Hogy festett az utazás magyar módra? Olykor sok ezer kilométert böjtölve, szerény felszereléssel, lehetetlen célpontokkal. Gyakran keservesen nehéz elindulásokkal, vagy éppen ellenkezőleg, gyötrelmesen nehéz elszakadással, amikor éppen utazásba kellett menekülni levert szabadságharcok, vesztett csaták után. És még gyakrabban átkozottul reménytelen volt a hazatérés, mert míg a nyugati földrajzi és néprajzi tudományosság ovációval fogadta a magyar pionírokat, itthon sokszor hűvösen, ostobán, értetlenkedve. És több jeles utazónak kellett elfeledve, egzotikus betegségektől gyötörve haldokolnia, hogy csak temetése után néhány évtizeddel csapjon homlokára a hazai közvélemény.
Volt köztük nagyvonalú arisztokrata, ügyvéd, székely reformer, katona és tengerész, kényszer-vasútépítő és cukornád-ültetvényes, tudós és színes egyéniségű, nem kevésbé színes műveltségű kalandor. Volt, aki beházasodott egy afrikai törzsbe, hogy hatékonyabban tanulmányozhassa a népszokásokat, volt, akit a beduinok ájtatosan csak a Sivatag Atyjának hívtak szaharai ösztönei miatt, volt, aki bejárta a fél világot Tunisztól Szibériáig, meghalt 34 évesen, de maradt még ideje megírni Kalotaszeg vagy a Balaton monográfiáját is. Volt, aki zsidó származású létére, fél lábára bénán, torka elvágását kockáztatva dervisnek álcázta magát, hogy belesimulhasson az omladozásában is megkapó iszlám világba, vagy aki a Batu kán által elhurcolt Árpád-kori dokumentumokat nyomozva járta be Ázsiát…
A magyar világjárások története önmagában izgalmas, s nem csupán a civilizációk dokumentálása miatt, hanem a mára végérvényesen letűnt utazási kultúra lenyomataként is. A Park Kiadó felfedezéstörténeti sorozatában, a Veszélyes övezetben nagyszerű antológia jelent meg: a klasszikus magyar utazók írásaiból válogat, amelyeket rövid életrajzi jegyzetekkel láttak el. Bölöni Sándor Farkastól kezdve Magyar Lászlón, Jankó Jánoson, Almásy Lászlón át Baktay Ervinig és Germanus Gyuláig, Amerikától Óceániáig szemlélteti azt, hogy milyen volt egykor magyarul utazni. Józanul, tele szabadságvággyal, nagy történeti kíváncsisággal, a kis népek iránti érzékenységgel, a földrajzi ismeretterjesztés szép szellemében. Ki követhetné őket?
(Amerikától Óceániáig – XIX. századi magyar utazók. Park Kiadó, Budapest, 2006. Ára: 3900 forint)
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter mellett? - 6/2: Kulja András