Negyedszázalékos emelkedéssel zárta a kereskedést tegnap a BUX, a magyar piac jelentősebb növekedését a nyereséget realizáló befektetők akadályozták meg. Délelőtt az index megjárta a 21 950 pontos határt, sőt délután 22 017 pontig emelkedett, zárásra azonban visszahullott, és csak minimális növekedéssel tudott a partvonalon kívülre kerülni.
Szakértők a zárást követve elmondták, hogy az amerikai inflációs adatok jelentős hatást gyakoroltak a magyar index délutáni szereplésére. Júliusban a korábbihoz képest kisebb ütemben nőtt a maginfláció az Egyesült Államokban. A szakértők szerint a Federal Reserve-t is befolyásolja majd, hogy enyhülni látszik az árnyomás. Egészében a fogyasztói árak júliusban 0,4 százalékkal nőttek a júniusi 0,2 százalékos növekedés után. A 18,5 milliárd forint körüli forgalom és a vezető részvényekben jelentkező záráskori mérsékelt emelkedés miatt határozott tőzsdei irányt nehéz volt megjósolni, a nap végén kialakult eladási hullám nem a jövőbeni növekedést erősítette.
A vezető részvények közül egyedül a Magyar Telekom zárt csökkenéssel, a távközlési papírok 0,2 százalékkal gyengültek. Mérsékelt emelkedéssel fejezte be a napot viszont a 0,3-0,3 százalékkal dráguló Mol és a Richter, valamint a 0,8 százalékkal megugró OTP. Az Egis kurzusa 1,6 százalékkal mérséklődött annak ellenére, hogy a CIB elemzője a kisebbik gyógyszergyártót hosszú távon vételre javasolta. Gyengült még a BorsodChem, a Graphisoft és a Zwack is.
A BUX emelkedésével ellentétes mozgást mutatott tegnap a forint a bankközi devizapiacon: a magyar fizetőeszköz az euróval szemben 276,80-es határig gyengült, ami havi mélypontja is lett egyúttal.
Így gombolt le Magyar Péter ötvenmilliót a Tisza-szavazókról