Januártól vizitdíjat fizetünk

Bevezetik a vizitdíjat, így szinte mindenkinek fizetnie kell, ha orvoshoz fordul – döntött a kormány. Megszüntetik a gyógyszerek 100 százalékos társadalombiztosítási támogatását, tehát az eddig térítésmentesen kapott orvosságokért is fizetni kell majd. Szigorodnak a nyugdíjazás szabályai is, és a kormány a települések és a megyék támogatásának csökkentésével akarja kikényszeríteni a kistérségi és regionális társulásokat. A kabinet tegnap elküldte Brüsszelnek a konvergenciaprogramot.

2006. 09. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elkötelezte magát a kormány az egészségügyi reform mellett, s a legfontosabb kérdésekben döntéseket is hozott – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a kabinet kétnapos, balatonőszödi ülése után. – Alapkérdésekben döntött a kormány, a részletes szabályokat a tárcáknak kell kidolgozniuk a következő hetekben, hónapokban – tette hozzá Molnár Lajos egészségügyi miniszter.
Január 1-jétől 300 forintos vizitdíjat kell fizetni, ha orvoshoz fordulunk. Ennyibe kerül majd egy találkozó a háziorvossal, s ennyit kell fizetni alkalmanként a járóbeteg-szakrendelőben. Szintén 300 forint lesz a kórházi bennfekvés napidíja is. Nem kell majd fizetni a jogszabályban meghatározott szűrővizsgálatokért és az állampolgári jogon járó szolgáltatásokért, például a sürgősségi és a járványügyi ellátásért. A vizitdíj és a kórházi napidíj megfizetése alól csak a hat éven aluli gyermekek mentesülnek teljesen, kedvezményt viszont aránylag sokan, több mint hárommillióan kapnak. Kedvezményezettek azok az egy-két gyermeket nevelők, akik rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülnek, illetve azok a sokgyermekesek és nyugdíjasok, akiknél a családban az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a nyugdíjminimum kétszeresét, azaz körülbelül 50 ezer forintot. Nekik a 300 forint kétharmadát, azaz 200 forintot visszatérítenek. Szintén 200 forintos visszatérítést kapnak a munkanélküliek, a gyesen lévők, a rendszeres szociális segélyben vagy ápolási díjban részesülők. Egyelőre nem tudni, hogy a visszatérítést miként kapják meg az érintettek.
*
A kormány döntése szerint maximálják, hogy vizitdíj, illetve kórházi napidíj címen összesen mennyi pénzt lehet évente elkérni egy embertől. Ezt a kabinet 15 ezer forintban határozta meg. Az évente fizetett összeg a háziorvosnál, a szakrendelőben és a fekvőbeteg-ellátó intézményben külön-külön nem lehet több 6 ezer forintnál. (Ez azt jelenti, hogy 20 alkalom, illetve 20 kórházban töltött napért biztosan fizetni kell.) Az így befolyt pénz teljes egészében a szolgáltatóknál marad, s azt például fejlesztésre, bérre fordíthatják. A kormány az indokolatlan orvos–beteg találkozások számának csökkentésével indokolta az önrészfizetésre vonatkozó döntést. A kabinet azt reméli, hogy ez kiváltja a hálapénzt is. A háziorvosnál és a szakrendelőben egyszerűsített nyugtát, bizonylatot adnak a befizetett összegről, míg a kórházban részletes számlát kapnak majd a betegek. Ezen számukra is érthető formában szerepel majd, hogy milyen beavatkozásokat számol el az intézmény a biztosítónak, s mekkora összegben.

Gyógyszerárak: Megszűnik az ingyenes gyógyszer: az eddig 100 százalékos társadalombiztosítási támogatással, azaz térítésmentesen kiváltható készítményekért 300 forintot kell majd fizetni jövő évtől. A kormány döntése értelmében a teljes ártámogatási rendszert átalakítják. Ennek fő szempontja, hogy az azonos hatóanyagú, egyenértékű medicinák közül lehetőleg az olcsóbbat használják a betegek. Különféle finanszírozási módszerekkel, például az azonos hatóanyagúaknál a túl drágának minősített medicinák tb-támogatásának megvonásával megpróbálják megfékezni az állami kiadások növekedését. Az intézkedés részletei azonban nem ismertek. Valószínűsíthető, hogy mindez nagyon sok gyógyszer esetében a betegek által fizetett térítési díjak emelkedésével jár majd. A kabinet úgy határozott, hogy gyógyszer-gazdaságossági törvényt kell alkotni. Ebben szabályozzák majd azt is, hogy miként kerülhet be egy-egy készítmény a tb-támogatotti körbe. A fő szempont Molnár Lajos szerint az átláthatóság és a nyilvánosság lesz. A szaktárca vezetője hangsúlyozta: az orvosok felírási szokásait is befolyásolni kell gazdaságossági szempontok alapján, részleteket azonban erről nem közölt. A kormány döntése értelmében nem vezetnek be receptdíjat, azaz nem kell majd minden vény beváltása után a térítési díjon kívül külön fix összeget fizetni.

Patikán kívüli gyógyszerek: Bizonyos recept nélkül kapható gyógyszereket jövő évtől nem csak a patikákban lehet megvásárolni. Molnár Lajos úgy fogalmazott: alapvető orvosságokat, például láz- és fájdalomcsillapítót, köhögés és allergia elleni szereket vagy orrcseppet hipermarketekben vagy benzinkutaknál is lehet majd kapni. A gyógyszerforgalmazásra ezeknek a kereskedelmi egységeknek külön engedélyt kell kérniük. Az orvosságok nem kerülhetnek mondjuk a mosóporok mellé a polcon, elkülönítetten, de nem feltétlenül zárt helyen kell majd azokat kínálni.
Egyszerűsödnek a patikaalapítás szabályai. Megszűnik például az a korlátozás, hogy csak meghatározott számú lakosonként lehet új gyógyszertárat nyitni, s azoknak egymástól adott távolságra kell lenniük. Az továbbra is előírás lesz, hogy csak gyógyszerész végzettségű személy résztulajdonlásával lehet patikát alapítani.

Új felügyelet alakul: Januártól létrejön az egészségbiztosítási felügyelet, amely az évi 1500 milliárd forintos egészségbiztosítási kiadások elköltését felügyeli majd, s ellenőrzi a szolgáltatások minőségét is. Az új szervezet vezetőjét a miniszterelnök nevezi ki. Az egészségügyi intézmények munkájának minősítési rendszerét, illetve az adatok nyilvánosságra hozatalát is ez a szervezet koordinálja majd.

Kamarai tagság: Jövő évtől megszűnik a kötelező kamarai tagság az egészségügyben.

Biztosítási csomagok: Szeptember 30-ig elkészül a javaslat arról, hogy a jövőben pontosan mely ellátások (például sürgősségi, járványügyi ellátás, védőoltások) járjanak állampolgári jogon, azaz továbbra is ingyenesen. Meghatároznák, hogy mely beavatkozások tartoznának a kötelező biztosítási csomagba (ezeket vizitdíj, illetve kórházi napidíj ellenében lehetne igénybe venni), és melyeket kaphatnák csak kiegészítő biztosítás, vagy valódi térítési díj ellenében.

Csökken a reáljövedelem: Gyurcsány Ferenc azt szeretné, ha „az ország döntő többsége egyetértő támogatással venné körül” a konvergenciaprogramot és az ebben foglalt reformokat. A tájékoztatón bejelentették, hogy a konvergenciatervet tegnap, néhány perccel 14 óra előtt elküldték Brüsszelbe. A program szerint jövőre csökken a lakosság reáljövedelme, és 2008-ban is csak a reálkeresetek szinten maradásával számolnak. A gazdasági növekedés 2007–2008-ban „átmenetileg” 2–3 százalékra mérséklődik. A program 2009– 2011 között számol a gazdaság és az életszínvonal tartós növekedésének megindulásával. Magyarország 2011–2013 között vezetheti be az eurót a dokumentum szerint.
Az egészségügyi reformon kívül a konvergenciaprogram része a nyugdíjrendszer átalakítása is. Kiss Péter munkaügyi miniszter hézagos tájékoztatót adott a tervezett változtatásokról. Igaz, az ígéretek szerint hétfőn részletesen beszámol ezekről. Annyi kiderült: emelkedni fog a nyugdíjkorhatár. Az öregségi nyugdíj csak akkor jár majd, ha valaki „megszűnik” dolgozni. Aki tehát a korhatár elérése után is munkát vállal, nem kap majd nyugdíjat, sőt nyugdíjjárulékot is vonnak tőle továbbra is. Ez év végén megszűnik a korkedvezményes nyugdíj mai feltételrendszere. A fegyveres szervezeteknél a korkedvezményes nyugdíjba vonulást módosítanák, emelnék a korhatárt, amely csak azokat nem érintené, akiknek 20 éves szolgálati viszonya már van. A rokkantnyugdíjazás esetében új orvosszakértői minősítő rendszert vezetnek be, és a rehabilitáció intézményrendszere csak azoknak járna alanyi jogon, akik a harmadik kategóriába tartoznak.
A kétnapos kormányülés témája volt még az önkormányzati és közszolgálat reform. Draskovics Tibor, az államreform-bizottság vezetője a tájékoztatón bejelentette, ellenzéki támogatás híján a kormány finanszírozási eszközökkel fogja kikényszeríteni a kistérségi és regionális társulások létrehozását. Csökkentik az önkormányzati normatívát és ezeknek az összegét is. A támogatások csökkentése mind a településekre, mind pedig a megyékre vonatkozik, és a kabinet szándékai szerint már a jövő évi költségvetésben bekövetkezik. Újabb változtatás, hogy jövő év szeptember elsejétől az oktatással kapcsolatos juttatások a tanévhez igazodnak majd.
Gyurcsány lapunk kérdésére, miszerint a kabinet foglalkozott-e azzal, hogy ki a felelős az ország jelenlegi helyzetéért, illetve azért, ha az unió nem fogadja el a konvergenciaprogramot, vagy nem tudjuk teljesíteni a feltételeket, elmondta: „a kormány minden esetben megvizsgálja a felelősség kérdését, és ha lát felelősséget, azt megállapítja”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.