Nem számítottak az elemzők arra, hogy a magyar piac olyan jelentős esést produkál a kőolajár csökkenésének köszönhetően, mint azt tegnap tette. A BUX tegnap zárásra 3,19 százalékot zuhant. Nyitásra már közel 200 pontos veszteséget halmozott fel az index, majd napközben tovább növelte veszteségét. A zuhanás ellenállás nélkülinek tűnt. Azt sem lehet tudni, hogy folytatódik-e a trend, vagy csak a záráskori gongszó tudta megszakítani a folyamatot.
A magas, 29,7 milliárd forintos forgalom jól jelezte, hogy eladói nyomás nehezedett a piacra. A legnagyobb volumenben a 3 százalékkal beeső Molra érkeztek kötések. A befektetők azért kezdték eladni a Mol-papírokat, mert a nyersolaj ára tegnap régen nem látott mélységekbe esett vissza. A csökkenő olajárakat nem csak a Mol részvényei sínylették meg, a nemzetközi piacokon jelen lévő kitermelő társaságok kurzusai is lefelé mozogtak. A Mol tőzsdezárás után jelezte, hogy igazgatósági hatáskörben döntöttek a társaság tőkeemeléséről.
Az olajipari papíroknál nagyobb zuhanást produkált a Richter. A magyar piacon jelen lévő nagyobbik gyógyszergyártó papírja 4,4 százalékkal lett olcsóbb. Meglepetésre az Egis 1,7 százalékkal értékelődött csak le. Az OTP 3,38 százalékot, a Magyar Telekom 2,3 százalékkal csúszott vissza. A tegnapi kereskedés nem kedvezett a kis forgalmú részvényeknek sem, így az Elmű, az Émász és a Rába ára is lefelé mozgott. Drágulással zárt viszont a Graphisoft, a Danubius és a TVK is.
A BUX beesése mögött a szerdai napon közzétett amerikai Fed-jelentés is áll. A tengerentúli jegybank szerepét betöltő szervezet szerint az amerikai gazdaság nem a várt ütemű növekedést mutatja, sőt lelassult a tengerentúli bővülés. Az elemzésből arra lehet következtetni, hogy a Federal Reserve a következő, szeptember 20-i ülésén kamatemelésről dönthet. Az amerikai kamatok emelkedése következtében a kelet-közép-európai parkettekről elindulhat a tőke átcsoportosítása a biztonságosabb amerikai piacok felé.
Kiderült, hogyan bukott le Till Tamás gyilkosa