Taktikázás és pozícióharc

Nemcsak az MSZP-től és az SZDSZ-től, de a két párt frakciójának tagjaitól is hűségnyilatkozatot vár el programja mellett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök – értesültünk. Forrásaink szerint Gyurcsány azért tartja titokban az új kabinet névsorát, mert a menesztett miniszterek lényegesen kevesebb érdeklődést tanúsítanának a kormányprogram kidolgozása iránt.

2006. 05. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét kibővített koalíciós tárgyalásokat tart a jövő héten a kormány, valamint az MSZP és az SZDSZ szakértői – értesültünk. Az egyeztetés témái azok a törvényjavaslatok lesznek, amelyeknek a kidolgozását Gyurcsány Ferenc miniszterelnök adta ki feladatként a tárcavezetőknek a múlt heti balatonőszödi hasonló találkozón. Úgy tudjuk, hogy a tárgyalásokra most Budapesten kerül sor, és ezekből a törvényjavaslatokból áll majd össze a kormányprogram.
Információink szerint május végén a szocialista és szabad demokrata képviselőcsoportok közös frakcióülést tartanak majd Balatonőszödön. Itt azt várják a képviselőcsoportoktól, hogy a két párthoz hasonlóan írásos nyilatkozatot tegyenek a második Gyurcsány-kormány programja mellett. Lapunk MSZP-s és SZDSZ-es forrásai is megerősítették, hogy Gyurcsány Ferenc továbbra is titokban tartja, kik lesznek az új kabinet tárcavezetői. Emögött az a racionális számítás húzódik meg, hogy ha valamelyik miniszterrel most azt közölnék, hogy a jövőben nem számítanak a munkájára, akkor kevés energiát fordítana a kért törvényjavaslatok kidolgozására. Közben folynak a találgatások arról, hogy a szocialisták vagy a szabad demokraták kapják-e meg az egészségügyi tárcát. Az egyik lehetséges forgatókönyv szerint az SZDSZ irányítaná az ágazatot, a bársonyszékbe pedig Molnár Lajos, illetve Kóka János gazdasági miniszter lehet főként esélyes. Ezért cserébe azonban a szabad demokratáknak el kellene fogadniuk, hogy ebben a ciklusban nem állunk át a több-biztosítós rendszerre, ami a kampányban a legfajsúlyosabb reformjavaslatuk volt. A szabad demokraták ettől remélik az ellátás színvonalának és a járulékfelhasználás hatékonyságának a javulását, míg az MSZP a jelenlegi állami biztosító megmaradását és megerősítését tűzte ki célul. Jóllehet van köztes megoldás is, például az, ha a magánbiztosítókat csak a piac bizonyos szegmenseire engednék be.
A sajtóban olyan hírek is szárnyra kaptak, hogy az SZDSZ ezekkel a feltételekkel nem tart igényt a tárcára. Molnár Lajos tegnapi sajtótájékoztatóján annyit mondott: abban mindkét párt egyetért, hogy radikális változtatásra van szükség az egészségügyben, ennek módjáról kellene megállapodni. Szerinte azonban csak egyetlen valódi javaslat van az asztalon, és az a szabad demokratáké. Arra a kérdésre, hogy megkötik-e a koalíciót akkor is, ha az MSZP nem hajlik ebben a ciklusban a több-biztosítós modell bevezetésére, úgy felelt: biztosan megállapodunk majd.
Forrásaink abban azonban egyetértenek, hogy Gyurcsány Ferencnek nem sikerül tartania teljes mértékben magát az előbb a program, majd a struktúra, végül a személyek elvhez. Erről árulkodnak a miniszterelnök kommunikációs csapatának kiszivárogtatásai is. Mint például a Hiller István pártelnöki bukásáról szóló hírek vagy az olyan tesztelések, amelyek Kóka Jánost egy átalakuló Külügyminisztérium élén sejtetik. Van abban valami ésszerűség, hogy a külügy a jövőben gazdasági lobbitevékenységet lásson el, és kapja meg az ehhez szükséges eszközöket, a kérdés csak az, hogy az SZDSZ megelégedik-e a külügyi tárcával mint „nagy” minisztériummal. A kormányfőnek ez kényelmes megoldás lenne, hiszen Szilvásy Györgyöt így ki lehetne nevezni kancelláriaminiszternek. Ezt a posztot jelenleg Kiss Péter tölti be, aki viszont így Kóka helyett gazdasági miniszter, egy jelentősen kibővült hatáskörű tárca vezetője lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.