Az oroszok már a csúcson vannak

2006. 08. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem sikerült a (volt) Szovjetuniónak a hidegháborúban, de sikerült most a ringben: legyőzni az Egyesült Államokat. Vasárnap hajnal óta a négy nagy szervezet nehézsúlyú világbajnoki címe egy-egy orosz, ukrán, kazah és fehérorosz, azaz egykori szovjet ökölvívóé, s mindegyikük amerikai rivális legyőzésével jutott a csúcsra. A tengerentúlon azóta szomorkodnak, és csodálkoznak hegemóniájuk elvesztésén, pedig mindez tisztán szakmai alapon megjósolható volt. Csak hát arrafelé nem mindig látnak tisztán. Ha látnának, tudhatnák, hogy a szovjet utódállamok a legtöbb sportágban, így az (amatőr) ökölvívásban is megőrizték erejüket, sőt. A legutóbbi Európa-bajnokságon, Plovdivban a 22 döntősből 17, a 11 aranyérmesből 10, a tavalyi mienjangi vb-n a finalisták fele innen érkezett, pedig utóbbi eseményen természetesen indultak és arattak a legjobbnak számító kubaiak is. Bár az Egyesült Államokban nem csak az amatőrök jelentik a profik merítési lehetőségét, jelzésértékű, hogy az USA-mezesek az előző vb-n mindössze két bronzig jutottak, szemben, mondjuk, az oroszok három arany-, valamint egy-egy ezüst- és bronzérmével.
S Kubával ellentétben, amely (legálisan) nem engedi a hivatásosok közé saját csillagait, az oroszok és a többiek – zömében minőségi amatőr múlt után – bejuthattak a korábban tiltott zónába. Mivel a legtöbb pénzt a király kategóriának nevezett nehézsúly fialja, itt jelentek meg először az exszovjet óriások. Fontos megemlíteni, hogy klubjaik, menedzsereik, mérkőzésszervezőik természetesen amerikaiak vagy nyugat-európaiak, tehát a haszon zöme nem a szülőföldön kamatozik. Ám így is kiapadhatatlan a tehetségek tárháza. No meg a felvevőpiac is megnőtt, hiszen momentán négy nagy (és több kisebb) világszervezetnél lehet megpróbálkozni a vb-öv megszerzésével. Amerika-szerte még sokan csak azokra az időkre emlékeznek, amikor a szaklapok és a helyi bokszszövetség (NBA) ranglistája alapján szervezték a vb-címmérkőzéseket. Ám az NBA-ból 1962-ben világszintűvé válva WBA lett, 1963-ban megalakult a WBC, 1983-ban az IBF, 1988-ban pedig a WBO. Így lett az egyetlen vitathatatlan világbajnokból hirtelen több.
Ez persze önmagában nem magyarázza meg az amerikai nehézsúly válságát. Egy éve még mind a négy komoly szervezetnél egyesült államokbeli király uralkodott. Ám 2005 decemberében John Ruiz kikapott az orosz Nyikolaj Valujevtől (WBA), áprilisban Lamon Brewster a fehérorosz Szergej Ljahovicstól (WBO), Chris Byrd pedig az ukrán Vladimir Klicskótól (IBF), végül múlt vasárnap Hasim Rahman a kazah Oleg Maszkajevtől (WBC). Szegény Rahman még az utolsó menetbeli kiütéstől kábán említette a meccs után a válság egyik okaként, hogy szerinte honfi- és egyben kategóriatársai túl korán túl sok pénzt keresnek, ezért a dicsőség már nem érdekli őket. Egy korábbi nagy nehézsúlyú bajnok, Joe Frazier a mai amerikai edzők felkészületlenségét ostorozta, valamint azt, hogy túl sok a cím.
Ha a boxrec.com szakhonlap szervezetektől független aktuális nehézsúlyú ranglistáját nézzük, a legjobb 25 között 14 amerikai és nyolc szovjet utódállamból érkezett bunyóst találunk, tehát a mennyiségi ismérvek alapján nem olyan vészes a tengerentúli helyzet. Ráadásul újra fordulhat a kocka, hiszen Klicskónak Shannon Briggs, Valujevnek Monte Barrett személyében amerikai a következő kihívója. Ám az idő a keletieknek dolgozik, olyan, amatőrben már bizonyított bunyósok toporognak a háttérben, mint az ukrán Olekszandr Dimitrenko, az üzbég Ruszlan Csagajev vagy az orosz Alekszandr Povetkin. Talán még nem jobbak a mai bajnokoknál, de jobbak lehetnek. Az amerikaiaknál biztosan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.