Lemaradó szövetkezeti hitelintézetek

Bár a szövetkezeti hitelintézeti szektor az aktivitásbővülés tekintetében lépést tartott a bankszektorral, eredményalakulás és jövedelmezőség szempontjából viszont lényegesen gyengébben teljesített nála – derül ki a PSZÁF jelentéséből.

2006. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Döntően az állampapír-állomány és a bankközi betétek (döntően a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Rt.-nél elhelyezett rövid lejáratú bankközi betétállomány) dinamikus emelkedése az eszközoldali növekedés fő motorja, nem pedig a hitelezés további dinamikus bővülése – így tartja a felügyelet.
A mérleg bővülését forrásoldalról az ügyfélbetétek (ezen belül is legfőképp a lakossági betétek) dinamikus emelkedése teszi lehetővé. A hitelállomány növekedési üteme már 2004 második felében csökkenésnek indult, 2005-ben pedig egyszámjegyűre (8,7 százalék) zsugorodott. A lakossági hitelállománynak visszafogott volt a növekedési üteme, a kisvállalkozói hitelállomány pedig még nominálisan is csökkent – derül ki az anyagból.
A lakossági hiteleken belül a lakáshitelek állományának növekedési üteme jelentősen csökkent, a fogyasztási hitelek állománya viszont a megelőző évinél gyorsabban bővült. A vállalkozói hitelállomány bővülése is lassult, de jócskán meghaladta a szektor összes hitelállománya bővülésének ütemét. A bankoktól a hiteldinamikában való elmaradás legfőbb oka a devizáktól való ódzkodás. Ez a magyarázata annak is, hogy a lakáshitelezésben csak szerény bővülést tudtak elérni 2005-ben, hiszen a friss kereslet nagy része a forinthitelekénél alacsonyabb nominális kamatozású devizahitelek felvételére irányul – derül ki a PSZÁF felméréséből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.