Tiltakozunk a gyár felépítése ellen, nem hagyjuk, hogy az emberek egészsége és gyermekeink épsége veszélybe kerüljön – fogalmaz az az állásfoglalás, amely két orvos kezdeményezésére született meg a svájci Holcim Rt. Nyergesújfalura tervezett cementművéről. A kezdeményezéshez Tátról, Mogyorósbányáról és Dorogról is számos egészségügyi dolgozó csatlakozott. A helyi környezetvédők ugyanakkor Táton lakossági fórumot is tartottak a cementgyár ügyében, ahová meghívták az utóbbi években számos környezetvédelmi ügyben sikeresen fellépő Védegyletet is, ezzel országos összefogássá bővítve a zöldek tiltakozását.
A nyergesújfalui cementgyárról hat településen tartanak népszavazást, de a helyi Környezetkultúra Egyesület szerint a Holcim Rt. különféle módszerekkel próbálja befolyásolni a referendum eredményét. A szervezet úgy tartja, hogy egy 300 milliós pályázati alap jelenti a „mézesmadzagot”, de az esztergomi népszavazást bírósági úton is megtámadta a cég, hogy ellehetetlenítse a voksolást. Emlékeztettek arra: a Holcim több mint tíz éve ott van a térségben, hiszen jelenleg a társaság üzemelteti a lábatlani cementgyárat, de eddig évente 2,5 millió forintnál nagyobb értékű pénzalapot nem írt ki a környékbeli települések számára.
A civil szervezetek birtokába került jegyzőkönyv szerint Nyergesújfalu polgármestere a 2006. január 12-i testületi ülésén úgy nyilatkozott: „a térség önkormányzatai írják le azt a 11 jegyű vagy nem tudom, hány jegyű számot, hogy jóindulatuk megvásárlásának ennyi az ára”. A környezetvédők nehezményezik azt is, hogy a Holcim megtámadta a bíróságon az esztergomi népszavazást.
Miskolczi József, Nyergesújfalu polgármestere megkeresésünkre azt üzente titkárnőjével, hogy az országgyűlési választások lezárultáig nem nyilatkozik a kérdésben. A titkárnő viszont nem tudott válaszolni arra a kérdésünkre, hogy mi köze van a cementgyár ügyének a választásokhoz.
Márta Irén, a Holcim Hungária Cementipari Rt. kommunikációs igazgatója közölte: egyelőre csak azt tervezik, hogy létrehoznak egy térségfejlesztési alapot, ha elkezdődik az új gyár építése. A Holcim egyébként 2004 óta évente százmillió forint támogatást nyújt bérlakásépítésre, és hozzájárul a helyi rendezvények, kulturális események, iskolák költségeihez is – tette hozzá a szóvivő. Mint elmondta, az esztergomi népszavazás kérdésfeltevését támadták meg, mert az szerintük nem fogalmaz közérthetően. Az esztergomi önkormányzat ugyanis azt kérdezné meg a helyiektől: egyetértenek-e azzal, hogy a cementgyár hagyományos, vagy háztartási, vagy veszélyes hulladékot égessen. A cég viszont már tavaly kijelentette, hogy nem kíván veszélyes hulladékot hasznosítani, és a tervek szerint alapvetően hagyományos fűtőanyagot használna, és csak másodsorban hasznosítana hulladékokat – szögezte le a kommunikációs igazgató. Megjegyezte: a bíróság a beadványukat azzal az indokolással utasította el, hogy az esztergomi képviselő-testület nem rendelkezett elegendő információval a népszavazás kiírása előtt.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!