Energiát és pénzt nem kímélve próbálják meggyőzni a Holcim Zrt. szakemberei a nyergesújfaluiakat a településre tervezett, új cementgyáruk előnyeiről, még a település általános iskolájának környezetvédelmi napját is 800 ezer forinttal támogatják. Az iskola igazgatójától, Szlávik Jánostól megtudtuk, a svájci tulajdonú cég biztosítja az iskola hagyományos takarítási napjához az eszközöket, emellett egy rendezvényt is finanszíroz a helyi horgásztavaknál, ahol lovaglással, ugróvárral és bohócműsorral várják a gyerekeket.
A Holcim naponta hirdetéseket, illetve PR-cikkeket jelentet meg a megyei, 24 Óra című napilapban is, amelyet ezen a héten ingyen dobnak be minden nyergesújfalui polgár postaládájába. Takács Péter, a lap munkatársa azonban állította: az ingyenes terjesztésnek nincs köze a népszavazáshoz, az egy előfizetési akció része csupán.
A nyergesújfalui önkormányzat kilenc képviselője szintén a cementgyár mellett kampányol egy szórólapjával, amelyben arról számolnak be, hogy évente 36 millió forint építményadót, új játszóteret, extrémsport-pályát, és több száz milliós alapítványi támogatást kap a város a beruházók segítségével.
Nagy Mátyás, a település jegyzője ezzel kapcsolatban elmondta: a szórólapról nem született helyi testületi határozat, de az a véleménynyilvánítás szabadságába belefér.
A Nyergesújfalui Környezetvédő Csoport kampánya jóval szerényebb. A szervezet a szórólapján arra hívja fel a helyiek figyelmét, hogy számításaik szerint évente 244 dízelautó kibocsátásának megfelelő korom kerülhet Nyergesújfalu levegőjébe a gyár működésével, és szálló portól is jelentősen megnő a levegő szennyezettsége.
– A kampányra azért volt szükség, mert sok tévinformáció is eljutott a lakossághoz, és azt szerettük volna, hogy mindenki közérthető, valós tájékoztatást kapjon – közölte lapunkkal Márta Irén. A Holcim szóvivője a kampány költségeiről csak annyit árult el: a tájékoztató akciók töredékébe kerültek annak az összegnek, amennyit Nyergesújfalu fejlesztésére kívánnak költeni. Mint megírtuk, Nyergesújfalu képviselő-testülete megszavazta, a környék más településeinek lakossága viszont népszavazáson utasította el a gyár befogadását.
Bölöni László is a román parlamenti választáson való részvételre buzdít