Pénzintézeti profitéhség: panasz a magas költségekre

Az első negyedéves számok alapján idén is a hitelezés gyarapítja a bankok növekedését. A pénzügyi felügyelet felméréséből kiderül, hogy a kockázatok ellenére a lakosság egyre nagyobb része váltja át forinthitelét devizaalapúra, és tarolnak az igen költséges áruhitelek is. Miközben a banki ügyfelek a magas díj- és járulékterhekre panaszkodnak, a szakhatóság vizsgálatot indított.

2006. 06. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívüli bővülést élnek meg a hazai bankok az idén, csakúgy, mint az elmúlt években. Ráadásul az évkezdet szokatlanul erős. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) jelentése alapján a magyarországi bankok mérlegfőösszege egy negyedév alatt 6,22 százalékkal növekedett, egy év viszonylatában pedig több mint háromezermilliárd forint volt a növekmény. Érzékeltetésül: ez 21,5 százalékos éves gyarapodásnak felel meg, szemben az egy évvel korábbi 16,8 százalékos bővüléssel. Az összes hitel 5,3 százalékkal nőtt az első három hónapban, ebből a háztartások hitelei 6 százalékkal, a vállalkozások hitelei 3,2 százalékkal bővültek. Az éves hiteldinamika még jobban mutatja a rendkívül gyors hitelexpanziót: 2005 első negyedévéhez képest ugyanis 21,4 százalékkal nőttek a banki hitelek tizenkét hónap alatt, ezen belül is a háztartási hitelek 33,2 százalékkal, míg a vállalkozások hitelei „csak” 13,8 százalékkal.
A pénzintézetek növekedésének motorja továbbra is a hitelezés – állapítja meg a felügyelet, amelynek anyaga rávilágít arra is: a kockázatok dacára a lakosság egyre nagyobb része váltja át forinthitelét devizaalapúra. Ez a folyamat – legalábbis a PSZÁF előrejelzése alapján – folytatódik. Eközben tarolnak az áruhitelek is. Az áruvásárlási kölcsönök (ez alatt értjük a gépjármű-finanszírozást is) 10,5 százalékos negyedéves és 66 százalékos éves növekedése jócskán felülmúlja a várakozásokat. 2005 márciusában az áruvásárlási hitelek állományának nagysága 627 milliárd forintot tett ki, az idén tavasszal ez az összeg már 1041 milliárd forintra rúgott. Ugyanakkor „duzzadnak” az egyéb lakossági hitelek is: a személyi, folyószámla- és bankkártyahiteleknek tízszázalékos az első negyedévi bővülése, míg az éves növekedés mértéke 43 százalékos.
A fentiek kapcsán jogos a kérdés: enynyire olcsó hitelhez jutni? Nos, az ügyfelek, miközben erősítik a pénzintézetek a „hitelfelfutást”, a magas költségekre is panaszkodnak. Nevük elhallgatását kérő bankárok sem tagadják, hogy meglehetősen drága bankolni ma hazánkban. Ám ezt még jó ideig megtehetik a hitelintézetek, hiszen ezen a piacon versenyhiány tapasztalható a profitéhség mellett. Előbb-utóbb azonban az európai díjstruktúrához való közeledés kikerülhetetlen lesz a hazai bankok számára.
Addig is be kell érni a klienseknek azzal, hogy a PSZÁF megvizsgálja, egyes kereskedelmi bankok törvényesen emelték-e a lakossági hitelekkel kapcsolatos díj- és járulékterheket. – Hasznos, ha a felügyelet is megvizsgálja, hogy egyes kereskedelmi bankok törvényesen emelték-e a lakossági hitelekkel kapcsolatos díj- és járulékterheket. Fontos a vizsgálatot arra is kiterjeszteni, hogy ezek az intézkedések mennyiben sértik a fogyasztók érdekeit, felmerül-e a tisztességes és átlátható piaci viszonyok veszélyeztetése – kaptuk a tájékoztatást a felügyelettől. Alig egy hónapja a Pénzügyminisztérium közleményben azt hangsúlyozta: a kormány fontosnak tartja, hogy a pénzintézetek önmérsékletet tanúsítsanak áraik, díjaik meghatározásában, különösen akkor, amikor költségvetés által támogatott termékeket, kedvezményes kamatozású lakáshiteleket forgalmaznak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.