Szakmai bírálat nélkül maradt a vizitdíj

2006. 09. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kaptak éles bírálatot a kormány egészségüggyel kapcsolatos döntései a szakmai szervezetek és intézmények képviselőitől azon a tegnapi tájékoztatón, amelyet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Molnár Lajos egészségügyi miniszter tartott.
Az egyeztetésen két-háromszázan voltak, a vizit- és kórházi napidíjjal kapcsolatban mégis alig akadt hozzászólás, s azok is csak részletkérdéseket feszegettek. Ajkay Zoltán, a Magyar Kórházszövetség volt elnöke például azt a kérést fogalmazta meg, hogy kapjanak mentességet a vizitdíjfizetés alól az egészségügyi dolgozók. Falus Ferenc, a Nyírő Gyula Kórház főigazgatója pedig arra kérdezett rá, hogy a 300 forintos díjból 200 forintos kedvezményre jogosultaknak is be kell-e fizetniük a 300 forintot – ebben az esetben később kapnák meg a visszatérítést –, vagy eleve csak 100 forintot kell fizetniük. Erre Gyurcsány Ferenc azt a választ adta, hogy a betegekre kell bízni, kifizetik-e a 300 forintot, és a 200-at visszakérik, vagy előre elmennek az önkormányzathoz, és vesznek 100 forintért egy 300 forint értékű vizitdíjkupont.
A többi hozzászóló olyan kérdéseket feszegetett, mint például Poór Gyula, az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet vezetője, hogy a csont és ízület évtizede lévén milyen intézkedések várhatók ezzel kapcsolatban. Egy másik szakember azt kérdezte meg, hogy mire számíthatnak a gyermekegészségügyben. A kormánydöntések közül csak a kötelező kamarai tagság megszüntetése kapott bírálatot, Szilvássy István, a Magyar Orvosi Kamara elnökhelyettese arra kérte a miniszterelnököt, hogy fontolja meg a döntést.
Igazán keményen csak Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke fogalmazott, igaz, ő nem a konkrét döntések kapcsán szólalt fel. Felhívta a figyelmet a fekvőbeteg-ellátó intézmények drámai helyzetére, s közölte: a nyári finanszírozási változások és például az energiaárak emelkedéséből adódó többletkiadások az összeomlás szélére sodortak több kórházat.
Gyurcsány Ferenc elmondta: az egészségügy egy része finanszírozási válságba került, de felelős kormányfő nem mondhatja azt a költségvetés jelenlegi helyzetében, hogy több pénzt ad. Mint mondta: valószínű, hogy ehhez a programhoz nem lehet most többségi támogatást szerezni, de hozzátette: – Ha átjutunk a folyó túlpartjára, akkor egy igazságosabb, jobb szolgáltatást nyújtó egészségügy vár majd bennünket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.