A kormányoldalhoz húz az MDF szavazótábora?

2006. 04. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A választások első fordulójában 46 MDF-es képviselőjelölt végzett a harmadik helyen, jogot szerezve arra, hogy induljon a második fordulóban. Közülük végül 22-en léptek vissza, míg 24-en megmérették magukat a második fordulóban is. A 22 visszalépő MDF-es politikus többsége nem nevezte meg, kit támogat az állva maradt – kormánypárti, illetve ellenzéki – jelöltek közül, míg néhányan kijelentették, hogy a polgári oldal számára lépnek vissza. Egyikük sem mondta azonban a visszalépés bejelentésekor, hogy a kormányoldal támogatására kérné a saját szavazóit. Mégis, lapunk számításai szerint a Magyar Demokrata Fórum szavazói a második fordulóban inkább a koalíció jelöltjeit támogatták. Azokban a választókerületekben, ahol a második fordulóra visszalépett az MDF jelöltje, a kormányoldal összesen 23 075 (átlagosan 1049) szavazattal kapott többet, mint az első fordulóban, míg ott, ahol a Magyar Demokrata Fórum jelöltje is indult, ugyanez a szám 15 692 (átlagosan 654) szavazat. Számításaink szerint a polgári oldal kevésbé járt jól az MDF-es jelöltek visszalépésével. Azokban a körzetekben, ahol a demokrata fórum jelöltjei nem indultak a második fordulóban, a polgári oldal összesen 12 518 (átlagosan 569) vokssal kapott többet április 9-hez képest, míg a másik 24 választókerületben ugyanez a szám összesen 8809 (átlagosan 367) szavazat. Jól látható a különbség, hogy az MDF visszalépése a kormányoldal jelöltjeinek átlagosan 395 szavazattöbbletet hozott, a polgári oldal jelöltjei viszont ugyanezekben a választókerületekben átlagosan csak 202 szavazattal kaptak többet.
Fontos tudni, hogy a második fordulóban a szóban forgó 46 körzetben a kormányoldal jelöltjei átlagosan 896 liberális szavazatra számíthattak, a Fidesz–KDNP jelöltjei pedig leginkább a MIÉP–Jobbik szavazóinak támogatásában bízhattak, ami átlagosan 418 szavazatot jelenthetett volna a polgári oldal számára.
Érdekes képet mutat az is, hogy az állva maradt MDF-es jelöltek az első fordulós szavazataiknak több mint a felét elvesztették, és csak a szavazatok 43 százalékát tartották meg. Nem lehet tudni, hogy azok, akik április 9-én ezekben a választókerületekben még az MDF jelöltjeire szavaztak, de április 23-án már nem, elmentek-e szavazni a második fordulóban, és ha igen, akkor kit támogattak. Feltételezhető, hogy ha azt a választói magatartást követték, mint azok a demokrata fórum-szavazók, akik 22 körzetben az MDF-es jelölt visszalépése miatt inkább a kormányoldalt támogatták, akkor az ő szavazatukból is az MSZP–SZDSZ jelöltjei profitálhattak inkább.
Az inkább kormánypárti MDF-es szavazók büntetése miatt szenvedhetett nem várt vereséget a második fordulóban Gémesi György, Pest megye 4. számú egyéni választókerületének Fidesz–KDNP–MDF-jelöltje, aki úgy kapott 1740 szavazattal kevesebbet április 23-án, hogy az első forduló után joggal számíthatott a MIÉP–Jobbik szavazóinak (Bükkfalvy Beatrix, a MIÉP–Jobbik jelöltje 1651 szavazatot kapott április 9-én) támogatására is. Árthatott Gödöllő polgármesterének az is, hogy az első forduló után több sajtóorgánum is azt terjesztette róla: a politikus nem zárja ki az együttműködést az MSZP-vel, holott köztudomású, hogy az MDF elnökségében ő volt az egyetlen, aki a Fidesszel való összefogásra biztatott.
Simon János politológus lapunknak elmondta, minden vizsgálat azt erősíti, hogy az MDF-szavazók többségének másodlagos pártpreferenciája a szocialistákhoz fordul. – Ezt erősítik a statisztikai adatok, és ezt támaszthatják alá a kérdőíves vizsgálatok is – tette hozzá a politikai szakértő. Simon János Gémesi György vereségével kapcsolatban megjegyezte: az eredmények azt mutatják, hogy a Fidesz a kampányával nemcsak az MDF, hanem a MIÉP–Jobbik szavazóinak átjárását is megnehezítette saját pártja felé. Véleménye szerint Gödöllő polgármesterének bukását eredményezhette az is, hogy az MDF szavazóinak nagy része kedvét vesztette, nem ment el a második fordulóban szavazni.
Lánczi Tamás politikai elemző szerint a számok valóban azt mutatják, hogy az MDF szavazótábora 2:1 arányban a baloldali jelölteket támogatta a választások második fordulójában, vagyis a demokrata fórum támogatóinak kétharmada baloldali. – Ez egy többéves mítosz, amit eddig senkinek nem sikerült bizonyítani. Most beigazolódott, hogy az MDF már inkább baloldali párt – szögezte le Lánczi Tamás.
A szakértő szerint Gémesi György váratlan bukásának az lehet az oka, hogy őt a jobboldali szavazók egy része a Magyar Demokrata Fórummal azonosította, sokan talán azért nem mentek el rá szavazni. – Az pedig egyenesen következik ebből, hogy a MIÉP–Jobbik szavazótábora egy MDF-gyanús jelöltre nem adta le szavazatát, tehát Gémesi radikális szavazatok begyűjtésében nem reménykedhetett – fűzte hozzá Lánczi Tamás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.