Nem kaptak éles bírálatot a kormány egészségüggyel kapcsolatos döntései a szakmai szervezetek és intézmények képviselőitől azon a tegnapi tájékoztatón, amelyet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Molnár Lajos egészségügyi miniszter tartott.
Az egyeztetésen két-háromszázan voltak, a vizit- és kórházi napidíjjal kapcsolatban mégis alig akadt hozzászólás, s azok is csak részletkérdéseket feszegettek. Ajkay Zoltán, a Magyar Kórházszövetség volt elnöke például azt a kérést fogalmazta meg, hogy kapjanak mentességet a vizitdíjfizetés alól az egészségügyi dolgozók. Falus Ferenc, a Nyírő Gyula Kórház főigazgatója pedig arra kérdezett rá, hogy a 300 forintos díjból 200 forintos kedvezményre jogosultaknak is be kell-e fizetniük a 300 forintot – ebben az esetben később kapnák meg a visszatérítést –, vagy eleve csak 100 forintot kell fizetniük. Erre Gyurcsány Ferenc azt a választ adta, hogy a betegekre kell bízni, kifizetik-e a 300 forintot, és a 200-at visszakérik, vagy előre elmennek az önkormányzathoz, és vesznek 100 forintért egy 300 forint értékű vizitdíjkupont.
A többi hozzászóló olyan kérdéseket feszegetett, mint például Poór Gyula, az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet vezetője, hogy a csont és ízület évtizede lévén milyen intézkedések várhatók ezzel kapcsolatban. Egy másik szakember azt kérdezte meg, hogy mire számíthatnak a gyermekegészségügyben. A kormánydöntések közül csak a kötelező kamarai tagság megszüntetése kapott bírálatot, Szilvássy István, a Magyar Orvosi Kamara elnökhelyettese arra kérte a miniszterelnököt, hogy fontolja meg a döntést.
Igazán keményen csak Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke fogalmazott, igaz, ő nem a konkrét döntések kapcsán szólalt fel. Felhívta a figyelmet a fekvőbeteg-ellátó intézmények drámai helyzetére, s közölte: a nyári finanszírozási változások és például az energiaárak emelkedéséből adódó többletkiadások az összeomlás szélére sodortak több kórházat.
Gyurcsány Ferenc elmondta: az egészségügy egy része finanszírozási válságba került, de felelős kormányfő nem mondhatja azt a költségvetés jelenlegi helyzetében, hogy több pénzt ad. Mint mondta: valószínű, hogy ehhez a programhoz nem lehet most többségi támogatást szerezni, de hozzátette: – Ha átjutunk a folyó túlpartjára, akkor egy igazságosabb, jobb szolgáltatást nyújtó egészségügy vár majd bennünket.
Agyhalottnak, Soros-ügynöknek nevezi saját EP-képviselőit Magyar Péter - itt az újabb hangfelvétel!