Rotyog a feketeleves

2006. 09. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén még sikerül a nemzetgazdaság egészét egy viszonylag jó növekedési pályán tartani – persze az alig négyszázalékos bővülési ütem a közép-európai térségben sereghajtónak számít –, de 2007-ben nemcsak az új esztendő érkezik meg, hanem a feketeleves is. A külső és a belső jelek ugyanis mind arra utalnak, hogy a következő évben lelassul a gazdaság, növekednek az adóterhek, felpörög az infláció, és még kevesebben fogunk dolgozni. Leegyszerűsítve: a szigorító intézkedések a makrogazdasági-egyensúlyi problémákat ugyan átmenetileg kezelik, de nem biztosítják a vállalkozások ösztönzését, a foglalkoztatás javulását, azaz összességében a jövőbeni növekedés alapjait.
Az előzmény ismert: bő négy év elhibázott gazdaságpolitikája. Mellesleg ezt még Gyurcsány Ferenc is elismerte a Figyelőnek adott interjújában. „…nem a pénzügyminiszter személye, hanem az a politika bukott meg, amelyet 2000-től, bal- és jobboldalon, egymást túllicitálva folytattunk.” Amúgy nem vall éppen nagyvonalúságra, hogy hat év múltán is az Orbán-kormány a nagy gazdaságpolitikai hibák egyik forrása. Ráadásul azt még a polgári kormány legádázabb ellenfelei-elemzői is elismerik, hogy a 2001-es esztendő – tulajdonképpen az utolsó békeév – gazdasági szempontból teljesen vállalható volt. A nagy osztogatósdi, ha esetleg valaki elfelejtette volna, 2002-ben indult. Túlnyomórészt a baloldali koalíció kétszer száz napos programjának tulajdoníthatóan. Orbán Viktor mert ugyan „nagyokat álmodni”, de a költségvetés nem szállt el, s az államadósság is csökkenni kezdett az 1998–2002-es ciklusban. Az elmúlt négy év leforgása alatt egyetlenegyszer sem sikerült a kormánynak olyan büdzsét készíteni, amelyről pár hónap múlva, legfeljebb fél év elteltével ne derült volna ki, hogy tarthatatlan. S alapjaiban lett elszúrva. Így lett a világ szemében Magyarország – a térség egykori mintaállama – kiszámíthatatlan, sodródó gazdaság. És mint azóta – különösen az idei, csaknem tízszázalékos forintgyengülésen keresztül – megtapasztalhattuk: a hitelességet bizony nehezebb visszaszerezni, mint azt elveszíteni.
De hagyjuk a múltat. Nézzük, mi a helyzet! Vannak egyrészt jól teljesítő szektorok a gazdaságban, melyek közé elsősorban a nagyvállalatok, a multinacionális cégek magyar leánycégei és az exportorientált társaságok tartoznak, s vannak gyengén teljesítő szektorok, melyek közé a mezőgazdaság, az idegenforgalom és az építőiparhoz tartozó kis- és középvállalkozások sorolhatók. Mindemellett az elmúlt időben jelentősen nőtt a munkanélküliség, és a külső-belső pénzügyi egyensúllyal sem lehetünk elégedettek.
Ráadásul az év második részében már érezhető a gazdaság megtorpanása, noha a világgazdasági környezet régóta volt ilyen kedvező. Sőt, a globális trend több is, mint megnyugtató: a világ nagy országai, a piacok felettébb impozánsan növekednek, s az Európai Unió, illetve az eurózóna is javított magán. Utóbbi azért különösen fontos, mert a magyarországi kivitel zöme Nyugat-Európába áramlik. Úgy tűnik, mi nem ezt az áramlatot követjük. A gondot csak tovább fokozza, hogy a Gyurcsány-csomag inflációra gyakorolt hatása gazdaságkutatók szerint a következő hónapokban már erőteljesen megjelenik az adatokban. Az előrejelzések értelmében az infláció szeptemberben a gázárak és az áfa emelése miatt jelentősen felszökik, az év végére pedig öt százalékot meghaladó fogyasztói áremelkedés várható, 2007-ben pedig már a 6-7 százalékos sávban lehet. S miután minden mindennel összefügg, a pénzromlás emelkedése miatt szakértők szerint a jegybank hamarosan 25–50 bázisponttal emeli az alapkamatot, amely az év végére 8–25 százalékra áll be. Vagyis nő a kamatszint, így mind a vállalkozások, mind pedig a magánszemélyek csak drágábban juthatnak hitelhez.
Mi áll a lassulási pálya hátterében? Leginkább az, hogy nem teremtik meg a gazdasági növekedés alapjait a Gyurcsány-csomagban és a konvergenciaprogramban meghatározott intézkedések, azaz egyelőre nem tudni, milyen folyamatok hatására kezd el újra gyorsulni a magyar gazdaság. Szakértők úgy tartják, a folyamat azért is okoz nagy bajt, mert hazánk gazdasága nemcsak az új uniós országokkal, de a 25 tagú Európai Unióval is ellentétesen mozog, hiszen amíg a magyar gazdaság a következő években lassul, addig a többi tagállam átlagos növekedése gyorsul. Az említett felzárkózási program egyébként jövő évre 2,2, 2008-ra 2,6 százalékos bővülési ütemet határoz meg, az azonban nem derül ki a dokumentumból, mely lépések biztosítják majd például a 2009-re tervezett 4,1 százalékos növekedést. Elemzők szerint a gazdasági bővülés beindítására egy újabb – pozitív elemeket tartalmazó – intézkedéscsomagra lenne szükség.
Nem szóltunk még arról, hogy a következő évben visszaveti bővülésünket az európai trend is. Az Európai Bizottság előrejelzése alapján ugyanis a magyarországi kivitel legfontosabb felvételi pontja, az eurózóna gazdasága is megtorpan. Így az exportra termelő hazai vállalatoknak is szűkülnek a lehetőségei. Azon cégek pedig, amelyek képesek a beszállítói tevékenységre, kevesebb megrendelést kapnak. Ám a gondot nem a kivitelre termelő vállalatok esetében tapasztalhatjuk majd, hanem a kis- és közepes vállalkozásoknál. Utóbbiak, miután jelentősen megcsappan a belső fogyasztás, piacaik nagy részét elveszítik. Így, miután külföldre nem tudnak szállítani, visszafogják fejlesztéseiket és leépítik a munkaerőt. Mindeközben pedig fizethetik az elvárt adót.
A jelenlegi kormányprogram tehát egyértelműen lefojtja a gazdaság növekedését, s ennek az orvoslására hosszú távon az adóterhek mérséklése és az adórendszer egyszerűsítése jelentené a megoldást. Nem igazak azok az állítások, miszerint az adócsökkentés nem hat pozitívan a gazdaság növekedésére. Erre a legjobb példa Szlovákia, ahol az adók csökkentése és az adórendszer egyszerűsítése beindította a gazdaság fejlődését. És a mostani, alacsony foglalkoztatáson sem segít a program, hiszen a megszorító intézkedések munkahelyvesztéssel járnak, azaz a következő néhány esztendőben még a jelenleginél is kevesebb lesz az adófizető.
Megfelelő lépések megtétele esetén Magyarország gazdasága dinamizálható, mely lehetőséget adna a jövedelemtermelés megsokszorozására és a rászorulók hatékonyabb megsegítésére. A csomagot kiigazító csomagra van tehát szükség. Újabb intézkedések kellenek ahhoz, hogy a gazdaság növekedése beindulhasson.
Feketeleves helyett teljesítsünk végre a lehetőségeinkhez képest!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.