Nehezen elviselt testi-lelki pofonok

Egy vereség után visszavonulni inkább magyar sajátosság, mintsem világtendencia a profi bokszban. Kedden, mint hírt adtunk róla, Nagy János, a sportág egyik számottevő alakja mégis így tett. Mérlege 24 győzelem, 1 vereség, kora 31 év, nincs krónikus sérülése vagy más baja, azaz érthetetlen a lépése. Ám máris érthető lesz, ha a sajátos magyar körülményeket számba vesszük.

2006. 09. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olimpiai 5. hely, Eb-bronz, magyar bajnoki címek – Nagy János jó kis amatőr bunyósként, minden körülmények között hozta a színvonalas teljesítményt. Profiként szintén ez jellemezte 24 nyertes meccsen át, miközben kétszer is legyőzte a Kovács Istvánt kiütő, őt magát az atlantai olimpián kipontozó Julio Pablo Chacónt. Most aztán Jani éppen úgy, az emberben kétségeket hagyva vonult vissza, mint tette azt 2002 áprilisában a nagy „siker-Kovács”.
A fordulópontnak mindkét versenyzőnél egy vereség bizonyult. Kokóét már említettük, Chacón 2001 júniusában látványosan padlóra küldte őt a Kisstadionban, a következő két nyertes meccse már nem osztott, nem szorzott. Még nem töltötte be a harminckettőt, amikor abbahagyta. Elsősorban talán azért, mert az akkor már hat éve veretlen kiválóságnak megrendült a magába vetett hite, nem érzett magában elég erőt, hogy visszakapaszkodjon a csúcsra. Hozzátehetjük, a hazai miliő, a média sem igazán inspirálta, amely az értéktelen győzelmet, a veretlenségi mítoszt eladhatóbbnak tartotta-tartja, mint a vereség utáni értékes visszatérést.
Nagy Jani sosem járt a csúcson, csak a közelében. Jó menedzseléssel és persze jó boksszal a hivatásosok között első magyarként küzdhetett komoly szervezet vb-címéért az Egyesült Államokban, ám májusban Jorge Barrios ellen 49 másodperc alatt szertefoszlott az álom. S még csak nem is annyira az övé, hanem a környezetéé. Csonttörő ötéves veretlenségre tett pontot, ám benne Kováccsal ellentétben nem uralkodhatott el a legyőzhetetlenség érzése, már amatőr múltja miatt sem. Vele a magyar viszonyok „végeztek”, menedzsere és edzője összeveszett a kudarcon, a bunyósnak pedig nem volt ereje őrlődni közöttük. A szegényes hazai kínálat miatt nem tudott váltani, inkább hagyta az egészet, 31 évesen.
Ezúttal sajnos a sajátos „magyar virtus” győzedelmeskedett a világtendencia felett, hiszen a hivatásos ökölvívásban nem jellemző egy becsúszott kudarc után, az erő teljében abbahagyni, sőt negyven felett is visszatérnek a nagyok (Foreman, Holyfield). A 17 súlycsoport aktuális világranglistája közül csak négyet vezet veretlen versenyző, a legjobb tíz között sem tolonganak a makulátlan mérlegűek. Minden idők rangsorában még egyértelműbb a kép, mindenütt van veresége a legjobbaknak, legyen az Joe Louis, Muhammad Ali, Archie Moore, Carlos Monzon, De La Hoya, Willie Pep, Barrera vagy Morales. A régi és új példákat napestig sorolhatnánk, szinte mindenki tudja, milyen ténylegesen és képletesen a padlóról felállni. Kovács és Nagy nem tudhatta meg, nem feltétlenül csak a maguk hibájából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.