A hazai cukorfeldolgozók közül bezárja kapuit a legbiztosabbnak tekintett Kabai Cukorgyár – értesült lapunk tegnap megbízható forrásból. Információnkat a nap folyamán a kétszáz főt foglalkoztató gyár részéről is megerősítették. Úgy tudjuk, hogy a kabai üzem tulajdonosa, az Eastern Sugar anyacég mindegyik közép-európai érdekeltségéből kivonul, így a magyarországi gyár sorsára juthat egy szlovák és három cseh feldolgozó is. Az Eastern Sugar szándékát már hivatalosan is jelezte Brüsszelben, és a kiszivárgott hírek szerint a cég megkezdte az Európai Unióval a gyárbezárás előkészületeit jelentő, úgynevezett kvóta-visszaadási tárgyalásokat.
Matthew Trilling, a cégcsoport vezérigazgatója a napi.online gazdasági portál tegnapi tudósítása szerint a gyárbezárásokért egyértelműen az Európai Unió új cukorreformját teszi felelőssé. A brüsszeli rendelkezés – a világpiaci kihívásokra hivatkozva – évi négymillió tonnával csökkenti kontinensünkön a cukortermelést. Emiatt az Eastern Sugar – mint tegnapi közleményében is jelzi – már nem látja a tulajdonában lévő öt üzem – köztük a kabai – jövőjét. A vállalatcsoport évente 300 ezer tonna cukrot állít elő, ennek harmada a hajdúsági gyárból származik. Mi lesz ennek a százezer tonna hazai cukornak a sorsa? – érdeklődtünk a hazai feldolgozókat összefogó Cukoripari Egyesülés igazgatójától. Koczka Zoltán lapunknak elmondta: a kvóta-visszaadási tárgyalások 2007 január végéig eltartanak, akkor dől el véglegesen a kabai gyár sorsa. Hazánkban évi négyszázezer tonna cukor termelésére van lehetőség. A hazai fogyasztás pedig ennél kevesebb, ezért nem veszélyeztetné a hazai ellátást, ha a kabai gyár által termelt évi százezer tonna kikerülne a piacról – tudtuk meg a szakembertől.
– Óriási a pánik a kabai gyárnak beszállító gazdálkodók között – jelentette ki érdeklődésünkre a térségi cukorrépa-termelők szövetségének vezetője. Dominkó Sándor tájékoztatása szerint a Kabai Cukorgyárral közvetlenül 127 termelő áll szerződésben, akik közül többen kisebb gazdákat is összefognak. Összességében 400-500 gazdálkodó jövője került veszélybe: e kör mintegy 15 ezer hektáron termelte eddig a kabai üzemnek a cukorrépát. A gazdálkodók ma találkoznak a kabai gyár képviselőivel. Dominkó Sándor elmondta: kártérítésre tartanak igényt, mert a talajt a jövő évi termésnek már előkészítették, és a répatermelés érdekében a termelők zöme komoly beruházásokat és hiteleket vállalt magára az elmúlt esztendőkben. Gráf József földművelésügyi miniszter egy tegnapi rendezvényen közölte: mindent megtesz az agrárkormányzat azért, hogy a kabai üzem termelői tulajdonba kerüljön, és bioetanol gyártására alkalmassá váljon.

Hosszú betegeskedése után visszatért Szily Nóra: „Annyi minden kimaradt!”