Százmilliókkal győzködik az ellenzőket

Közös lakossági fórumot tartott tegnap este a Védegylet Táton a helyi civil szervezetekkel a szomszédos Nyergesújfalura tervezett cementművel kapcsolatos kérdésekről. A környékbeli települések egészségügyi dolgozói sajtótájékoztatón mutatták be állásfoglalásukat, amelyben a gyár káros hatásai ellen tiltakoznak. A kérdésben tavasszal több településen népszavazást tartanak, de a civilek egy része szerint a beruházó több száz milliós támogatással, valamint perrel igyekszik „meggyőzni” a helyieket.

2006. 03. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tiltakozunk a gyár felépítése ellen, nem hagyjuk, hogy az emberek egészsége és gyermekeink épsége veszélybe kerüljön – fogalmaz az az állásfoglalás, amely két orvos kezdeményezésére született meg a svájci Holcim Rt. Nyergesújfalura tervezett cementművéről. A kezdeményezéshez Tátról, Mogyorósbányáról és Dorogról is számos egészségügyi dolgozó csatlakozott. A helyi környezetvédők ugyanakkor Táton lakossági fórumot is tartottak a cementgyár ügyében, ahová meghívták az utóbbi években számos környezetvédelmi ügyben sikeresen fellépő Védegyletet is, ezzel országos összefogássá bővítve a zöldek tiltakozását.
A nyergesújfalui cementgyárról hat településen tartanak népszavazást, de a helyi Környezetkultúra Egyesület szerint a Holcim Rt. különféle módszerekkel próbálja befolyásolni a referendum eredményét. A szervezet úgy tartja, hogy egy 300 milliós pályázati alap jelenti a „mézesmadzagot”, de az esztergomi népszavazást bírósági úton is megtámadta a cég, hogy ellehetetlenítse a voksolást. Emlékeztettek arra: a Holcim több mint tíz éve ott van a térségben, hiszen jelenleg a társaság üzemelteti a lábatlani cementgyárat, de eddig évente 2,5 millió forintnál nagyobb értékű pénzalapot nem írt ki a környékbeli települések számára.
A civil szervezetek birtokába került jegyzőkönyv szerint Nyergesújfalu polgármestere a 2006. január 12-i testületi ülésén úgy nyilatkozott: „a térség önkormányzatai írják le azt a 11 jegyű vagy nem tudom, hány jegyű számot, hogy jóindulatuk megvásárlásának ennyi az ára”. A környezetvédők nehezményezik azt is, hogy a Holcim megtámadta a bíróságon az esztergomi népszavazást.
Miskolczi József, Nyergesújfalu polgármestere megkeresésünkre azt üzente titkárnőjével, hogy az országgyűlési választások lezárultáig nem nyilatkozik a kérdésben. A titkárnő viszont nem tudott válaszolni arra a kérdésünkre, hogy mi köze van a cementgyár ügyének a választásokhoz.
Márta Irén, a Holcim Hungária Cementipari Rt. kommunikációs igazgatója közölte: egyelőre csak azt tervezik, hogy létrehoznak egy térségfejlesztési alapot, ha elkezdődik az új gyár építése. A Holcim egyébként 2004 óta évente százmillió forint támogatást nyújt bérlakásépítésre, és hozzájárul a helyi rendezvények, kulturális események, iskolák költségeihez is – tette hozzá a szóvivő. Mint elmondta, az esztergomi népszavazás kérdésfeltevését támadták meg, mert az szerintük nem fogalmaz közérthetően. Az esztergomi önkormányzat ugyanis azt kérdezné meg a helyiektől: egyetértenek-e azzal, hogy a cementgyár hagyományos, vagy háztartási, vagy veszélyes hulladékot égessen. A cég viszont már tavaly kijelentette, hogy nem kíván veszélyes hulladékot hasznosítani, és a tervek szerint alapvetően hagyományos fűtőanyagot használna, és csak másodsorban hasznosítana hulladékokat – szögezte le a kommunikációs igazgató. Megjegyezte: a bíróság a beadványukat azzal az indokolással utasította el, hogy az esztergomi képviselő-testület nem rendelkezett elegendő információval a népszavazás kiírása előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.