Nem engednek a megvádolt patikusok

Folytatódik a harc a patikusok és az Egészségügyi Minisztérium között a kormány liberalizációs tervei miatt. Még tartott a délelőttre meghirdetett, kétórás munkabeszüntetés a patikák jelentős részében tegnap, amikor megkezdődött az egyeztetés Molnár Lajos egészségügyi miniszter és Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara (MGYK) elnöke között.

2006. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megbeszélés után szinte azonnal nyilatkozatháború indult.
A miniszter közleményében azt írta: arra kérte a köztestület elnökségét, hogy délután három óráig (később ezt négy órára módosították) vonja vissza a sztrájkfelhívást, ez esetben eltekint az újabb bírósági eljárás megindításától.
*
S ha elfogadják a kormánydöntés alapelveit, akkor azonnal megkezdődhetnek a tárgyalások a végrehajtás jogszabályainak részleteiről – állt az ajánlatban. Hávelné Szatmári Katalin viszont úgy pontosított: a miniszteri megbeszélésen is egyértelművé tette: az akció nem sztrájk, s azt nem a kamara, hanem maguk a patikusok szervezték, így nekik nincs mit leállítaniuk. A miniszter ajánlatára a kamara elnöksége azt válaszolta: készek az egyeztetésre, látnak esélyt a kompromisszumra, igaz, nem értenek egyet a kormány alapdöntéseivel, azaz a patikaalapítás korlátainak szinte teljes eltörlésével, illetve bizonyos orvosságok szabad árusításával. A további egyeztetések alapfeltételeként többek között azt kérik: az egyeztetések lezárásáig a kormány ne nyújtsa be liberalizációs javaslatait az Országgyűlésnek.
A választ azonban a határidő után, délután öt körül küldték el a minisztériumba. Közben a tárca négy órakor közleményt adott ki, amelyben az áll: mivel az MGYK a meghosszabbított határidőig nem nyilatkozott a jogsértő tevékenység megszüntetéséről, ezért a minisztérium a jogsértő állapot megszüntetése érdekében a szükséges lépéseket megteszi. Arra a kérdésre, hogy ez pontosan mit jelent, a sajtóosztály azt a választ adta: törvényességi felügyeleti eljárást a kamara ellen. Ismert: Molnár Lajos már a munkaügyi bírósághoz fordult.
Az MGYK szerint egyébként a több mint kétezer patika túlnyomó többsége részt vett tegnap a reggel 8 és délelőtt 10 óra közötti munkabeszüntetésben. Állításuk szerint több olyan jelzés is érkezett hozzájuk, amely szerint az ÁNTSZ munkatársai azzal fenyegették meg a gyógyszerészeket, visszavonják működési engedélyüket, ha elismerik az akcióban való részvételüket.
– Az ÁNTSZ munkatársai nem fenyegethettek a működési engedélyek visszavonásával. Egyértelmű utasítást kaptak ugyanis, hogy kizárólag azt kell vizsgálniuk: reggel 8 és délelőtt 10 óra között megfelelt-e a patikákban a nyitva tartás a szokásosnak – hangsúlyozta Antal Csaba országos tiszti főgyógyszerész. Tegnap 1036 gyógyszertárat ellenőrzött az ÁNTSZ, s azt tapasztalta, hogy csak mintegy 44 százalékuk tért el a megszokott nyitva tartástól – mondta Antal Csaba. A zárva tartó patikákkal szembeni szankciókra vonatkozó kérdésre elmondta: megvárják a munkaügyi bíróság döntését a miniszter beadványáról.
Jegyzet a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.