Gyurcsány hallgat a megszorításokról

Nem adott tájékoztatást Orbán Viktornak és Semjén Zsoltnak az ország állapotáról, válságos pénzügyi helyzetéről és a tervezett szigorító intézkedésekről Gyurcsány Ferenc az MDF-székházban lefolytatott négypárti megbeszélésen. A kormányfő előremutatónak nevezte a találkozót, a Fidesz elnöke ugyanakkor kusza ötlethalmazként jellemezte azt. Orbán Viktor pártja demokráciacsomagját adta át tanulmányozásra a megbeszélésen.

2006. 05. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy sikerként értékelte és komolynak, előremutatónak nevezte Gyurcsány Ferenc tegnap az ötpártira tervezett, de végül az SZDSZ távolmaradása miatt négypártira sikerült egyeztetést, amelyet a jövő héten folytathatnak a felek. A kormányfő megköszönte, hogy az ellenzék konstruktív magatartást tanúsított.
A miniszterelnök kategorikus nemmel válaszolt Orbán Viktornak arra a kérdésére, kapnak-e tájékoztatást az ország gazdasági helyzetéről, a tervezett szigorításokról. Mint a kormányfő fogalmazott: azért nem adott tájékoztatást, mert az ellenzék sem akar osztozni az államháztartási egyensúly megbomlásának felelősségében. – A gazdasági kérdésekben tenni fogjuk a dolgunkat, a kormány széles körű felhatalmazással bír – szögezte le Gyurcsány. Ismert, a pártokkal való konzultációt a miniszterelnök kezdeményezte, ám a kormányfő külön-külön, zárt ajtók mögött ült volna le a pártvezetőkkel. A Fidesz és a KDNP a nyilvános és együttes tárgyalásokat szorgalmazta. Ezek után Dávid Ibolya MDF-elnök hívta meg mind az öt frakció képviselőjét és a miniszterelnököt tegnap reggelre, s a találkozón csak az SZDSZ nem képviseltette magát. Gyurcsány Ferenc mellett részt vett az egyeztetésen Gál J. Zoltán, Petrétei József igazságügy- miniszter és Szilvásy György, a kormányfő kabinetfőnöke.
*
Az ellenzék részéről Orbán Viktor, Varga Mihály és Navracsics Tibor frakcióvezető, Semjén Zsolt KDNP-elnök, Latorcai János és Harrach Péter, valamint az MDF képviseletében Dávid Ibolya, Herényi Károly, Katona Kálmán és Hock Zoltán volt jelen.
Gyurcsány, elmondása szerint, a kormánypártok nevében hét csomagban többtucatnyi indítványt tett az olcsóbb, hatékonyabb és kevésbé bürokratikus állam megvalósítása érdekében.
Orbán Viktor szerint mindez nem egyéb, mint ötletbörze. – Kusza, nehezen követhető, egymáshoz logikailag nem kapcsolható ötlethalmaz – így értékelte a Fidesz elnöke Gyurcsány Ferenc felvetéseit a sajtónak. Mint mondta, az a furcsa helyzet állt elő, hogy ők kidolgozott törvényjavaslatokkal, a kormánypártok viszont jegyzetekkel érkeztek a tanácskozásra. – Nem akarom megbántani a miniszterelnököt, de amikor számos részletkérdés előkerült, csipetnyit tájékozatlannak tűnt. Udvariatlanság lett volna mélyebbre ásni – jellemezte némi iróniával Orbán a csaknem kétórás tanácskozáson történteket, hangsúlyozva, a megbeszélés nem érte el a komolyságnak azt a szintjét, hogy részletkérdésekről érdemben lehetett volna szót ejteni. Mint mondta, azt megtudták, hogy Gyurcsány Ferenc nagyjából mit szeretne 8-10 területen, az ellenben nem derült ki, hogy mindezt hogyan tervezi, mi ennek az ára, mi a következménye, és milyen törvényekkel szeretné ezt elérni. Orbán kifogásolta, hogy a kijelölt kormányfő kategorikus nemmel válaszolt a tanácskozáson arra a kérdésre, kapnak-e tájékoztatást az ország gazdasági, pénzügyi helyzetéről. Nem tudni így tehát azt sem – jegyezte meg –, hogy a Gyurcsány által ismertetett közigazgatási elképzelések miként függenek össze a költségvetés kiadási és bevételi oldalával.
Orbán Viktor szerint akkor fordulhatnak komolyra az egyeztetések, ha kézhez kapják a kormány indítványait. Addig a Fidesz csak általános szándéknyilatkozatot tud tenni: készen állnak egy jó megállapodásra, párt- és presztízsszempontok nem akadályozhatják ezt, ám semmiképpen nem járulnak hozzá, hogy az elmúlt négy év rossz kormányzásának az árát az emberekkel fizettessék meg. – A kétharmados törvények módosítása nem jelenthet sem nyílt, sem rejtett teheráthárítást a kormány válláról az emberek vállára – fogalmazott Orbán. A Fidesz vezetője úgy értékelte, hogy ami történt, nem tárgyalás volt: Gyurcsány Ferenc a beszélgetés elején ugyanis világossá tette, hogy ő itt nem tárgyal, hanem tájékoztat az ötleteiről. Orbán eredményként értékeli, hogy egyáltalán sikerült elérni: a kabinet konkrét javaslatait megismerhetik, majd lesz egy hetük a megállapodásra. Hozzátette, ha sikerül dűlőre jutniuk, ha nem, a kabinet mindenképpen beterjeszti a javaslatait az Országgyűlésnek.
Semjén Zsolt, a KDNP elnöke Orbánhoz hasonlóan hangsúlyozta, hogy készen állnak a párbeszédre. Hiányolta ugyanakkor, hogy a kijelölt kormányfő nem adott tájékoztatást az ország gazdasági állapotáról, illetve a kabinet privatizációs szándékairól. Elmondta, hogy Gyurcsány arra sem adott választ, egyetért-e a KDNP javaslatával, amely szerint a multinacionális cégeknek és a bankoknak is részt kellene vállalniuk a várható megszorításokkal járó terhekből. Semjén reméli, hogy az MSZP a szociáldemokrata értékek mentén elfogadja a KDNP álláspontját és tárgyalásokat kezd ez ügyben.
Dávid Ibolya szerint két fordulóban kellene azokról a törvényekről tárgyalni, amelyeket ősszel kívánnak elfogadni, s javasolta, hogy az első fordulóban koncepcionális kérdésekről egyeztessenek. Az elmúlt nyolc évben példátlan egyeztetés első lépéseit tették meg a tárgyaló felek – mondta az MDF elnöke, aki a találkozó legnagyobb érdemének nevezte, hogy az egyeztetés elkezdődött. Kifejtette, több mint 25 törvény igényel kétharmados egyeztetést, és ezekben egyetértésre kell jutniuk a pártoknak. A kétharmados törvények megalkotása és módosítása az elmúlt években rossz gyakorlat szerint működött, csak a legszükségesebb esetekben lehetett ilyen jogszabályokat alkotni – mondta. Nehezményezte azonban, hogy nem kaptak választ Gyurcsány Ferenctől azokra a kérdéseikre, hogy milyen helyzetben van az ország, s miben kéri az ellenzék támogatását.

Kuncze, a „látnok”. Az SZDSZ elnöke nem megy el a parlamenti pártok és a miniszterelnök csütörtök délelőtti tanácskozására, mert véleménye szerint az egy nagy nyilvánosság előtti összeveszés lesz – ezt Kuncze Gábor maga jelentette be tegnap reggel. Hozzátette: „ebből így nem lesz semmi, én meg úgy ítéltem meg, hogy erre a játékra nekem nem kell jegyet váltanom, ezért aztán inkább nem mondtam le azokat a programjaimat, amelyek most délelőtt lennének”.



A Fidesz demokráciacsomagja

A Fidesz ma reggel tárgyalási javaslatként megküldi Gyurcsány Ferenc kijelölt kormányfőnek a demokrácia-törvénycsomagot, amelyet Orbán Viktor pártelnök ismertetett tegnap. A kisebb parlament mihamarabbi megvalósítása érdekében a Fidesz törvényben rögzítené:
– a képviselők létszáma legfeljebb 200 fő lehet, és előírnák azt is, hogy az új választójogi törvényről 2007. április 30-ig kell megállapodniuk a pártoknak;
– a kormány tagjai saját illetményükkel kollektív felelősséget viseljenek a költségvetési hiány túllépéséért. Fél százalékpontos hiánynövekedésnél egyhavi illetményüket, egy százalékpontos hiánynövekedésénél háromhavit, másfél százalékpontos hiánynövekedésnél pedig hathavi illetményt volnának kötelesek befizetni a Magyar Államkincstárba;
– 2007. június 30-tól vagyonbevallásuk mellett személyi jövedelemadó-bevallásukat is hozzák nyilvánosságra az alkotmánybírák, a kormány tagjai, az államtitkárok, az országgyűlési képviselők, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, a legfőbb ügyész, a Magyar Nemzeti Bank elnöke és alelnökei, valamint a monetáris tanács és felügyelőbizottságának tagjai és az ombudsmanok. A családtagok esetében viszont nem lenne nyilvános az adóbevallás;
– nyilvánosságra kellene hozni, hogy az országgyűlési képviselők és az érdekeltségükbe tartozó gazdasági társaságok milyen állami vagy uniós támogatásokat nyertek el;
– nyilvánossá kell tenni a többségi állami tulajdonban lévő társaságok vezető tisztségviselőinek és felügyelőbizottsági tagjainak névsorát és díjazását;
– létre kell hozni a költségvetési tanácsot. A testület az Állami Számvevőszék elnökének, az MNB elnökének, illetve a köztársasági elnök által megnevezett közgazdásznak a részvételével működne. Feladata lenne, hogy közgazdasági szempontból elbírálja a költségvetési javaslat realitását, valamint ügyelne a költségvetési törvény és a valóság összhangjára.



Zárug Péter Farkas politológus: A négypárti egyeztetés kétségkívül fontos kérdésekről szólt, fontos eredmények nélkül. Gyurcsány Ferenc a kétharmados törvények megváltoztatásának tervével egyben politikai menedéket is keres az ellenzékben, mielőtt a beígért közszférabeli elbocsátásokat végrehajtaná. Ez a politikai menedék az állam karcsúbbá tételében való közmegegyezésen nyugodna, ami által az elbocsátások felelőssége is megoszlana kormánykoalíció és ellenzék között. A kisebb parlamentről zajló vita nem feltétlenül jelent olcsóbb parlamentről folyó vitát. Annyi bizonyos, nem lógunk ki a hasonló méretű uniós államok közül azzal, hogy hazánkban száz lakosra úgymond 3,8 képviselő jut. Ami a választójogi törvénymódosítás igényét illeti, az a rendszerváltozás folyamatának lezáródására utal. Vagyis a két nagy párt új demokráciamodell beállításán gondolkozik.

Giró-Szász András, Századvég Alapítvány: Gyurcsány Ferencnek az elhúzódó koalíciós tárgyalások miatt szüksége van arra, hogy valamilyen nyilvános politikai aktivitást felmutasson. Aki a javaslatok terén először lép, kompromiszszumkész színben tűnik fel. Azt, hogy az önkormányzatokat félidőre válasszák, az ellenzék vélhetően nem fogja csípőből elutasítani. Félidőben az ellenzék rendszerint jó erőben van a népszerűségi mutatóit tekintve, jó esélye nyílna tehát a pozitív 2008-as szereplésre. Ráadásul mivel később ismét európai parlamenti és országgyűlési választások lesznek, két évre kampánystratégia kialakítására is mód nyílik. Ha megegyezés születik abban, hogy az önkormányzati választások az országgyűlési ciklus félidejére essenek, a kormány megkezdhetné a regionális alapú átalakítást. E téren egyébként nehéz dolga lenne az MSZP-nek, amely beágyazottabb a mostani megyei szinteken, mint fő riválisa, a Fidesz. Árulkodó mozzanat, hogy a miniszterelnök sokkal kevesebb kérdést fogalmazott meg a kirovó rendszerek (adózás, társadalombiztosítás), illetve az újraelosztó rendszerek (egészségügy, oktatás, nyugdíj) terén.

Somogyi Zoltán, Political Capital: Három logikus és egy illogikus lépés történt. Ésszerű volt Dávid Ibolya részéről a többi parlamenti párt vendégül látása, hiszen ezzel a fontos kérdésekben kötendő kompromisszumok motorjaként tűnhet fel az MDF. Logikus volt Gyurcsány kezdeményezése a választási reformmal, mert olyan lépést kellett tennie, amelyet az ellenzék nem utasíthat el. Nyilvánvaló, hogy Orbán Viktor felé például nem az új egészségügyi kezdeményezéseket kell prezentálni, amelyben a Fidesz könnyebben tud alternatívát állítani, hanem olyan népszerű témát, amellyel szembemenni népszerűtlen dolog. Innentől kezdve csak számháborúzni lehet; és el is kezdődött a „ki akar kisebb létszámú parlamentet” játéka. Logikus volt Orbán Viktor válaszlépése is (a demokráciacsomag előterjesztése), amellyel átvette a kezdeményezést. Kuncze Gábor távolmaradása viszont nem volt ésszerű, mivel a találkozó után minden résztvevő pozitívan nyilatkozott a megbeszélésről, kellemetlen helyzetbe hozva ezzel az SZDSZ elnökét, aki előzetesen a pártok nyilvános veszekedését jósolta. (J. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.