Kizárólag az a gyógyszertár szolgálhat ki közfinanszírozásban (azaz társadalombiztosítási támogatásban) részesülő gyógyszert, ahol biztosított az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) által vezetett hatósági nyilvántartáshoz elektronikus úton való hozzáférés műszaki feltétele, és a gyógyszertár működtetője gondoskodik annak folyamatos üzemeltetéséről – ez egy új kormányrendeletben olvasható a Magyar Közlöny e heti számában. Az elektronikus, mobilkommunikációs rendszert eredetileg azért építtették ki százmilliós nagyságrendű költségvetési pénzből, hogy a közgyógyellátottaknál ellenőrizni lehessen, hogy valóban jogosultak-e a kedvezményre.
Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara (MGYK) elnöke megdöbbenésének adott hangot. Nem érti ugyanis, hogyan tehette függővé a kormány egy mobilrendszertől a gyógyszerellátást úgy, hogy a patikusok nem tudják befolyásolni annak működését. Mint mondta: jelenleg 270 patikában zajlik az elektronikus összeköttetés tesztelése, és sok helyen – állítólag térerőgondok miatt – egyáltalán nem vagy csak akadozva tudnak kapcsolatot teremteni az OEP-adatbázissal. Hávelné leszögezte: a mintegy négyszáz kistelepülésen működő orvosi kézi gyógyszertárban – ahol az on-line rendszer kiépítését eredetileg sem tervezték – biztosan megszűnne a tb-támogatott készítmények kiadása, s a rendszer működési hibái esetén rengeteg további patika eshet ki a valódi betegellátásból. Hiszen ezekben csak teljes áron, tb-támogatás nélkül lehetne medicinákat kiszolgálniuk. Az MGYK elnöke szerint ez a rendelet több törvénnyel is ellentétes, ezért annak visszavonását kérte Göncz Kinga szociális minisztertől és Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől.
Az OEP szóvivője, Bartucz Attila azt közölte lapunkkal, hogy jók a rendszer próbaüzemelésének tapasztalatai. Szerinte csupán annyi a probléma a működéssel kapcsolatban, hogy néhány helyen a taj szám beütésekor csak az átlaghoz képest hosszabb várakozás után kap viszszajelzést a patikus. Ezt a problémát azonban júliusig megszüntetik – tette hozzá.
Az Egészségügyi Minisztériumban azt közölték: ha vis maior következne be, akkor az OEP egyedileg vizsgálja majd meg, hogy milyen lehetőség van a megoldásra. A tárca szerint egyébként a változást a közpénzek felhasználásának ellenőrzése indokolta.
Nem sokkal azután, hogy lapunk érdeklődött a szaktárcánál, Rácz Jenő egészségügyi miniszter levelet küldött a gyógyszerészkamara elnökének, amelyben az áll: lát lehetőséget a jogszabály korrekciójára.
A brüsszeli Magyar Ház előtt támadták meg a HírTV riporterét a szélsőbaloldali tüntetők, a rendőrök mentették ki