A hazai tájékoztatásból kiderült, hogy Szentendrén egy tőkésréce, Százhalombattán egy dankasirály, Dunaszentbenedeken egy bütykös hattyú, Nagybaracskán tizenkét hattyú és egy szárcsa hullott el. Azokon a helyeken, ahol a szárnyasokat megtalálták, az egészségügyi hatóságok meghozták a szükséges óvintézkedéseket. Kialakítják a védő- és megfigyelési zónákat, megkezdik az állattartók és -feldolgozók számbavételét, valamint – ahol ez szükséges – fokozzák a rendőri jelenlétet. Nagybaracskán erre nincs szükség, mert ott már február 15-től mindez érvényben van. A magyar szakemberek úgy vélik: minden valószínűség szerint a H5N1-es vírus okozta az állatok pusztulását, de a végső szót a brit weybridge-i laboratórium mondja ki, amely az Európai Unióban egyedüliként foglalhat hivatalosan állást ebben a kérdésben – hangsúlyozta a kormányszóvivő.
*
Május végéig várhatóan nem lesz ritka jelenség, ha elhullott, fertőzött vadmadarakat találnak az országban – nyilatkozta lapunknak Süth Miklós országos főállatorvos. A tavaszi hónapokban tömegesen vonulnak a madarak, korábban a hattyúk jöttek csapatokban, ezekben a napokban a kacsák és a libák. Az állatok a költőhelyekre igyekeznek, és amíg nagy számban vannak együtt, a fertőzés valószínűsége is nagyobb közöttük. Amikor majd párba állnak, ez a kockázat csökkenni fog. Annak a gyanúja eddig még sehol sem vetődött fel Magyarországon, hogy a háziszárnyasokra is átterjedt volna a kór – mondta Süth Miklós. A járvány megelőzésének legfontosabb eleme, hogy az állattartók mindenképpen akadályozzák meg jószágaik és a vadmadarak érintkezését. A háziszárnyast zártan kell tartani és fedett helyen etetni. Különösen fontos ez most, amikor nagy mezőgazdasági területeket, réteket és vetéseket öntött el a víz, ami a vízi madarak találkozásának esélyét növeli.
A kormányszóvivő nyilatkozata szerint a nagybaracskait kivéve mindegyik helyszínen egyetlen szárnyas elhullásáról van szó, ezért tényleges útzár kialakítása nem indokolt. Szentendrén a 11-es út be- és kivezető szakaszán állnak rendőrök, Százhalombattánál a 6-os út leágazásánál, valamint a város négy pontján. Tegnap délutántól mindkét területen szúrópróbaszerű ellenőrzéseket tartanak, csakúgy, mint Dunaszentbenedeken, valamint az ott kialakítandó védőzóna alá eső Géderlakon és Uszódon. Nagybaracskán nincs szükség újabb lépésre, itt a már február 15-én elrendelt intézkedéseket hoszszabbítják meg. A védőzónákban tilos a baromfik szállítása, illetve később kizárólag hatósági állatorvos engedélyével lehetséges. A megfigyelési zónákban a belső mozgás engedélyezett, ám a baromfi, illetve feldolgozott húsáru, tojás és tojásszármazék kivitele szintén engedélyköteles.
Az érintett települések üzleteiben vásárolt baromfitermékek kijuttathatók a védett körzetekből, ezek fogyasztása veszélytelen, mivel a boltokba csak bevizsgált termék jut. Egyedül a számla megőrzése fontos, hiszen a vásárló ennek felmutatásával tudja igazolni a hús eredetét – írja az MTI.
Harminc szakember kezdte meg a védekezést a madárinfluenza elterjedésének megakadályozása érdekében Horányban és a köré vont védő-, illetve megfigyelőzónában – közölte Virsinger György, a Pest Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás vezetője tegnap a távirati irodával. A településen kedden H5-ös vírussal fertőzött hattyú tetemére bukkantak. Az állomás munkatársai kijelölték három kilométeres körzetben a védő-, és tíz kilométeres körzetben a megfigyelőzónát. A forgalmasabb helyeken figyelmeztető- táblát helyeztek el, és végigjárták Szigetmonostor, Göd, Dunakeszi baromfitartó portáit, hogy figyelmeztessék a tulajdonosokat a rendelkezések betartására. A védő- és a megfigyelőzónában – ez utóbbihoz tartozik Sződliget, Fót, Leányfalu, Pomáz – fokozott közúti ellenőrzésekre lehet számítani. Az egészségügyi szakemberek rendőrökkel közösen, szúrópróbaszerűen megállítják a húst, vagy egyéb élelmiszereket szállító teherkocsikat, hogy megvizsgálják, valóban állatorvossal ellenőrzött termékből áll-e a rakomány.
Német óvintézkedések. A német szövetségi kormány és a tartományok tegnap szigorították a veszélyeztetett területen élő háziállatok tartását, miután egy Rügen szigetén elhullott macskatetemben kimutatták a H5N1 vírust – jelentette az MTI. Ez az első ismert eset Németországban s egyben az Európai Unióban, hogy emlősállatot pusztított el a kórokozó. A macskák ezentúl nem hagyhatják el gazdájuk házát (lakását), a kutyákat pedig pórázon kell vezetni mindenütt, ahol megjelent a madárinfluenza. A rendszabályok megszegőit pénzbírsággal sújthatják. Az óvintézkedések csak azokban a zárt övezetekben érvényesek, amelyeket a korábban elhullott madarak lelőhelyei körül alakítottak ki három kilométer sugarú körben.
Németországban a rügeni eset után is állatjárványként kezelik a madárinfluenzát. Reinhard Kurth, a tekintélyes Robert Koch Intézet vezetője nem lát komolyabb veszélyt. Az utóbbi hetekben viszonylag nagy számban pusztultak el macskák Irakban H5N1 miatt is. A rügeni macskaeset korán jött, de nem meglepő. Ázsiában már két évvel ezelőtt megfigyelték, hogy macskák között is pusztít a madárinfluenza vírusa – mondta a tudós.
A megelőzésre vonatkozó tanácsok változatlanok: lehetőleg senki ne nyúljon madártetemhez, s ezt a szülők jól véssék a gyerekek agyába. A macskaeset óta fokozottabban hívják fel a figyelmet arra, milyen tünetek lehetnek gyanúsak háziállatok esetében: nehéz, de szapora lélegzés, megduzzadt, váladékozó orr. A háziszárnyasok körében még mindig nem észlelték a kórokozót, s megnyugtató az az információ is, hogy a csirkehús alapos átsütése elpusztítja a vírust. Eddig öt tartományt érint a madárinfluenza német földön: Mecklenburg-Elő-Pomerániát, Brandenburgot, Schleswig-Holsteint, Baden-Württemberget és Bajorországot.
A madárvész H5-ös vírusával fertőzött az az elpusztult hattyú, amelynek tetemére a német határ mentén bukkantak Svájcban, ez már a második megbetegedés az alpesi országban. A szövetségi állatorvosi szolgálat tegnapi tájékoztatása szerint egy hetet kell várni arra, hogy kiderüljön, vajon az állatból vett mintában kimutatható-e a madárinfluenza-vírus H5N1 altípusa.
Az állatra a Bodeni-tó északnyugati részében, Kreuzlingen közelében bukkantak. Ezen a részen, de német területen nemrégiben két madárinfluenzával fertőzött vadkacsát találtak.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok