A megbeszélés után szinte azonnal nyilatkozatháború indult.
A miniszter közleményében azt írta: arra kérte a köztestület elnökségét, hogy délután három óráig (később ezt négy órára módosították) vonja vissza a sztrájkfelhívást, ez esetben eltekint az újabb bírósági eljárás megindításától.
*
S ha elfogadják a kormánydöntés alapelveit, akkor azonnal megkezdődhetnek a tárgyalások a végrehajtás jogszabályainak részleteiről – állt az ajánlatban. Hávelné Szatmári Katalin viszont úgy pontosított: a miniszteri megbeszélésen is egyértelművé tette: az akció nem sztrájk, s azt nem a kamara, hanem maguk a patikusok szervezték, így nekik nincs mit leállítaniuk. A miniszter ajánlatára a kamara elnöksége azt válaszolta: készek az egyeztetésre, látnak esélyt a kompromisszumra, igaz, nem értenek egyet a kormány alapdöntéseivel, azaz a patikaalapítás korlátainak szinte teljes eltörlésével, illetve bizonyos orvosságok szabad árusításával. A további egyeztetések alapfeltételeként többek között azt kérik: az egyeztetések lezárásáig a kormány ne nyújtsa be liberalizációs javaslatait az Országgyűlésnek.
A választ azonban a határidő után, délután öt körül küldték el a minisztériumba. Közben a tárca négy órakor közleményt adott ki, amelyben az áll: mivel az MGYK a meghosszabbított határidőig nem nyilatkozott a jogsértő tevékenység megszüntetéséről, ezért a minisztérium a jogsértő állapot megszüntetése érdekében a szükséges lépéseket megteszi. Arra a kérdésre, hogy ez pontosan mit jelent, a sajtóosztály azt a választ adta: törvényességi felügyeleti eljárást a kamara ellen. Ismert: Molnár Lajos már a munkaügyi bírósághoz fordult.
Az MGYK szerint egyébként a több mint kétezer patika túlnyomó többsége részt vett tegnap a reggel 8 és délelőtt 10 óra közötti munkabeszüntetésben. Állításuk szerint több olyan jelzés is érkezett hozzájuk, amely szerint az ÁNTSZ munkatársai azzal fenyegették meg a gyógyszerészeket, visszavonják működési engedélyüket, ha elismerik az akcióban való részvételüket.
– Az ÁNTSZ munkatársai nem fenyegethettek a működési engedélyek visszavonásával. Egyértelmű utasítást kaptak ugyanis, hogy kizárólag azt kell vizsgálniuk: reggel 8 és délelőtt 10 óra között megfelelt-e a patikákban a nyitva tartás a szokásosnak – hangsúlyozta Antal Csaba országos tiszti főgyógyszerész. Tegnap 1036 gyógyszertárat ellenőrzött az ÁNTSZ, s azt tapasztalta, hogy csak mintegy 44 százalékuk tért el a megszokott nyitva tartástól – mondta Antal Csaba. A zárva tartó patikákkal szembeni szankciókra vonatkozó kérdésre elmondta: megvárják a munkaügyi bíróság döntését a miniszter beadványáról.
Jegyzet a 7. oldalon
Így látták a vidék- és területfejlesztés aktuális kérdéseit a "Századvég Vidék Konferencia 2024" kerekasztal-beszélgetésein