Noha tegnap a hivatal elküldte a gyártóknak a listát, lapunkkal nem közöltek részleteket. Bartucz Attila, az OEP szóvivője a folyamatban lévő tárgyalásokra hivatkozva nem kívánt nyilatkozni a szóban forgó orvosságokról. Annyit mondott: nincs jelentősége annak, hogy hány készítmény került fel a listára, hiszen a gyártóknak három hét áll rendelkezésükre az árcsökkentésre s így a tb-támogatás megtartására. Véleménye szerint az intézkedés elsősorban a betegek érdeke, a széles körű árcsökkentéssel végeredményben több milliárd forintot spórolhatnak meg.
Mint azt tegnapi számunkban megírtuk, megszűnhet számos gyógyszer tb-támogatása, ha a gyártók nem csökkentik önként az áraikat. Információink szerint ez a veszély száznál több készítményt fenyeget. Mindez egy csaknem két éve elfogadott miniszteri rendelettel magyarázható. Az a jogszabály ugyanis kimondja: a hatóanyaguk alapján csoportokba sorolt gyógyszerek közül azoknak szűnik meg a tb-támogatása, amelyek legalább húsz százalékkal drágábbak az adott csoport referenciakészítményénél (ez mindig az egyik legolcsóbb szer).
Azoknál a gyógyszereknél, amelyeket nem hatóanyaguk szerint soroltak csoportokba, hanem az alapján, hogy milyen betegségre és annak milyen fázisára használatosak, úgy fogalmaz a jogszabály: akkor szűnik meg a tb-támogatás, ha a medicina 300 százalékkal drágább a referenciaterméknél.
A gyógyszergyártók még nem tudják megmondani, hogy hány terméküknél vállalják az árcsökkentést. Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke szerint ez sok tényezőtől függ. Példaként említette, hogy egy külföldi gyártónál az anyavállalat jóváhagyása kell az árcsökkentéshez. Bogsch Erik, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke nem kívánt nyilatkozni a témában. Hozman László, a Generikus Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke is csak annyit mondott, hogy egyelőre nincs testületi álláspontjuk.
Egy szülő buktatta le az internetes játékban visszaélő felnőttet