Magas adósságkockázat

Hazánk adósságtörlesztési hitelessége Pakisztánéval, a Fülöp-szigetekével, Törökországéval és Egyiptoméval esik azonos megítélés alá – derül ki az Economist összeállításából. Eközben a magas deficit és az előbb-utóbb emelkedő kamatszint az államadósság gyarapodását eredményezi.

2006. 07. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legújabb kiadásában az Economist ismerteti az Economist Intelligence Unit (EIU) 2006. májusi felmérésének eredményét, miszerint idehaza az államadóssághoz kapcsolódó kockázatok a 0–100-ig terjedő skálán 53 pontot tesznek ki. Ez kiugróan magas érték nemzetközi összehasonlításban is.
A legkockázatosabbnak az iraki (90 pont), a legkevésbé kockázatosnak a svéd államadósságot (8 pont) tartja az EIU. A szóban forgó táblázat szerint hazánk adósságtörlesztési hitelessége Pakisztánéval, a Fülöp-szigetekével, Törökországéval és Egyiptoméval azonos szintű.
A gondot tetézi, hogy a magas államháztartási deficit és a várhatóan emelkedő kamatszint az államadósság további gyarapodását eredményezik, így a GDP-arányos mutató 64 százalékra nőhet; az uniós plafonérték hatvan százalék. Idetartozik, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) korábbi számításai alapján az elmúlt négy év során a kormány gazdaságpolitikája miatt mintegy ezermilliárd forinttal emelkedett az államadósság kamatterhe. Lapunk szakértője kifejtette: problémás az is, hogy az elmúlt időszakban bekövetkezett tízszázalékos árfolyamgyengülés kioltja a több mint háromszázmilliárd forintot kitevő megszorítócsomag költségvetési hatását. A forint romlása ugyanis elviheti a szóban forgó pénzt, tehát az állam adósságát csak jóval drágábban lehet majd finanszírozni.
Bokros Lajos, a Horn-kormány volt pénzügyminisztere, a Közép-európai Egyetem professzora egy konferencián úgy vélekedett: a mostani, állami bevételeket emelő, tervezett adóintézkedések egy esetleges jegybanki kamatemelés után csak arra lennének elegendők, hogy valamelyest ellensúlyozzák a megemelkedő kamatszint államadósságra gyakorolt hatását, azaz, hogy az állam finanszírozni tudja az adósságszolgálatot. Alapigazság: ha nagy az államháztartási hiány, azt kölcsönből – vagy ennek egy speciális fajtájából, állampapírból – fedezik, a hitel pedig adósságot hoz. Következmény: ha hiány van, nő az adósság is. Ezért is figyelemre méltó, hogy sorozatban már a negyedik aukciót tartotta az Államadósság Kezelő Központ, amelyen terv alatt tudott értékesíteni értékpapírokat az elmúlt napokban. Az ÁKK illetékese úgy nyilatkozott a Portfolio internetes szakportálnak, hogy a szervezet nem aggódik a sorozatos terv alatti forrásbevonások láttán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.