Egyetlen göteborgi magyar medál

Zsivoczky Attila péntek esti bravúrját, tízpróbában szerzett ezüstérmét a hét végén nem követte további magyar érem, így hazánk ezzel a medállal búcsúzott a svédországi Göteborgtól s a 19. atlétikai Európa-bajnokságtól. Az érem- és ponttáblázatot hatalmas fölénnyel nyerték az oroszok.

2006. 08. 13. 23:00

Amikor rúdugrásban az eső ellenére is sikerült beállítanom eddigi legjobb eredményemet, majd gerelyben egy métert javítottam az egyéni csúcsomon, kezdtem hinni, hogy érem is lehet a dologból – idézte fel a tízpróbaverseny kulcspillanatait az Eb egyetlen magyar érmese, Zsivoczky Attila. A záró 1500 méteren aztán lehajrázta az orosz Drozdovot és Pogorelovot, hogy utána felhőtlenül ünnepelhessen az aranyat elhódító edzőpartnerével, a cseh Roman Sebrlével.
Hasonló örömre készültünk Pars Krisztián esetében is, ám a kalapácsvetés szombati döntőjében versenyzőnk csalódást okozott. Már a bemelegítés alatt meggyűlt a baja a dobóketreccel, aztán három kísérletét is a hálóba vágta, ami megengedhetetlen pazarlás egy Eb-döntőben. Legjobb dobása 78,34 métert ért, ami végül csak a 6. helyre volt elegendő, ám a Pars által megfogalmazott tanulság más miatt figyelemre méltó. „Ezúttal is bebizonyosodott: nem szabad nekem lazázni, biztonsági dobással kezdeni. Oda kell állnom, s megpróbálnom már elsőre minél nagyobbat dobni. Csak magamat okolhatom” – mondta a szombathelyi dobó.
Váratlanul édeset csepegtetett viszont a szombati napunkba Kiss Dániel, aki már az előfutamban is tapasztalt módon szerepelve (gyenge rajt, jó futás) bejutott a 110 gát döntőjébe. Ott sem vallott szégyent, 13,77 másodperccel az ukrán Gyemigyjukot megelőzve a 7. helyen ért célba. Papp Krisztinától viszont többet vártunk, a mezőny harmadik eredményével rajtoló futónő idei legjobbjától több mint hat másodperccel elmaradva, 15:16,85 perces idővel a 8. helyen végzett az 5000 méteres síkfutásban.
A női távolugrás döntője Vaszi Tündével kezdődött, de a 34 éves atléta 649 centis ugrása csak a 9. helyhez volt elegendő – messze a müncheni bronzéremtől. A diszkoszvetők minősíthetetlen teljesítményt nyújtottak, a döntő legvégén végeztek, úgy, hogy Máté Gábor erejéből csak 57,35 méterre futotta, de Varga Roland is éppen csak túljutott a hatvanas határon (60,12).
A hét végére beköszöntő igazi göteborgi időjárás, a gonosz, apró szemű eső ugyan a kiemelkedő eredmények nagy ellensége volt, de az Eb ettől még remek versenyekkel zárult. Svéd helyett belga fiesztává alakult például a péntek este, amikor Susanna Kallur gátgyőzelme után mindenki Kajsa Bergqvist sikerét várta magasugrásban. A svédekre „szabott” számot azonban váratlanul Tia Hellebaut nyerte, s honfitársa, Kim Gevaert elsőként futott be 200 méteren. Így a stadion által remélt Kallus–Bergqvist duó helyett az atlétikai arénákban ritka zászló alatt fényképeztette magát két boldog belga hölgy.
Az Európa-bajnokság orosz dominanciát hozott, a szbornaja 34 érmet gyűjtött, amelynek nagy részét a nők szerezték, 11-et „vállalva” a 12 aranyból. Heten védték meg négy évvel ezelőtti címüket, a svédek nagy kedvence, a hármasugró Christian Olsson mellett a francia Mehdi Baala (1500 m), a spanyol Marta Dominguez (5000 m) és Francisco Fernandez (20 km gyaloglás), az izraeli Alex Averbuh (rúdugrás), a svéd Carolina Klüft (hétpróba) és a cseh Roma Sebrle (tízpróba). München magyar érmesei irigyelhetik őket.

Hét végi győztesek. Nők, 1500 m: 1. Tomasova (orosz) 3:56,91 p; 5000 m: 1. Dominguez (spanyol) 14:56,18 p, … 8. Papp Krisztina 15:16,85; maratoni: 1. Maisch (német) 2:30:01 óra; 3000 m akadály: 1. Turava (fehérorosz) 9:26,05 p; távol: 1. Kolcsanova (orosz) 6,93 m, … 9. Vaszi Tünde 6,49; gerely: 1. Nerius (német) 65,82 m; rúd: 1. Iszinbajeva (orosz) 480 cm, … 11. Molnár Krisztina 430; súly: 1. Horonyenko (fehérorosz) 19,43 m; 4´100 m: 1. Oroszország 42,71 mp; 4´400 m: 1. Oroszország. 3:25,12 p. Férfiak: 110 m gát: 1. Olijar (lett) 13,24 mp, … 7. Kiss Dániel 13,77; 800 m: 1. Som (holland) 1:46,56 p; 5000 m: Espana (spanyol) 13:44,70 p; maraton: 1. Baldini (olasz) 2:11:32 ó; hármas: 1. Olsson (svéd) 17,67 m; rúd: 1. Averbukh (izraeli) 5,70 m; diszkosz: Alekna (litván) 68,67 m, … 11. Varga Roland 60,12, 12. Máté Gábor 57,35; kalapács: 1. Tyihon (fehérorosz) 81,11 m, … 6. Pars Krisztián 78,34; 4´100 m: 1. Nagy-Britannia 38,91 mp; 4´400 m: 1. Franciaország 3:01,10 p.