Összesen tizenkilenc állam vezető képviselői, a Kereskedelmi Világszervezet, a WTO legjelentősebb tagországai a davosi Világgazdasági Fórumon arra a megállapodásra jutottak, hogy a szervezetnek még az év vége előtt egyezségre kell jutnia a szabadabb nemzetközi kereskedelem új szabályairól, amelyekről – eddig gyakorlatilag eredménytelenül – mintegy négy éve tárgyalnak.
A feltörekvő piacok felől a fejlett államokba irányuló erőteljes tőkeáramlás nem tartható fenn hosszú távon, mert ez mind a szegény, mind a gazdag országokra nézve kockázatokat hordoz – jelentették ki vezető pénzügyi tisztviselők az MTI tudósítása szerint. Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke szerint a jelenlegi globális befektetési minta alapvetően abnormális, és egyetlen országnak sem áll érdekében. Idetartozik, hogy az Egyesült Államok hatalmas tőkefolyamot vesz fel a fejlődő világból – elsősorban Kínából –, amely finanszírozza fizetési mérlegének óriási hiányát, és támogatja a dollárt – vélik pénzügyi szakértők. A világgazdaságra nézve azonban fennáll annak veszélye, hogy a nagymérvű tőkeáramlás csökkenésével vagy leálltával a dollár rohamosan romlani, az amerikai kamatok pedig emelkedni kezdenek. A fórumon haladás történt abba az irányba, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szavazási struktúrája jobban tükrözze a világgazdasági helyzetet, vagyis Ázsia nagyobb súllyal szerepeljen benne. A tényleges reform elsőrendű fontosságú döntésre váró kérdésként szerepel majd az IMF washingtoni tavaszi közgyűlésén.
A tanácskozáson bejelentették, hogy az Egyesült Államok és Dél-Korea hamarosan szabadkereskedelmi tárgyalásokat kezd, amely az Egyesült Államok számára várhatóan a NAFTA megalakítása óta a legnagyobb jelentőségű szabadkereskedelmi megállapodás megkötéséhez vezethet.
Üzentek Magyar Péternek: A gyermeknevelés és a gyermekvédelem nem politikai show-műsor