Vita az egészségügyről

Az MSZP sok kicsi lépéssel javítaná az egészségügyi rendszert, s 2013-ra az akkori uniós átlagbér kétharmadát ígéri az ágazat dolgozóinak. Az SZDSZ nem lépésenként változtatna, szerintük egy nagy levegővétellel kellene rendet tenni a területen. A Fidesz már most sokkal több pénzt juttatna az egészségügynek, és viszszaállamosítaná az önkormányzati kórházakat.

Munkatársunktól
2006. 02. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs egyetértés a pártok között abban, hogy mi lenne a legjobb terápia a haldokló egészségügy megmentésére a következő kormányzati ciklusban – derült ki egy tegnapi konferencián, amelyen a politikai erők ismertették az egészségügyet érintő alapvető elképzeléseiket.
Rácz Jenő egészségügyi miniszter nem hisz a hirtelen jött, egyszeri reformban, szerinte inkább sok kisebb lépéssel lehetne előre haladni. Nagyon fontosnak nevezte a humánerőforrás kérdését, e hónap végére el is készíti a szaktárca az erre vonatkozó stratégiáját. Mint mondta: az egészségügyi dolgozóknak azt ígérik, hogy a következő ciklus végére bérük eléri majd az uniós kollégák átlagbérének kétharmadát. Hangsúlyozta: ha a jelenlegi nagyobbik kormánypárt nyeri meg a választást, akkor megtartanák az egybiztosítós, egységes, szolidaritás elvű egészségbiztosítást. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt azonban „ráncba szednék”, s valódi biztosítóvá alakítanák.
A Fidesz új helyet adna az egészségügynek a kormányzati struktúrában, s egy irányítás alá vonná az emberek testi-lelki egészségével foglalkozó összes területet. Mikola István, az Orbán-kormány egészségügyi minisztere leszögezte: a jelenlegi költségvetés nem képes változást hozni, ezért ha kormányra kerülnek, új büdzsét alkotnak, s jelentős többletforrást juttatnak az egészségügynek. Ebből sokat invesztálnának a humánerőforrásra. Elmondta: garantálják, hogy a ciklus végére az egészségügy részesedése a GDP-ből eléri a 7 százalékot. Az önkormányzatok nem képesek fenntartani kórházaikat, ezért bizonyos intézményeket ismét állami tulajdonba helyeznének. Egészségügyi vagyonkezelő rendszert hoznának létre, mert túl sokan fenik a fogukat az egészségügy pénzére. Az egészségügy ingó- és ingatlanvagyonát célvagyonná minősítenék, hogy ne lehessen privatizálni.
Molnár Lajos, a Liberális Egészségügyi Tanács elnöke az SZDSZ képviseletében elmondta: venni kell egy nagy levegőt, és egyszerre át kell állni egy új rendszerre. 21 lépéssel ezt nem lehet elérni. Az egészségügyi reform alapja a biztosítási reform, hiszen ez határozza meg a kereteket. A jelenlegi biztosítási rendszer nem képes működtetni a egészségügyet. Több biztosítót kell a piacra engedni, amelyek versengenek egymással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.