Kölcsön nélkül is a legjobban finanszírozott felsőoktatási intézmények közé tartozik Magyarországon a Közép-európai Egyetem (CEU), pedig működése óta mintegy 5500-an – közülük többen külföldiek – végeztek az iskolában. Molnár Tamás úgy véli, a jelek szerint komoly dolgokra készül Magyarországon az ismert amerikai milliárdos, aki alapítványán keresztül az elmúlt két évtizedben mintegy 150 millió dollárral, azaz majdnem 30 milliárd forinttal támogatta hazánkban – úgymond – a nyílt társadalom intézményesülését. Soros tevékenysége egy idő után erősen megosztotta a közvéleményt – közölte a politikus, hozzátéve: sokan úgy vélték, hogy beavatkozott a magyarországi folyamatokba.
Molnár közölte: a Soros Alapítvány – amelynek egyik vezetője Halmai Gábor SZDSZ közeli alkotmányjogász volt, aki jelenleg az OVB tagja – 2005-től már nem is indított új programokat. A tervek szerint 2007 az összegzésé és az értékelésé lesz, s az év végén a Magyar Soros Alapítvány megszűnik. Éppen ezért furcsa, hogy a magyar származású üzletember az amerikai slate.com kimutatása szerint tavaly év végén minden korábbi támogatást meghaladó összeget, 205,9 millió dollárt adományozott a budapesti Közép-európai Egyetemnek, plusz további 24,2 millió dollárt – hangsúlyozta a politikus. Feltette a kérdést: ha Soros György a 2004 őszétől 2005 nyaráig tartó tanulmányi év költségeihez 4,7 milliárd forinttal járult hozzá, és a 2005–2006-os tanévre 5,1 milliárd forintot ajánlott fel, akkor mire szolgál a 43,5 milliárd forintos extra adomány, amely több mint nyolcszorosa a szokásos összegnek. A CEU egy tavalyi sajtóközleménynyel reagált, amelyben megfejelik egy további összeggel a támogatás mértékét. A Közép-európai Egyetem ugyanis azt állítja: a 2005– 2006-os akadémiai évtől kezdődően 170 millió euróval, vagyis 400 millió euróra nő az eredeti 230 millió eurós CEU-adomány, s várható további 20 millió euró is.
Magyarország egyik legnagyobb felsőoktatási intézménye, az Eötvös Loránd Tudományegyetem évente 23 milliárd forintból gazdálkodik. Klinghammer István rektor lapunknak azt mondta: ebből 17 milliárdot ad az állam, további 7 milliárdot azonban nekik kell kigazdálkodniuk. Az ELTE-nek jelenleg 32 ezer hallgatója és 3600 dolgozója van. A rektor szerint Magyarországon egyedül a Semmelweis Egyetemnek van hasonló költségvetése, de az a több ezer hallgató és dolgozó mellett számos klinikát is eltart.
Menczer Tamás: Mi lesz így velünk?!