Fizetni kelljen a jelenleg térítésmentesen kapható gyógyszerekért – ezt az elképzelést elfogadhatónak tartották az Egészségügyi Minisztérium és a gyógyszergyártók képviselői is tegnapi egyeztetésükön. A szaktárca szerint ez megvalósítható volna úgy, hogy közben az ártámogatási rendszert is átalakítják. Az egyik, úgynevezett dobozdíjas elképzelés szerint három összeget határoznának meg: 100, 600 és 1200 forintot, s bármelyik tb-támogatott orvosságot írja föl az orvos, a betegnek a három összeg valamelyikét kellene fizetnie a patikában. A százforintos árkategóriába sorolták volna a jelenleg térítésmentes medicinákat. A dobozdíjas módszert azonban a gyártói szövetségek nem támogatták, inkább a jelenlegi százalékos és fix összegű támogatási rendszer továbbcsiszolását javasolták – tájékoztatta lapunkat Tóth Judit, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének szóvivője.
Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke úgy fogalmazott: a tervek szerint száz forintot kellene fizetni a jelenleg térítésmentes és a közgyógyellátással igényelt szerekért. Ennyibe kerülnének a most nagyon olcsó – néhány tíz forintba kerülő – készítmények is. Székely Krisztina szerint így visszaszorítható az indokolatlan fogyasztás, ám a térítési díjat csak alacsony összegben szabad meghatározni, hogy ne korlátozza a valódi igényeket. Ezzel éreztetni lehetne, hogy a gyógyszer érték, azaz nem kerülhet kevesebbe, mint egy doboz gyufa – tette hozzá. A tegnapi egyeztetés elvileg az egészségügy problémáit taglaló Zöld könyvről szólt a felek között, a gyártók azonban csak az őket érintő kérdésekben kívántak tárgyalni. A cégek képviselői sajnálták, hogy a miniszter nem volt jelen a megbeszélésén (Molnár Lajos szabadságát tölti – a szerk.).
Csütörtökön lapzártánk után ért véget a minisztérium és a Magyar Gyógyszerészkamara (MGYK) tárgyalása. Ezen kiderült: az MGYK elutasítja a kormány patikaliberalizációs terveit. Horváth Ágnes, a minisztérium szakállamtikára ismét megerősítette a kormány liberalizációs terveit: enyhítenénk a patikaalapítás kötelmeit, és szeretnénk, ha bizonyos gyógyszereket, például fejfájás-csillapítót például a benzinkutaknál és a hipermarketekben is lehetne kapni. A tervek szerint megszűnne az a kötöttség is, hogy csak ötezer lakosonként lehet patikát nyitni, illetve hogy két ilyen intézmény nem lehet 250 méternél közelebb egymáshoz. Csökkentenék a gyógyszerészek által kötelezően előírt patika-tulajdonrészt is. 2002 óta csak úgy lehet új patikát nyitni, ha annak legalább 50 százaléka egy gyógyszerész képesítésű személyé. A régi patikáknál év végéig kell megteremteni ezt a tulajdoni hányadot. Az intézkedésektől alacsonyabb árakat és jobb patikaellátottságot remélnek.
Hávelné Szatmári Katalin, az MGYK elnöke szerint viszont pont az ellenkezőjét okoznák a tervezett intézkedések: nagykereskedői érdekeltségű patikaláncok kialakulását, ami jelentős drágulást eredményezne. A kistelepülésen lévő tulajdonosok pedig megszüntetnék ottani patikájukat, s helyette a városban nyitnánk újat, ami tovább rontaná a vidék ellátottságát. Ezért mereven elutasítják a terveket, sőt lakossági ellenkampányba kezdenek, például szórólapokat terjesztenek, amelyeken a liberalizáció káros hatását mutatják be. Rendkívüli küldöttközgyűlést is összehívnak a jövő hétre, hogy a további lépésekről tárgyaljanak.
Közben a Népszabadságban fizetett hirdetést jelentetett meg egy Gyógyszerészek Érdekvédelmi Egyesülete nevű szervezet, amely a közleményben bírálta az MGYK-t, mondván: a kamara a patikatulajdonosok egy szűk körének képviselőjévé vált, nem képes megjeleníteni a gyógyszerészek döntő többségének érdekeit. Az egyesület, amelyhez eddig állításuk szerint 31 gyógyszerész csatlakozott, az MGYK-val szemben támogatja a kormány patikaalapítás könnyítésével kapcsolatos elképzeléseit. Támogatjuk a gyógyszertárak közötti verseny kizárását szolgáló szabályok feloldását és a verseny korlátozásában érdekelt kamara kötelező tagságának megszüntetését – írják. Az egyesület csak egy e-mail címet adott meg elérhetőségként, de kérdésünkre lapzártánkig nem érkezett választ.
Agyhalottnak, Soros-ügynöknek nevezi saját EP-képviselőit Magyar Péter - itt az újabb hangfelvétel!