Egymillió forint ágyanként az ápolási otthonoknak?

Finanszírozási eszközökkel is ösztönöznék a kórházakat arra, hogy aktív betegellátás helyett ápolással és rehabilitációval foglalkozzanak. Egy javaslat szerint költségvetési pénzt, ágyanként körülbelül egymillió forintot kaphatnának az átalakítást vállaló intézmények. Ősszel véglegesítené a kormány az új egészségügyi struktúrát – közölte tegnap Molnár Lajos egészségügyi miniszter a Liberális Egészségügyi Tanács ülése után.

2006. 09. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A rendszer átalakítását nem most kezdtük előkészíteni. Számos terv van a fiókban, minden eddigi kormány foglalkozott ugyanis a kérdéssel. A terveket most finomítjuk, egyeztetünk szakértőkkel és önkormányzati vezetőkkel – mondta a szaktárca vezetője. Őszre elkészülhet az új struktúra, s megkezdődhet az átalakulás – hangsúlyozta. Akkorra kiderülhet, lesz-e kórházbezárás, illetve központilag elrendelt intézményi profilváltás.
Molnár Lajos megfogalmazása szerint a cél, hogy amire szükség van az egészségügyben, az jobban működhessen, amire meg nincs, az alakuljon át. A miniszter úgy látja: a legnagyobb gond ma, hogy túl sok az aktív kórházi ágy, míg ápolásra, rehabilitációra és krónikus ellátásra nincs elegendő. Az átalakulást finanszírozási eszközökkel is segítenék. Úgy tudjuk, egy javaslat szerint ágyanként körülbelül egymillió forintot kaphatnának a fekvőbeteg-ellátó intézmények az átalakított férőhelyek után. Molnár Lajos erre annyit mondott: ez csak egy javaslat a sok közül.
*
Arra az újságírói kérdésre, hogy az aktív kórházak közül mennyit tartanának meg az új szerkezetben, a miniszter közölte: „Nem megszüntetni kívánunk kórházakat, hanem átalakítani, hogy mindenütt legyen egyenlő hozzáférés, és minden egészségügyi feladatra legyen ellátóhely”. Leszögezte: minden intézménynek helye lesz, legfeljebb néhánynak részben vagy egészben más lesz a feladata.
Mikola István fideszes politikus (lásd keretes írásunkat) sajtótájékoztatóján tett felvetésére, miszerint élőlánc-demonstrációkra kell számítani a lakossági tiltakozások miatt, a miniszter azt válaszolta: korábban éppen a Fidesz szakpolitikusai beszéltek 60–80 sürgősségi kórházról. – Mi is azt mondjuk, hogy körülbelül ennyi kell – szögezte le.
– Egyelőre az Egészségügyi Minisztérium nem kezdeményezett tárgyalást a Magyar Kórházszövetséggel a struktúraváltás konkrét kérdéseiről – mondta Golub Iván, a szervezet elnöke. Hozzátette: egyszeri pénzjuttatással nehéz lesz ösztönözni az átalakulást, miközben nyártól a krónikus és rehabilitációs ellátás finanszírozását is jelentősen csökkentették. Golub Iván szerint a kórházak többsége csak akkor él majd az átalakulás lehetőségével, ha kényszerítik az aktív ellátás megszüntetésére, illetve ha jelentősen javítják ennek a területnek a finanszírozását.

Mikola: ne riogassanak! Mikola István volt szakminiszter felszólította az egészségügy kormányzatot, hogy sürgősen hagyja abba a kórházbezárásokról szóló kiszivárogtatásokat, mert ezzel rémületet kelt a lakosságban. A politikus szerint a jelentősebb kórházak közelében élők élőlánc-demonstrációkon gondolkodnak. Kérdésre válaszolva azt mondta: nem tudja, milyen megmozdulásokat szerveznek, de úgy véli, hogy az előkészítetlen kórházbezárások biztosan lakossági demonstrációkhoz vezetnek. Hozzátette: a gyógyszerészek a patikaliberalizáció miatt szintén demonstrációra készülnek, de véleménye szerint az egészségügy más területein is készülődés van.
– A kormány megy előre, mint a vak ló, nem érzi azokat a veszélyeket, amelyeket a puccsszerű bejelentések, a rémhírkeltés okoz – fogalmazott Mikola István.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.