Gyurcsány korrigál

A kapott információk ellenőrzése miatt jelentette be csupán kedden a robbantásos fenyegetésről múlt hét pénteken kapott értesítést Gyurcsány Ferenc – állítja a kormányszóvivő. Mint tegnap kiderült, nem csupán a két nagy párt választási nagygyűléseire vonatkoznak a robbantásos fenyegetések, hanem az öszszes párt kampányrendezvényére.

2006. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc pontosított: már nemcsak konkrétan a hét végi politikai nagygyűlések ellen terveznek merényletet, hanem általában a kampányrendezvények megzavarása a cél. A kormányfő az ORFK parancsnoki értekezletét követően kifejtette: „Nyugodt gyülekezésre, véleménynyilvánításra, a szabadság gyakorlására bátorítok mindenkit, nem látom indokát annak, hogy bármilyen módon is lebeszéljük Magyarország egyetlen polgárát, hogy a jogaival éljen.” A helyszíneken több civil és egyenruhás rendőr lesz – jegyezte meg. Lamperth Mónika belügyminiszter elmondta: a rendőrség együttműködik a határőrséggel a határszakaszok fokozottabb ellenőrzésében. Az országos rendőrfőkapitány konzultál a pártok vezetőivel a székházak és a pártelnökök lakásának védelméről. Bene László közölte, többet tudnak a feltételezett robbantásokkal összefüggésbe hozható három személyről, mint kedden, például azt, hogy magyarországi kapcsolatokkal is rendelkeznek.
*
Az egyik, feltételezhetően Magyarországon tartózkodó személy ellen nemzetközi körözés van érvényben – tudtuk meg Garamvölgyi Lászlótól, az ORFK szóvivőjétől.
A Magyar Nemzet tegnap jelezte a belügyminiszternek és az országos rendőrfőkapitánynak, hogy közölné a feltételezett merényletekkel összefüggésbe hozható személyek fényképeit vagy fantomképeit. A sajtó ugyanis ezzel segítséget nyújthat a gyanús személyek elfogásához. A Belügyminisztérium kommunikációs igazgatóságának illetékese közölte, a tárca nem nyomozó hatóság, forduljunk a rendőrséghez. Az ORFK sajtóosztályán a mai napra ígértek választ felvetésünkre.
Zavaró körülménynek tartja ugyan a bombafenyegetést Sólyom László, de úgy gondolja, hogy az emberek nem hagyják megfélemlíteni magukat, s biztos abban: a hatóságok is mindent megtesznek egy esetleges katasztrófa megelőzéséért. A köztársasági elnök tudomása szerint nem politikai indíttatású fenyegetésről, hanem a szlovák alvilág által tervezett akcióról van szó, amelynek valódi súlyát ő maga nehezen tudja felbecsülni.
Ismeretes, Gyurcsány Ferenc kedden jelentette be: robbantásos merényletekkel akarják megzavarni a hét végén megrendezendő politikai nagygyűléseket. Az információ állítólag a szlovák titkosszolgálattól származott, s múlt szerdán jutott el a magyar társszervekhez. A fenyegetésről a kormányfőt közlése szerint pénteken értesítették. Arra a kérdésünkre, hogy miért csak e hét elején értesítette a pártelnököket, az államfőt a biztonsági kockázatról a miniszterelnök, Batiz András kormányszóvivő azt válaszolta: „A szerdai jelzés után a szolgálatok a szakma szabályainak megfelelően tették a dolgukat, majd pénteken tájékoztatták a miniszterelnököt a politikai destabilizáció szándékával tervezett merényletekről. A kormányfő úgy döntött, hogy a tájékoztatásban foglaltakat kötelező még egyszer ellenőrizni, hiszen a köztársaság működésének alapjait érintő kérdésről van szó. Azt kérte Gyurcsány Ferenc, hogy a szolgálatok konzultáljanak az információt küldő titkosszolgálattal az értesítés mögött lévő források hitelességének, megbízhatóságának újbóli ellenőrzése céljából. Ezt tették meg hétfőig. Kedd délig mindenkit tájékoztatott a miniszterelnök.”
A kormány közeli Népszabadság már kedden közölte az információt „szlovákiai értesülésekre” hivatkozva. Kövér László, a nemzetbiztonsági bizottság fideszes elnöke péntekre összehívta a testület ülését, amelyre elhívta Tóth András mellett Kiss Péter kancelláriaminisztert – Tóth felettesét – és a nemzetbiztonsági kabinet tagjait. Utóbbi összehívását nem érezte szükségesnek Juhász Ferenc honvédelmi miniszter. Kövér László érdekesnek nevezte a Népszabadság exkluzív értesülését, és sok sikert kívánt Tóth András államtitkárnak, hogy kiderítse, kik voltak a lapban megjelent hírek kiszivárogtatói. A nemzetbiztonsági államtitkár egyébként tegnap reggel az MTV Nap-kelte című műsorában azt mondta: külföldi bűnözői csoportok megbízására készülnek robbantásra Magyarországon.



Amikor egy médiagépezet beindul…
Kormány közeli lapok március elejétől készítették elő a kedden nyilvánosságra hozott, a hét végi választási nagygyűlések idején feltételezett robbantások hírét. Az egymást követő írások fokozatosan arra vezették rá olvasóikat, hogy az 1998-as országgyűlési választásokat megelőző robbantássorozat mögött a politikai jobboldal, jelesül a Fidesz érdekei húzódhattak meg. Az alábbi kronológiában bemutatjuk a baloldali médiagépezet által elindított lejárató kampány eddigi állomásait.

2006. március 3.: Az MSZP közeli Népszava Bizonyítékok kerültek elő a robbantásos merényletekről címmel közöl cikket, amelyben megszellőzteti, hogy a ’98-as robbantásos merényletek ügyében olyan új nyomokra bukkant a rendőrség, amelyek ismeretében újra kinyitották a már lezárt nyomozati dossziékat. Közölték: a rendőrök a fővárosi alvilág meghatározó embereiről gyűjtöttek információkat, amikor néhány olyan új adat is előkerült, amelyek felhasználásával az akkori elkövetők nyomára lehet bukkanni. Az írás alcíme: Orbánék idején még nem jutottak előre a nyomozók.

2006. március 4.: A Népszava Szorul a hurok a robbantók körül címmel folytatja az 1994 és 1999 között elkövetett robbantások bemutatását. A cikkben kitérnek Sándor Istvánnak (Papa), az ORFK fedett nyomozójának a parlament olajbizottsága előtt tett nyilatkozatára. Ebben a rendőrtiszt „bizonyos politikai tényezők” mellett említést tett a törvénytelen olajforgalmat lebonyolító Monor Kft.-ről, amelynek tulajdonosa egy Tóth Béla nevű személy volt, aki akkor és jelenleg is a Fidesznek bizonyos fontos emberként jelent meg – közölte a napilap.

2006. március 6.: A szintén kormány közeli Népszabadság megírta, hogy a nyomozók egy bizonyos M. Róbert miatt vették elő újra a robbantásos dossziékat, mivel a hozzá kötődő szervezett bűnözői csoportoknak közük lehet a ’98-as robbantások előkészítéséhez.

2006. március 9.: Az ugyancsak kormány közeli 168 Óra című hetilap két fotót közöl, amelyen Orbán Viktor együtt látható M. Róberttel, akit a magyarországi szervezett bűnözés egyik legbefolyásosabb, legkeményebb figurájaként aposztrofálnak, és akinek személye összefüggésbe hozható a ’98-as robbantásokkal.

2006. március 11.: A Népszava a 168 Óra nyomán szintén közli az egyik fotót, és a Népszabadságra hivatkozva megemlíti: az Orbánnal együtt látható férfihoz kötődő szervezett bűnözői csoportoknak közük lehetett a ’98-as robbantások előkészítéséhez.

2006. március 28.: A Népszabadság pozsonyi forrásokra hivatkozva közli, hogy a szlovák nemzetbiztonsági szolgálat fokozott óvatosságra intette a Nemzetbiztonsági Hivatalt, mert értesüléseik szerint megeshet, hogy dunaszerdahelyi bűnözői körök a kampány finisében robbantásokat hajtanak végre Magyarországon. A cikk megjelenését követő délelőtt Gyurcsány Ferenc, az MSZP miniszterelnök-jelöltje rendkívüli sajtótájékoztatón a nyilvánossággal is megosztja a csaknem egyhetes, „megbízható forrásból” származó információt, amelyről kiderül: a kormányfő már négy napja tud róla.

Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.