Idén még magas, mintegy nyolcszázalékos államháztartási hiány alakul ki, de jövőre ez öt százalék közelébe süllyed, s biztosítja a feltételeket ahhoz, hogy 2008-ban a hiány a három százalék közelébe kerüljön – hangsúlyozta a pénzügyminiszter expozéjában. Veres János elmondta, nincs mód a korábban meghirdetett ötéves adócsökkentési program folytatására. Hozzátette: több adófajta emelése válik szükségessé, illetve új adónemeket vezetnek be. Az áfa tizenötről húsz százalékra emelkedik. Szeptembertől bevezetik az úgynevezett elvárt adót, illetve indokolt egy új típusú, szolidaritási adó bevezetése a vállalkozások és az átlagosnál lényegesen magasabb jövedelemmel rendelkezők számára. Szeptember 1-jétől húszszázalékos kamat- és tőzsdei árfolyamnyereség-adót vezetnek be. A pénzügyminiszter szólt arról is, hogy az adózás rendjéről szóló törvényben is szükséges néhány módosítás. Ilyen lesz például, hogy az adóhatóság jogellenes működés esetén felfüggesztheti az adózó adószámát, több vagyongyarapodási vizsgálat várható, és a pénzügyi tárgyú bűncselekményeknél a vám- és pénzügyőrség hatásköre általános nyomozati jogkörrel bővül.
Molnár Albert, az MSZP vezérszónoka közölte, a következő másfél-két év az egyensúly megteremtéséről és az elhalasztott intézkedések megtételéről fog szólni. Mint mondta, muszáj változtatni, mert a hiány növekedését a kiadások mértéke okozza. Hozzátette: nem az a baj, hogy Magyarország a vele együtt az unióhoz csatlakozott államokkal összehasonlítva többet költ a közigazgatásra, hanem az, hogy a lakosság nem érzi ezt. A szocialista politikus elmondta: bevezetik a vállalkozások és a hat és fél millió forintot meghaladó évi jövedelmű magánszemélyek esetében a négyszázalékos különadót. Közölte: a házipénztárakat is megadóztatják, mivel ma a vállalkozások minden kockázat nélkül, akár indokolatlanul is helyezhetnek pénzt a házipénztárba. Az evásokat azzal nyugtatta, hogy az adóemeléssel együtt többet keresnek majd, mint mások.
Tállai András (Fidesz) azt hangsúlyozta, hogy a három tárgyalt törvényjavaslatnak minden egyes paragrafusára ötmilliárd forint elvonás jut. A politikus nem érti, mi változott az elmúlt fél évben a gazdaságban, hogy egy ilyen csomagot kell bevezetni. Mint mondta, becsapták az országot, mert választást kellett nyerni. Tállai András a törvényjavaslatok több pontját is szakmailag kidolgozatlannak és elképesztőnek nevezte. Az ellenzéki politikus szerint a négyszázalékos, úgynevezett szolidaritási adó nem jelent mást, mint a társasági adó négy százalékpontos emelését, míg az elvárt adó hatalmas tévedés, amely szerinte nem több, hanem kevesebb adóbevételt hoz majd, a házipénztárak megadóztatására vonatkozó javaslatot pedig mindenestül vissza kell vonni. Úgy vélte, az intézkedések bevezetésével mindenki 3-3,5 százalékkal kevesebbet fog keresni, és mivel emelkedik majd az áfa, csökken az életszínvonal. Tállai András szerint a csomag azt jelenti a magyar gazdaságnak, hogy a forint árfolyama gyengül, 2010-ben nem vezetik be az eurót, két százalékkal csökken a gazdasági növekedés, míg Magyarország uniós versenyképességi hátránya nem csökken.
Kuncze Gábor (SZDSZ) úgy látja, nem jó, hogy az adórendszer stabilizálása és az adók csökkentése helyett most átmenetileg a bevételeket kell növelni, de ha sikerül helyreállítani a költségvetés egyensúlyát, és ezen keresztül stabilizálják, hosszú távú növekedési pályára állítják a magyar gazdaságot, akkor vissza lehet térni az adóterhek csökkentésének politikájához. Kuncze jogosnak nevezte az áfaemeléssel kapcsolatban elhangzott kritikákat, ugyanakkor szerinte nem volt más megoldás.
Hargitai János (KDNP) leszögezte, megkérdőjelezhetetlen, hogy az ország fiskális válságban van. Mint mondta, a kormányoldalt az elmúlt négy évben az az egy cél mozgatta, hogy Orbán Viktor ne kerüljön vissza a hatalomba, „mindegy, hogy ennek mi az ára”. Megjegyezte, hogy a kormány a hazai közvélemény, a vállalkozások, a nemzetközi pénzvilág és az Európai Unió előtt elvesztette minden hitelét. „Az emberek, akik önöket újra hatalomba segítették, nem ezt várták önöktől” – fűzte hozzá.
Herényi Károly (MDF) úgy vélte, a törvénycsomag nem tesz mást, mint hogy az előző négy év kormányzati munkájáról állít ki egy bizonyítványt, ami rendkívül negatív. Ebben az időszakban határok nélküli felelőtlen költekezés zajlott. A politikus arról is szólt, hogy az ország nemzetközi megítélése folyamatosan romlik. Ma nemcsak az államháztartás, hanem a nemzetgazdaság egészének a helyzete rossz – jegyezte meg. Leszögezte ugyanakkor: az MDF támogat minden, az adóelkerülés csökkentésére tett javaslatot.
Továbbiak a 13. oldalon

Magyar Péter pártja gyurcsányista cégvezetőket ajánl Karácsony Gergely figyelmébe