Szállodákat, wellnessközpontot és tízezer fő befogadására alkalmas konferencia-központot építene a sziget déli részén az Álom Sziget 2004 nevű – izraeli hátterű – ingatlanfejlesztő társaság. – Három évvel ezelőtt változtatási tilalmat rendelt el a Hajógyári-sziget területére Óbuda–Békásmegyer képviselő-testülete, ám ez a tilalom 2006 szeptemberében lejár – közölte lapunkkal Sipos Gábor III. kerületi főépítész, hozzátéve: ha addig nem fogadják el a kerületi szabályozási tervet, akkor az építésügyi hatóságnak – az előírásoknak megfelelő kérelemre – ki kell adnia az építési engedélyt, bármit akar is oda építeni a befektető. – A kerület érdeke, hogy a volt hajógyár helyén létesítendő beruházás rendben induljon el. Meg kell határozni többek között a tervezett épületek elhelyezhetőségét, magasságát és a terület közlekedési rendszerét. A várható forgalomnövekedés ugyanakkor szükségessé teszi, hogy a tervben szabályozzuk a sziget környékének forgalmi változásait, így az Árpád híd és az Árpád fejedelem útja, illetve a rakpart összekötését is – mondta a főépítész, aki határozottan cáfolta, hogy lakóparkot terveznének ide. A beruházás megkezdése előtt városfejlesztési egyezséget kell kötnie a kerületnek, a fővárosnak és a befektetőnek, kitérve a konferencia-központ kialakítására, a műemlékek, közöttük a Hadrianus-palota romterületté nyilvánítására.
Schneller István, Budapest főépítésze közölte: a napokban is intenzív tárgyalásokat folytat az érintettekkel, részletekről csak később nyilatkozhat. Megerősítette azonban, hogy lakópark nem épülhet ide, csak rekreációs központ.
Korábban közöltük, hogy az izraeli hátterű Plaza Centersnek, illetve az ez utóbbi érdekeltségébe tartozó Ercorner Kft.-nek adta el az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. 2003-ban a Hajógyári-szigetnek majdnem a harmadát a rajta lévő épületekkel együtt. Magyarország egyik legnagyobb ingatlan- és plazaépítő befektetőcsoportja 4,6 milliárd forintért vásárolta meg az Ercorner Kft.-n keresztül az ÁPV Rt. Hajógyári Sziget Vagyonkezelő (HSZV) Kft.-ben fennálló tulajdoni részesedését.
A Magyar Nemzet úgy tudja, a Főpolgármesteri Hivatalban és az óbudai önkormányzatban egyeztetések zajlanak a Hajógyári-sziget déli (eladott) részének szabályozásáról, vagyis arról, milyen arányú beépíthetőséget engedélyezzenek a területre. Az ÁPV Rt. részéről azt a tájékoztatást kaptuk tegnap, hogy az említett műemlék kiemelt védettségéért korábban is és ma is a HSZV Kft. (jelenlegi nevén Álom Sziget Kft.) a felelős a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalon keresztül. A privatizációs szervezet leszögezte: a területre építési tilalom vonatkozik, a befektető pedig minden műemlékvédelmi kötelezettséget ismert és vállalt.
Társasházi lakás ég Budapesten