Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke tegnapi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a láncszavazás lehetőségét csak az zárja ki teljes mértékben, ha a testület állásfoglalásában azt is rögzíti: a szavazólap mindkét oldalát le kell pecsételni. Így ugyanis összehajtva is látszana, hogy valóban a szavazólap került-e a borítékba. Kérdésre jelezte, azt is lehetséges megoldásnak tartják, hogy a szavazólap hátoldalára a voksolás után kerüljön rá a pecsét, de az is elképzelhető, hogy minkét oldalt lepecsételik, mielőtt a választópolgár kezébe adják a lapot. Pokorni Zoltán szerint az általuk felvázolt módszerrel meg lehetne őrizni a választások tisztaságát, meg lehetne akadályozni, hogy a szavazólap kikerüljön a szavazókörből, és így megvásárolhatók legyenek a voksok. Sajtótájékoztatója elején a politikus bemutatta a Hír TV egy riportfilmjét, amelynek szereplője, Bácsics Gyula arról beszélt: az MSZP korábbi választásokon alkalmazott módszere szerint a szavazókörben üres borítékot dobtak az urnába, kivitték a szavazólapot, azt máshol beikszelték, majd a lefizetett szavazóval bedobatták a szavazóurnába. Pokorni megjegyezte, hogy a riportfilm szereplője szerint ezzel a módszerrel befolyásolták a 2002-es országgyűlési választásokat, amelyet a szocialisták pár tízezer szavazattal nyertek meg. – Ne a pénz, ne a hatalom döntsön a választásokon, hanem a választópolgárok józan ítélőképessége – ezzel indokolta a Fidesz javaslatának szükségességét, hangsúlyozva, hogy a szavazatvásárlás nem csupán bűncselekmény, de minden elvükkel és jóérzésükkel is ellentétes.
Pokorni egyértelművé tette, egyszerűbb megoldásnak tartanák a boríték használatának megszüntetését a választásokon, ám ehhez törvénymódosításra volna szükség. A Fidesz ma délelőttre egyeztetésre hívta az MSZP, az SZDSZ és az MDF kampányfőnökeit, hogy közös beadvánnyal fordulhassanak az OVB-hez, de mint elhangzott, számítanak az országos listát állító többi párt támogatására is.
Az MSZP is fontosnak tartja, hogy a választási visszaéléseket megelőzzék, ezért a párt részt vesz az egyeztetésen – ez Szekeres Imre szocialista elnökhelyettes szavaiból derült ki. A politikus azonban kezdeményezte, a megbeszélésre hívják meg azokat a parlamenten kívüli pártokat is, amelyek országos listát tudtak állítani. A konszenzus gyors kialakítása érdekében az MSZP az Országos Választási Bizottság elnökét is meghívná a tárgyalásra. Szekeres szerint az egyeztetésen mindkét lehetőséget, vagyis a boríték választási bizottság előtti urnába dobásának, illetve a szavazólap mindkét oldalának lepecsételésének lehetőségét meg kell vitatni, ám az MSZP egy külön javaslatcsomaggal áll elő.
– Az MDF minden olyan törekvést támogat, amely a választások tisztaságát erősíti meg – mondta lapunknak Herényi Károly frakcióvezető. Az igazi megoldás az lenne, ha eltörölnék a borítékot, hiszen ez csak visszaélésre ad lehetőséget, s előállítása rendkívül sok pénzbe kerül – tette hozzá a politikus, aki kijelentette: pártja részt vesz az egyeztetésen.
Az SZDSZ is elmegy a tárgyalásra, bár nem hisz abban, hogy hiszterizálni kellene a közéletet – reagált lapunknak Fodor Gábor. A szabad demokrata ügyvivő úgy véli: jelentős választási csalások nem voltak eddig sem, s ha erre vonatkozóan komoly gyanú merülne fel, az OVB magától is megtenné a szükséges lépéseket.
Két tehervonat szakított szét egy átjáróban elakadó autót Komáromnál