Sok tíz milliárd Sorostól

Soros György a magyarországi választási kampány kezdete előtt nyújtott 43,5 milliárd forintos extra adományt a budapesti Közép-európai Egyetemnek – jelentette be tegnap Molnár Tamás, a Jobbik alelnöke, aki csak remélni tudja, hogy ez az összeg az egyetem javát szolgálja, s nem a magyar belpolitikai folyamatokba történő beavatkozásról van szó.

2006. 04. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kölcsön nélkül is a legjobban finanszírozott felsőoktatási intézmények közé tartozik Magyarországon a Közép-európai Egyetem (CEU), pedig működése óta mintegy 5500-an – közülük többen külföldiek – végeztek az iskolában. Molnár Tamás úgy véli, a jelek szerint komoly dolgokra készül Magyarországon az ismert amerikai milliárdos, aki alapítványán keresztül az elmúlt két évtizedben mintegy 150 millió dollárral, azaz majdnem 30 milliárd forinttal támogatta hazánkban – úgymond – a nyílt társadalom intézményesülését. Soros tevékenysége egy idő után erősen megosztotta a közvéleményt – közölte a politikus, hozzátéve: sokan úgy vélték, hogy beavatkozott a magyarországi folyamatokba.
Molnár közölte: a Soros Alapítvány – amelynek egyik vezetője Halmai Gábor SZDSZ közeli alkotmányjogász volt, aki jelenleg az OVB tagja – 2005-től már nem is indított új programokat. A tervek szerint 2007 az összegzésé és az értékelésé lesz, s az év végén a Magyar Soros Alapítvány megszűnik. Éppen ezért furcsa, hogy a magyar származású üzletember az amerikai slate.com kimutatása szerint tavaly év végén minden korábbi támogatást meghaladó összeget, 205,9 millió dollárt adományozott a budapesti Közép-európai Egyetemnek, plusz további 24,2 millió dollárt – hangsúlyozta a politikus. Feltette a kérdést: ha Soros György a 2004 őszétől 2005 nyaráig tartó tanulmányi év költségeihez 4,7 milliárd forinttal járult hozzá, és a 2005–2006-os tanévre 5,1 milliárd forintot ajánlott fel, akkor mire szolgál a 43,5 milliárd forintos extra adomány, amely több mint nyolcszorosa a szokásos összegnek. A CEU egy tavalyi sajtóközleménynyel reagált, amelyben megfejelik egy további összeggel a támogatás mértékét. A Közép-európai Egyetem ugyanis azt állítja: a 2005– 2006-os akadémiai évtől kezdődően 170 millió euróval, vagyis 400 millió euróra nő az eredeti 230 millió eurós CEU-adomány, s várható további 20 millió euró is.
Magyarország egyik legnagyobb felsőoktatási intézménye, az Eötvös Loránd Tudományegyetem évente 23 milliárd forintból gazdálkodik. Klinghammer István rektor lapunknak azt mondta: ebből 17 milliárdot ad az állam, további 7 milliárdot azonban nekik kell kigazdálkodniuk. Az ELTE-nek jelenleg 32 ezer hallgatója és 3600 dolgozója van. A rektor szerint Magyarországon egyedül a Semmelweis Egyetemnek van hasonló költségvetése, de az a több ezer hallgató és dolgozó mellett számos klinikát is eltart.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.