Ismét kibővített koalíciós tárgyalásokat tart a jövő héten a kormány, valamint az MSZP és az SZDSZ szakértői – értesültünk. Az egyeztetés témái azok a törvényjavaslatok lesznek, amelyeknek a kidolgozását Gyurcsány Ferenc miniszterelnök adta ki feladatként a tárcavezetőknek a múlt heti balatonőszödi hasonló találkozón. Úgy tudjuk, hogy a tárgyalásokra most Budapesten kerül sor, és ezekből a törvényjavaslatokból áll majd össze a kormányprogram.
Információink szerint május végén a szocialista és szabad demokrata képviselőcsoportok közös frakcióülést tartanak majd Balatonőszödön. Itt azt várják a képviselőcsoportoktól, hogy a két párthoz hasonlóan írásos nyilatkozatot tegyenek a második Gyurcsány-kormány programja mellett. Lapunk MSZP-s és SZDSZ-es forrásai is megerősítették, hogy Gyurcsány Ferenc továbbra is titokban tartja, kik lesznek az új kabinet tárcavezetői. Emögött az a racionális számítás húzódik meg, hogy ha valamelyik miniszterrel most azt közölnék, hogy a jövőben nem számítanak a munkájára, akkor kevés energiát fordítana a kért törvényjavaslatok kidolgozására. Közben folynak a találgatások arról, hogy a szocialisták vagy a szabad demokraták kapják-e meg az egészségügyi tárcát. Az egyik lehetséges forgatókönyv szerint az SZDSZ irányítaná az ágazatot, a bársonyszékbe pedig Molnár Lajos, illetve Kóka János gazdasági miniszter lehet főként esélyes. Ezért cserébe azonban a szabad demokratáknak el kellene fogadniuk, hogy ebben a ciklusban nem állunk át a több-biztosítós rendszerre, ami a kampányban a legfajsúlyosabb reformjavaslatuk volt. A szabad demokraták ettől remélik az ellátás színvonalának és a járulékfelhasználás hatékonyságának a javulását, míg az MSZP a jelenlegi állami biztosító megmaradását és megerősítését tűzte ki célul. Jóllehet van köztes megoldás is, például az, ha a magánbiztosítókat csak a piac bizonyos szegmenseire engednék be.
A sajtóban olyan hírek is szárnyra kaptak, hogy az SZDSZ ezekkel a feltételekkel nem tart igényt a tárcára. Molnár Lajos tegnapi sajtótájékoztatóján annyit mondott: abban mindkét párt egyetért, hogy radikális változtatásra van szükség az egészségügyben, ennek módjáról kellene megállapodni. Szerinte azonban csak egyetlen valódi javaslat van az asztalon, és az a szabad demokratáké. Arra a kérdésre, hogy megkötik-e a koalíciót akkor is, ha az MSZP nem hajlik ebben a ciklusban a több-biztosítós modell bevezetésére, úgy felelt: biztosan megállapodunk majd.
Forrásaink abban azonban egyetértenek, hogy Gyurcsány Ferencnek nem sikerül tartania teljes mértékben magát az előbb a program, majd a struktúra, végül a személyek elvhez. Erről árulkodnak a miniszterelnök kommunikációs csapatának kiszivárogtatásai is. Mint például a Hiller István pártelnöki bukásáról szóló hírek vagy az olyan tesztelések, amelyek Kóka Jánost egy átalakuló Külügyminisztérium élén sejtetik. Van abban valami ésszerűség, hogy a külügy a jövőben gazdasági lobbitevékenységet lásson el, és kapja meg az ehhez szükséges eszközöket, a kérdés csak az, hogy az SZDSZ megelégedik-e a külügyi tárcával mint „nagy” minisztériummal. A kormányfőnek ez kényelmes megoldás lenne, hiszen Szilvásy Györgyöt így ki lehetne nevezni kancelláriaminiszternek. Ezt a posztot jelenleg Kiss Péter tölti be, aki viszont így Kóka helyett gazdasági miniszter, egy jelentősen kibővült hatáskörű tárca vezetője lehet.
Újabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjének