Nincs egyetértés a pártok között abban, hogy mi lenne a legjobb terápia a haldokló egészségügy megmentésére a következő kormányzati ciklusban – derült ki egy tegnapi konferencián, amelyen a politikai erők ismertették az egészségügyet érintő alapvető elképzeléseiket.
Rácz Jenő egészségügyi miniszter nem hisz a hirtelen jött, egyszeri reformban, szerinte inkább sok kisebb lépéssel lehetne előre haladni. Nagyon fontosnak nevezte a humánerőforrás kérdését, e hónap végére el is készíti a szaktárca az erre vonatkozó stratégiáját. Mint mondta: az egészségügyi dolgozóknak azt ígérik, hogy a következő ciklus végére bérük eléri majd az uniós kollégák átlagbérének kétharmadát. Hangsúlyozta: ha a jelenlegi nagyobbik kormánypárt nyeri meg a választást, akkor megtartanák az egybiztosítós, egységes, szolidaritás elvű egészségbiztosítást. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt azonban „ráncba szednék”, s valódi biztosítóvá alakítanák.
A Fidesz új helyet adna az egészségügynek a kormányzati struktúrában, s egy irányítás alá vonná az emberek testi-lelki egészségével foglalkozó összes területet. Mikola István, az Orbán-kormány egészségügyi minisztere leszögezte: a jelenlegi költségvetés nem képes változást hozni, ezért ha kormányra kerülnek, új büdzsét alkotnak, s jelentős többletforrást juttatnak az egészségügynek. Ebből sokat invesztálnának a humánerőforrásra. Elmondta: garantálják, hogy a ciklus végére az egészségügy részesedése a GDP-ből eléri a 7 százalékot. Az önkormányzatok nem képesek fenntartani kórházaikat, ezért bizonyos intézményeket ismét állami tulajdonba helyeznének. Egészségügyi vagyonkezelő rendszert hoznának létre, mert túl sokan fenik a fogukat az egészségügy pénzére. Az egészségügy ingó- és ingatlanvagyonát célvagyonná minősítenék, hogy ne lehessen privatizálni.
Molnár Lajos, a Liberális Egészségügyi Tanács elnöke az SZDSZ képviseletében elmondta: venni kell egy nagy levegőt, és egyszerre át kell állni egy új rendszerre. 21 lépéssel ezt nem lehet elérni. Az egészségügyi reform alapja a biztosítási reform, hiszen ez határozza meg a kereteket. A jelenlegi biztosítási rendszer nem képes működtetni a egészségügyet. Több biztosítót kell a piacra engedni, amelyek versengenek egymással.
Így rehabilitálná Gyurcsány Ferencet Magyar Péter kampányfőnöke