OTP: most nem eladó

A bank egyelőre nem eladó – mondta az Euromoney magazinnak adott interjújában Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója, aki a londoni gazdasági lapnak kifejtette azt is: terveik szerint 2010-re az OTP csoportszintű nyereségének legalább harmincöt százalékát a külföldi érdekeltségek adják.

2006. 09. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenleg nem tekinti átvételi célpontnak az OTP-t a bank elnök-vezérigazgatója, aki azonban a londoni Euromoney magazin szeptemberi kiadásában megjelent terjedelmes interjú szerint később el tudja képzelni e helyzet megváltozását. Csányi Sándor a londoni gazdasági folyóirat által az OTP-ről közölt hosszas írásban azt mondta, hogy „ez időben nem vagyunk eladók”. Csányi szerint a bankszektorban ritkák az ellenséges átvételi kísérletek, és amelyek végbemennek, általában azok is sikertelenek. Az MTI tudósítása alapján Csányi Sándor azt mondta a lapnak: reményei szerint 2010-re az OTP csoportszintű profitjának legalább harmincöt százalékát a külföldi érdekeltségek adják. Amint hozzátette, ez is kissé borúlátó megközelítés, mert valójában azt reméli, hogy a külföldi bankok profitrészesedése elérheti akár a negyven százalékot is. Egyébként az Euromoney éves felméréseiben már több éve rendre az OTP-t nevezi meg a legjobb magyar banknak, a tavalyi Awards for Excellence-ben a pénzügyi magazin azt írta, hogy az OTP „valószínűleg Kelet-Európa legnagyobb üzleti sikersztorija”.
Amúgy pontosan egy hónapja annak, hogy az OTP Bank – a megszorítócsomag tükrében – aktualizálta középtávú stratégiáját, fókuszba helyezve azt is, hogy a közeljövőben a portfólióba kerülő akvizíciók hogyan hatnak a jövedelmezőségre. Ugyanakkor az idei eredménycél változatlanul 185 milliárd forint. Ide tartozik, hogy csoportszinten a hiteliténtézet 2006 második negyedévében újabb rekordnagyságú, 46,7 milliárd forint konszolidált, adózott nyereséget ért el. Ez 22,7 százalékkal haladja meg az előző év hasonló időszakáét. A bankcsoport mérlegfőösszege 2006. június 30-án
5735,3 milliárd forintot tett ki, vagyis éves szinten 22,2 százalékkal bővült.
A menedzsment számításai szerint a 2007-re korábban kitűzött kétszáznyolcmilliárd forintos eredményt a megszorítócsomag kilencmilliárd forinttal mérsékli, az új akvizíciók (Oroszországban, Ukrajnában és Szerbiában) azonban huszonhárommilliárd forinttal javítják. Mint azt megírtuk, a múlt hónap végén az OTP Bank százötmillió euróért vásárolta meg a montenegrói Crnogorska Komercijalna Banka AD százszázalékos részvénycsomagját.
A Reuters hírügynökség és a Financial Times után természetesen az Euromoney is foglalkozik azzal, hogy az OTP Bank lehetséges akvizíciós célpontjának tekinti a gondokkal küszködő osztrák szakszervezeti bankot, a BAWAG-ot. Csányi Sándor a brit gazdasági magazinnak azt mondta, hogy „még nem tudjuk, érdekel-e bennünket, de úgy gondoljuk, hogy tapasztalataink nagyon hasznosak lehetnének”.

Járai szerint Erősödhet a forint. Magyarországnak ragaszkodnia kell ígéreteihez, hogy csökkenti költségvetési hiányát és kisebb mértékben nyúl az adóemelés eszközéhez, ha azt szeretné, hogy a forint élvezze ennek hasznát – jelentette ki a Reutersnek Járai Zsigmond. A Magyar Nemzeti Bank elnöke azt mondta: a piacok helyesen teszik, ha óvatosan fogadják a magyar kormány megszorítóterveit. Az MTI jelentése alapján ugyanakkor lát esélyt arra, hogy a forint erősödjön.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.