos negatív eredményhatása volt. Sokan azt gondolták, hogy 8-9 százalék körüli lesz az OTP profitnövekedési határa 2005-ben, ehhez képest 20 százalékot tudtunk teljesíteni. Mindezt úgy, hogy a múlt esztendőben elég jelentős volt a jegybanki alapkamat-csökkenés. A 350 bázispontos vágás egyfelől jó a gazdaságnak és hosszú távon a bankrendszernek is, ám rövid távon a kamatszintcsökkenés profitcsökkentést jelent.
– A nyereség egy része azonban továbbra is kamatbevételekből származik, nem?
– Fontos, hogy jelentősen nőtt a hitelállományunk, és így piaci részesedésünket nagyjából tartani tudtuk. Kiemelném, hogy a nem kamatjellegű bevételek, a díjak, jutalékok növekedése kétszerese a nettó kamatbevétel növekedési ütemének. Magyarán: nemcsak eladunk, hanem az ügyfelek egyre aktívabban és intenzívebben használják a termékeket és a szolgáltatásokat. Egy csökkenő kamatkörnyezetben bizakodásra ad okot a jövőre nézve is, hogy a profit egyre nagyobb része ezekből a bevételekből származik.
– A fejlett nyugati bankok szintjét már elérte az OTP?
– A különböző, nemzetközileg mért és összehasonlított mutatók terén az OTP Bank továbbra is jól áll, egyértelműen Európa élvonalába tartozik. Ezt erősíti a sajáttőke-arányos megtérülés, ami 32,3 százalékos. Kevés bank van Európában, amelyik ezt produkálni tudja. Hangsúlyos elem az is, hogy a bank kiadási-bevételi mutatója 45 százalék, amely ilyen nagy hálózattal rendelkező, lakossági fókuszú banknál nagy eredmény, vagyis költséghatékonyan dolgozunk. Fontos, hogy a terveink is meghaladják a nagy nemzetközi bankházak elemzői várakozásait: 177 milliárd forint az átlag 2006-ra, és mi a 2005-ös 158 milliárd forintos adózott eredménnyel szemben 185 milliárd forintot tervezünk. Tehát a múlt tényleges eredményei és az ez évi terveink meghaladták az elemzői várakozásokat, és ennek várhatóan pozitív hatása lesz.
– Az elmúlt hetekben felvetődött az OTP-vel kapcsolatosan egy baráti, vagy egy esetleges ellenséges kivásárlás lehetősége. Fenn tudja-e tartani az OTP a függetlenségét?
– Az OTP Bank függetlensége nagyon fontos tényező. Baráti akvizíció nem jöhet szóba, ellenséges pedig nem jellemző a bankszektorban. Az alapszabály jó helyzetet teremt ahhoz, hogy ennek ellen tudjunk állni, harmadrészt még most is olyan magas az ár-könyvérték arány, hogy ilyen szinten nem szoktak átvételt kezdeményezni. Akkor szokott egy ellenséges átvétel lehetősége felmerülni, ha rendkívül alulárazott a részvény, nálunk erről szó sincs.
– Erre az esztendőre, illetve a közeljövőre nézve milyen akvizíciós terveket dédelgetnek?
– Idén négy bankra koncentrálunk Szerbiában. Ezek közül kettő privát, kettő pedig állami tulajdonban van. Jelentős piaci szereplők kívánunk lenni. Horvátországban is szeretnénk további vásárlásokat tenni, elsősorban a HVB-érdekeltségre gondolok. Hivatalosan nem, de informálisan már elhangzott, hogy regionális koncentrációnk, azaz a tengerpart környéki piaci részesedésünk túl magas lenne. Bízom benne, hogy valamilyen módon sikerül ezt a kérdést megoldani. Ukrajnáról sem mondtunk le, további bankokat vizsgálunk, Romániában pedig fő célpont a CEC takarékpénztár. Egyébként minden akvizícióról azt gondolom, hogy van olyan határ, ami fölé nem érdemes árban elmenni. A cél nem az, hogy minél nagyobbak legyünk, hanem az, hogy minél hatékonyabbak.
– Közbevetésként: piaci szereplők is panaszkodnak arra, hogy keleti és délkeleti irányban is nagyon drágán lehet bankot vásárolni.
– Igen jelentős, többszörös a drágulás. Az ezt jelző könyvértékhez képesti mutató ma ötszörös, korábban ennek a fele volt. De visszatérve a fejlesztésekre, Romániában elkezdtük a hálózatfejlesztést, jelenleg 30 bankfiókunk van, de kétszáz megnyitásáig nem állunk meg. Ebben az országban jelentős információtechnológiai fejlesztést is elindítunk. Azt gondolom, hogy azzal a tapasztalattal, amit a bankok átalakítása során szereztünk, azzal a modellel, ahogy az OTP Bankot üzemeltetjük, a termékskálával és a technológiai tudással a világ bármelyik részén képesek vagyunk értéket teremteni.
– A napokban közzétett új jelentések alapján a hazai bankszektorban továbbra is nagy a profitnövekedés, aminek a szerkezete meglehetősen konzervatív.
– A profitnövekedés jelentős része a bankszektorban most a lakosság hitel iránti igényének kielégítéséből származik. Jelentősen növekedett és azon belül is egyre nagyobb arányú volt az elmúlt években a fogyasztási hitelek növekedése. Itt a kihelyezés nagyobb kockázattal, de kétségkívül magasabb marzzsal történik.
– Ilyen makrogazdasági környezetben mit jósol erre az évre? Meddig bírja ki az állam a pénzügyi egyensúlytalanságot?
– A költségvetés konszolidációját el kell kezdeni. Jelenleg az a helyzet, hogy a gazdaságnak az a területe működik jól, ahol az államnak nincs döntő szava és befolyása. Egyébként a bankszektor eredményét egy ilyen költségvetési konszolidációs folyamat nem fogja befolyásolni 2006-ban, hiszen 2007-ben fognak a hatások igazából jelentkezni. Tőzsdei társaság vezetőjeként is várom, hogy megtörténjen a kiigazítás, mert a részvények alulárazásában a magas költségvetési hiány, ebből következően a folyamatosan stabil, de sérülékenynek tartott forintárfolyam is kiveszi a részét.
– Végezetül hogyan látja az árfolyammozgás lehetőségét?
– Összességében úgy látom, hogy a magyar gazdaság viszonylag erős. Miközben mint állampolgár, akár örülhetnék az erős forintnak, de ez nehéz helyzetet teremt az importtermékekkel folyó versenyben a hazai piacon, és meglehetősen beszűkíti a jövedelmező export lehetőségeit is. Úgy gondolom, hogy egy kicsit gyengébb hazai valuta, egy 260–265 forintos euró rendkívül jó hatással lenne az exportra és a fizetési mérlegre is, valamint az import csökkenésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.