A kétórás munkabeszüntetés ellenére a gyógyszerészek és asszisztenseik ez idő alatt is a patikákban lesznek, s sürgős esetben kiadják a medicinákat a rászorulóknak. Ügyeleti díjat ezért nem számolnak fel – ismertette az akció részleteit tegnap a Magyar Gyógyszerész Kamara (MGYK) elnöke. Hávelné Szatmári Katalin nem sokkal ezután levelet kapott Molnár Lajos egészségügyi minisztertől, amelyben a szaktárca vezetője keményen visszavág. Kifejti, hogy több ok miatt is jogellenesnek tartja a sztrájkfelhívást, és annak azonnali visszavonására szólít fel. Jogszabálysértő szerinte az akció egyrészt azért, mert a köztestületeknek nincs sztrájkfelhívási joguk, másrészt azért, mert a törvény szerint előzetesen egyeztetniük kellett volna a még elégséges szolgáltatásokról, ám ez nem történt meg.
*
Molnár Lajos szerint „a sztrájkfelhívással az MGYK veszélyezteti az általa képviselt gyógyszerészek egzisztenciális érdekeit, hiszen a jogszerűtlen sztrájk, a szakmai szabályok ismételt megsértése miatt az ÁNTSZ visszavonhatja működési engedélyüket”. A levélből az is kiderül, hogy a miniszter törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményez a kamara ellen, s bírósághoz fordul a sztrájk jogellenességének kimondása céljából.
Az országos tiszti főgyógyszerész is levelet küldött a közforgalmú gyógyszertáraknak, amelyben szintén az akció jogszerűtlenségére hívja fel a figyelmet. Ritoók Emese, az ÁNTSZ szóvivője megerősítette lapunk azon információját, amely szerint a jegyzők segítségével ellenőrzik ma a patikákat: jegyzőkönyvet készítenek, és jelentik azokat, amelyekben eltértek a szokásos nyitvatartási időtől.
– Az akciót jogszerűnek tartjuk, és nem fújjuk le – szögezte le Hávelné Szatmári Katalin, aki szerint nem sztrájkolnak, hanem demonstratív munkabeszüntetést tartanak, amelyben a patikák több mint 95 százaléka részt vesz. Kivételt főként a külföldi tulajdonban lévők képeznek – tette hozzá. Lestyán Balázs, az MGYK válságbizottságának elnöke azt hangsúlyozta, hogy a munkabeszüntetést nem a kamara, hanem maguk a gyógyszerészek kezdeményezték a szeptember 15-i országos nagygyűlésükön. Ismeretes: a gyógyszerészek a patikaalapítás és a gyógyszerforgalmazás liberalizációja ellen tiltakoznak. A kormány tervei szerint ugyanis megszűnnének a jelenlegi szabályok, amelyek szerint csak 5000 lakosonként és egymástól legalább 250 méterre lehet gyógyszertárat létrehozni, a recept nélküli orvosságok egy részét pedig patikán kívül is lehetne árusítani.
Az MGYK szerint az intézkedéseknek a gyógyszerbiztonság csökkenése, a káros mellékhatások miatti gyógyszervisszahívások végrehajtásának nehézkesebbé válása, a hamis gyógyszerek megjelenése, a forgalom növekedése, valamint a kistelepülési patikák nehezebb életben tartása lesz a következménye. A kormány viszont állítja: javul majd a lakossági ellátás, könnyebb lesz a hozzáférés, hiszen csak akkor adnak engedélyt új patika alapítására, ha az többletszolgáltatást, például hosszabb nyitva tartást vagy gyógyszer-házhozszállítást is vállal. A vita persze nemcsak ezekről, hanem az évi több tíz milliárd forintos árrésbevétel eloszlásáról is szól.
A tervek szerint a demonstrációt addig folytatnák a patikusok, amíg a kormány nem vonja vissza a liberalizációs terveit. A következő lépésről a mai események tapasztalatai alapján döntenek. Ma délelőttre mindenesetre magához kérette a szakminiszter az MGYK elnökét.
Egy szülő buktatta le az internetes játékban visszaélő felnőttet