Statisztika húzza a növekedést

A gazdasági várakozások túlteljesítése részben a statisztikai módszertan változásából származott 2005-ben – áll a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete éves összefoglalójában, amelyből az is kiderül: komoly visszaesés tapasztalható a textiliparban, illetve az állattenyésztésben és az élelmiszeriparban. A felügyelet egyértelműen leszögezi: a költségvetés jelenlegi helyzete hosszabb távon nem tartható fenn.

2006. 02. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar gazdaság több mint négyszázalékos növekedése 2005-ben a vártnál némileg erősebben alakult, bár a várakozások túlteljesítése jelentős részben a statisztikai módszertan változásából származott – áll a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) éves összefoglalójában, amely szerint a növekedés a múlt év negyedik negyedévében enyhén már le is lassult. Az erősen külkereskedelemre utalt magyar gazdaság növekedési kilátásait az idén elsősorban a nyugat-európai, illetve az észak-amerikai konjunktúra bizonytalansága árnyékolhatja be, kiegészítve az alacsony költséggel dolgozó fejlett gazdaságok által támasztott verseny hatásaival – hívja fel a figyelmet a pénzügyi felügyelet.
Szakértők szerint a magyar gazdaság növekedése továbbra is változatos szerkezetben valósult meg. Az elmúlt évekhez hasonlóan változatlanul gyors a villamosgép- és műszergyártás, a járműgyártás, valamint egy sor további iparágazat növekedése. Ugyanakkor komoly viszszaesés tapasztalható a textil- és textilruházati iparban, illetve az állattenyésztésben és az élelmiszeriparban. Az előbbi esetben az ázsiai és a kelet-európai bérverseny, az utóbbi esetben pedig az egységes európai piac által támasztott verseny hatása érzékelhető. Az építőipar teljesítménye kiemelkedő mértékben bővült, a további növekedési kilátások azonban az ágazaton belül egyenlőtlennek tűnnek. Egyrészt változatlanul jelentős volumenű útépítés, illetve az EU által finanszírozott infrastrukturális beruházás várható, másrészt viszont a lakásberuházási ágazatban egyre nyilvánvalóbb értékesítési nehézségek mutatkoznak.
A PSZÁF a pénzügyi folyamatokat értékelve megjegyzi, hogy a magyar infláció az előző két évben látványosan csökkent, nagyobb részben a liberalizált európai áru- és tőkepiac, kisebb részben pedig az áfa felső kulcsa csökkentésének hatására. Mindez azonban a hiteladósok szempontjából kedvezőtlen hatással is jár, amennyiben visszafogja a gazdasági növekedés és az adósságszolgálat alapjául szolgáló vállalati és lakossági pénzbevételek lendületét. Ez különösen a magyar gazdaságra jellemző magas reálkamat mellett okozhat adósságszolgálati problémákat. A javuló belföldi árstabilitást 2006-ban elsősorban a fizetési mérleg egyensúlytalansága, illetve a forint körüli növekvő bizonytalanság veszélyeztetheti – derül ki a dokumentumból.
A költségvetési politika terén a PSZÁF szakemberei hangsúlyozzák: az államháztartás hiánya 2005-ben a GDP hét-nyolc százalékát, a kötelezően képzett nyugdíj-megtakarításokat is figyelembe véve hat, hat és fél százalékát tette ki. Ez jócskán túl van azon a mértéken, ami mellett az államadósság elvárható stabilitása biztosítható, és még jelentősen meghaladja a vonatkozó európai konvergenciakritérium (3–3,5 százalék) értékét. Ebből kiindulva a jelenlegi egyensúlyi helyzet hosszabb távon nem tartható fenn. Sőt már 2006-ban is érdemi egyensúlyjavításra lesz szükség, mert ennek hiányában a magyar állam nemzetközi hitelminősítésének romlására lehet számítani. Utóbbi rövid távon nagy valószínűséggel nem veszélyeztetné a költségvetés finanszírozhatóságát, de érdemben növelhetné a finanszírozás költségeit, kedvezőtlenül érintené a hazai kötvénypiacot és a fizetési mérleg egyensúlyát, vagyis közvetve a forint stabilitását, és általánosságban növelné a hazai gazdaság tőkeköltségeit.
A PSZÁF az idei költségvetési politikával kapcsolatban két fő bizonytalansági tényezőt lát. Egyrészt előzetesen nehéz megítélni az idei áfacsökkentés tényleges hatásait, másrészt bizonytalan a fiskális politika további iránya. Jelenleg mind a lazításra, mind pedig a jelentős szigorításra látszik a lehetőség. A bizonytalanságok ellenére a költségvetési politika kialakításánál nem hagyhatók figyelmen kívül az EU hiánycsökkentésre vonatkozó ajánlásai – derül ki az elemzésből, amely szerint a teljes fizetési mérleg többlete az előző negyedévekben növekedett, de a forintstabilitás kilátásai továbbra sem tűnnek problémamentesnek. A szóban forgó többlet mögött a GDP 8-10 százalékát kitevő – statisztikai okok miatt pontosan nem megítélhető – jövedelmi hiány húzódik meg, amit a közvetlen tőkebefektetésekből, a bankrendszer nettó hitelfelvételéből álló és a külföldiek által vásárolt államkötvények által megvalósuló nagyarányú tőkebeáramlás finanszíroz.
Bár a hazai gazdaság jelentős nettó tőkeimportőr jellege természetesnek és szükségszerűnek tűnik, a fizetési mérleg szerkezeti kiegyensúlyozatlanságának jelenlegi mértéke egyáltalán nem kockázatmentes. A fiskális politikával kapcsolatos esetleges negatív forgatókönyv például jelentősen veszélyeztetné a jövedelmi hiány finanszírozhatóságát, végső soron pedig a forint stabilitását. A kamatpolitika alakulása kapcsán a felügyelet szakértői hangsúlyozzák: bár 2005-ben folytatódott a jegybanki alapkamat lendületes csökkenése, európai öszszevetésben azonban a reálkamat hazai szintje változatlanul kiemelkedően magasnak tűnik. Az államháztartás egyensúlyi helyzete, a fiskális politikával kapcsolatos bizonytalanság azonban a jegybankot visszatarthatja a kamatpolitika érdemi mértékű további lazításától. Ha ez a helyzet bekövetkezik, a magas reálkamat adósságszolgálati nehézségeket okozhat a fennálló forinthitelekkel kapcsolatban.
A kamatpolitika rugalmasságát ugyancsak jelentősen korlátozhatja a növekvő intenzitású banki tőkeimport, amely a devizahitelek gyors terjedésében nyilvánul meg. A devizahitelek keresletére a jegybanki kamatpolitika inkább csak közvetve, a megtakarítások ösztönzésén keresztül lehet hatással, ami végső soron magasabb forintkamatszintet követel. A túlságosan magas forintkamatszint viszont a devizahitelezés további térnyerését segítheti elő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.