Viszlát, euró!

2006. 08. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak a bizonytalanság a biztos az euró magyarországi átvételével kapcsolatban. Mert hiába indít a miniszterelnök ötpárti hadjáratot a konvergenciaprogramról – az egyeztetés tegnap az SZDSZ-nél kezdődött –, ha a kormány nem eltökélt a közös uniós valuta bevezetésének ügyében. Amúgy Gyurcsány Ferenc arról győzködte a szabad demokratákat, hogy 2008–2010 között helyreáll a gazdasági egyensúly, az eurót ehhez képest plusz két éven belül lehet bevezetni. Ugyanakkor a Magyar Rádiónak adott interjújában azt fejtegette: az időpont kérdését szerinte csak az egyensúlyi program teljesítését követően lehet feltenni. Egyébként milyen program az, amely nem tartalmaz konkrétumokat? Fából vaskarika.
Pedig – gyakorlatilag és elméletileg – a magyar euró lenne az egyetlen kézzelfogható gazdasági haszna európai uniós csatlakozásunknak. Ha már a pénz nem úgy csordogál a brüsszeli közös kasszából, mint azt korábban reméltük.
De miért is olyan fontos az euró? Nos, az euró átvételével gyakorlatilag megszűnnének az árfolyamkockázatok, a közös nyugat-európai pénz – az évtizedek óta várt – árstabilitást hozná el, és a gazdaság is jobban fejlődne. Hiszen a mindenkori kormánynak hivatalból muszáj alacsony szinten tartania a hiányt, az államadósságot és az inflációt. Ám ezen a területen – mint azt a parlamenti választások második fordulóját követően mindenki tudja – bizony felettébb rosszul állunk. Üres az államkassza, dagad az államadósság, pörög az infláció…
Senki nem firtatja, hogy nem kis dolog feladni a hazai fizetőeszköz függetlenségét. De az utóbbi hetekben-hónapokban vagy éppen a napokban bekövetkezett forintgyengülés valószínűleg sokakat győzött meg arról, hogy nemzeti fizetőeszközünk milyen gyenge alapokkal rendelkezik. És mennyire támadható.
Rég nem kérdés, legyen-e magyar euró. Ráadásul a mi helyzetünk különleges. Részint azért, mert hazánk nyitott gazdaságú ország – az itthon megtermelt javak jelentős része kivitelre megy. Másrészt azt, hogy bevezetjük az eurót, a kormány vállalta, amikor aláírta az uniós csatlakozásról szóló szerződést. Harmadrészt van egy sajátos gondunk: a devizahitelek. Nemcsak a lakosság, de a hazai cégek jelentős része is euróalapú kölcsönben adósodott el, és pengeti vissza havi törlesztőrészletét. Utóbbiak sokáig abban bíztak, hogy néhány éven belül hazánk is tagja lesz az euróövezetnek, s így nem kell aggódni azért, mi lesz a forint árfolyamával.
Aki esetleg már elfelejtette volna, az Orbán-kormány idején az euró meghonosításának időpontja 2007–2008 volt, amit a Medgyessy-kormány tolt ki 2010-re. A jelek szerint a jogelőd kabinet által belőtt időpontot már nem tudja tartani a Gyurcsány-kormány. Pardon, mint utaltunk rá, már céldátumunk sincs, aminek hátterében természetesen az áll, hogy a kormány képtelen teljesíteni az előírt pénzügyi feltételeket.
Jobban állnak a közeli országok. Például Szlovénia már jövőre bevezetheti az eurót, Szlovákia pedig hitet tett a 2009-es euró mellett. A csehek 2010-ben térhetnek át a közös uniós valutára, a balti államok még előbb: valószínűleg 2008-ban. Elemzők szerint Magyarország legjobb esetben is 2013–2014-ben vezetheti be az eurót.
A legnagyobb problémát persze az jelenti, hogy hazánk egy saját maga által vállalt célt nem tud teljesíteni, ami bizony nagy pech a világ szemében. Hiszen elveszik az ország hitelessége, egy hiteltelen állam pedig nem fejlődőképes, egy idő után pedig csak magas kamatok mellett kaphat kölcsönt. Eközben az államadósság finanszírozása a leminősítések következtében megdrágulhat.
Viszlát, euró? Keserves lesz a kijózanodás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.