Közel 300 milliárd forintnyi friss tőke érkezett augusztus hónapban a Bamosz által kezelt befektetési alapokba – nyilatkozta a Bamosz elnöke, Holtzer Péter. A befektetők főként a nyílt végű alapokat, az ingatlanalapokat, a garantált alapokat és az alapok alapjait kedvelték. A részvény- és a pénzpiaci alapok iránt viszont nem volt nagy érdeklődés. Holtzer Péter rámutatott: a kamatadó bevezetése előtti roham és a befektetések iránya jól mutatja, hogy a lakosság jelentős része a hosszú távú invesztícióban gondolkodott. Az, hogy a legtöbb pénz nem a pénzpiaci alapokba vándorolt, arra utal, hogy a banki betétekből nem egy hasonló konstrukciójú alapokat választották a befektetők, azaz átgondolt stratégiát követtek az állampolgárok. Az alapok összvagyonának 64 százalékát kitevő nyilvános, nyílt végű értékpapíralapok száma kilenccel, vagyonuk 7,7 százalékkal nőtt. Augusztusban 105,5 milliárd forintot fektettek az alapokba, a hozamok pedig 4,8 milliárd forinttal növelték a vagyont. Az ingatlanalapok száma nem változott, a húsz alap vagyona a hónap végén 548 milliárd forintra nőtt, arányuk az összvagyon immár 23 százaléka.
A 27 százalékos havi bővülésből 114,5 milliárd forintot az új befektetések, míg egymilliárd forintot az alapok teljesítménye eredményezett. A hazai ingatlanalapok alapjai valamivel gyorsabban, 28 százalékkal nőttek, vagyonuk már meghaladja a 109 milliárd forintot is. A likviditási alapok, az alapok alapjai és a garantált alapok mellett az ingatlanalapok voltak a kamatadó előtti roham fő nyertesei, így a hónap végére már nettó vagyonban is – azaz a hazai ingatlanalapok alapjai miatti duplikációt leszámítva – is megelőzték a kötvényalapokat.
A zártkörű értékpapíralap száma kettővel, a 7 alap vagyona 27,5 százalékkal nőtt, ennek oka elsősorban a két új zártkörű garantált alap, illetve a részvényalapok tőkevonzása. A hónap végén az alapok vagyona 67 milliárd forint volt, ez az összvagyon 2,8 százaléka. E hónapban hét új garantált alap indult, kettő futamideje pedig lejárt, így augusztus végén 62 létezett. Ezek összvagyona a hónap végén meghaladta a 241 milliárd forintot, ami az összvagyon tíz százaléka. A garantált alapok 27 százalékos havi növekménye az 53,5 milliárd forint új befektetésnek köszönhető, míg a piaci teljesítmények 2,2 milliárd forinttal csökkentették a vagyont. Ahogyan Holtzer Péter, a Bamosz elnöke rámutatott, augusztus hónapban a részvényalapok iránt nem volt akkora érdeklődés, mint a garantált vagy ingatlanalapok iránt, így a részvényalapok száma csak eggyel, vagyonuk is csak 7,4 százalékkal nőtt. Az előző hónap végén a 35 alap vagyona meghaladta a 274 milliárd forintot. Az új befektetések augusztusban 17 milliárd forinttal, a hozamok 1,6 milliárddal növelték a vagyont. Bár a tiszta részvényalapok vagyona 1,1 százalékkal csökkent, a részvényalapok vagyonának 85 százalékát kitevő részvénytúlsúlyos alapoké 9 százalékkal nőtt. Az új befektetéseknek köszönhetően a leggyorsabban az ázsiai és európai részvénytúlsúlyos alapok nőttek. Az elmúlt hónapban a befektetési alapokba érkező tőkéről elmondhatjuk, hogy jelentős tőkeátcsoportosítás történt a lakosság részéről. A kamatadó bevezetése következtében a bankbetétekből jelentős tőke áramlott ki és került át a befektetési alapokba.
Újabb részletek derültek ki a budapesti hajóbalesetről, óriási az anyagi kár