Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) ma listát küld a gyógyszergyártóknak. Ezen azok a készítmények szerepelnek, amelyek elveszíthetik társadalombiztosítási támogatásukat. Az OEP a folyamatban lévő tárgyalásokra hivatkozva nem közölte, hány készítmény neve szerepel a listán, de úgy tudjuk, hogy száznál biztosan több.
Mindez egy csaknem két éve elfogadott miniszteri rendelettel magyarázható. Az a jogszabály ugyanis kimondja: a hatóanyaguk alapján csoportokba sorolt gyógyszerek közül azoknak szűnik meg a tb-támogatása, amelyek legalább húsz százalékkal drágábbak az adott csoport referenciakészítményénél (ez mindig az egyik legolcsóbb szer).
*
Vegyünk alapul egy gyógyszercsoportot, és feltételezzük, hogy a referenciatermék termelői ára 2000 forint, amelyből a beteg a patikában 200 forintot fizetett, mert az egészségbiztosító 90 százalékban támogatta ezt az orvosságot. Ha ebben a csoportban azonos hatóanyagú másik készítménynek (amely a további összetevőiben vagy a hatáserősségben eltérő lehet) a termelői ára 2400 forint, akkor annak megszűnne a tb-támogatása. Tehát a betegnek a teljes árat, azaz 2400 forintot kellene fizetnie érte, ha nem hajlandó a 200 forintos, olcsóbb – de neki nem biztos, hogy tökéletes megoldást nyújtó – terméket választani. Azoknál a gyógyszereknél, amelyeket nem hatóanyaguk szerint soroltak csoportokba, hanem az alapján, hogy milyen betegségre és annak milyen fázisára használatosak, úgy fogalmaz a jogszabály: annak a terméknek szűnik meg a tb-támogatása, amelyik 300 százalékkal drágább a referenciaterméknél.
Lengyel Gábor, az OEP főosztályvezetője lapunknak elmondta: a gyártóknak lehetőségük van arra, hogy csökkentsék áraikat, s ezzel elkerüljék készítményük tb-támogatásának megszűnését. Döntésüket május 19-ig kell meghozniuk. Egyelőre tehát nem tudni, hány termék veszíti el a támogatását. A végső listát július elsején hirdetik ki. A változás azonban csak jövő év januárjától lesz hatályos. Lengyel Gábor leszögezte: az intézkedéstől remélnek ugyan megtakarítást, de elsősorban nem ez motiválta a jogszabályalkotókat. Mindez ugyanis főként a betegek érdeke, hiszen ettől jelentős mértékben és széles körben csökkenhetnek a gyógyszerárak – fogalmazott.
A gyógyszergyártók érdekképviseletei nyilvánvalóan nem örülnek a döntésnek, a lista kézhezvételéig azonban nem kívántak nyilatkozni. Ha egy gyártó, illetve annak külföldi anyavállalata úgy dönt, hogy nem csökkent árat, akkor az egyet jelent a készítmény forgalmának radikális csökkenésével vagy akár a magyar piacról való eltűnésével, hiszen a betegek közül kevesen tehetik meg, hogy ezrekkel vagy akár több tízezer forinttal többet fizessenek egy gyógyszerért. A gyártók szerint bekerülhet ebbe a körbe olyan medicina is, amelynek nem létezik generikuma, azaz szabadalmi védettséggel nem rendelkező, olcsóbb, „másolt” változata. Lengyel Gábor szerint ettől nem kell tartani. Nem érti a gyártók aggodalmait, hiszen olyan jogszabályi kötelezettségről van szó, amely a velük való tárgyalássorozat után született meg, s minden EU-s országban gyakorlat ez a módszer.
Megkérdeztük Kovacsics Péter háziorvost, hogy mit jelent a betegek szempontjából a jól megszokott gyógyszert másikra cserélni. Elmondta: sokszor bizonytalanságot ébreszt a betegekben, még ha ennek nincs is valós alapja. Ilyenkor úgy érzik, hogy az új szer nem hat eléggé. Hozzátette: vannak viszont elvétve esetek, amelyekben valóban nem a megfelelő hatást érik el egy másik orvossággal, még akkor sem, ha a hatóanyag ugyanaz. A gyógyszerek úgynevezett vivőanyagot is tartalmaznak, amelyeknek kisebb ugyan a páciensre gyakorolt hatásuk, de mégsem elhanyagolható.
Agyhalottnak, Soros-ügynöknek nevezi saját EP-képviselőit Magyar Péter - itt az újabb hangfelvétel!